Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tajné sny Pospíšilové mohou zezlátnout

20 2003
Praha - Na jak vysokou příčku na mistrovství světa pomýšlí atletka, která udivuje svět? Diskařka Věra Pospíšilová je dravé, pracovité děvče. A sebevědomé. "Medaile? Proto tam samozřejmě jedu," říká bez okolků. Ale kdoví - možná že sama vzhlíží ještě o něco výš. "Sny mám. Ale chci, aby se vyplnily. Nerada se o nich bavím." Možná že v představách stojí při vyhlašování vítězů úplně nejvýš a kovová placka na krku jí září zlatě.

A proč ne? Tři z pěti nejlepších výkonů letošního roku na světě patří Pospíšilové, ve své disciplíně vede světový žebříček. Takovou sezonu ještě neměla.

Osobní rekord si posunula k 67,71 metru. Jenom Ruska Natalia Sadovová v této sezoně hodila víc. Bylo to na začátku sezony v německém Halle. Jenomže později, v nizozemském Hengelu i řecké Tríkale, už ji Pospíšilová porazila.

"Na prvních závodech měla štěstí. Pak už se k tomu hodu nepřiblížila. Házela to špatně technicky," říká Pospíšilová. "Náš vztah se změnil. Daleko víc spolu komunikujeme. Když hodila ten skvělý hod, šla jsem jí blahopřát. Přála jsem jí to.
Ale taky bych ráda byla na jejím místě."

Už ve středu Pospíšilová odlétá na mistrovství světa do Paříže a v sobotu jde na start kvalifikace. Je nabitá energií a klidně si může dovolit odvážné myšlenky.
Kdo by to byl na jaře řekl. Ve čtyřiadvaceti letech narazila cílevědomá diskařka na první velký problém.

Natrhla si lýtkový sval, a když se vyléčila, najednou těžko snášela dřinu a především bolest zesláblého místa.

"Trenér to se mnou neměl jednoduché," vzpomíná Pospíšilová. "Na soustředění na mě přišla únava. Padala jsem na hubu. Říkala jsem si, jestli to přežiju."

Dva měsíce nato hodila výkon s ďábelskými čísly 66,66. Dodnes je to letošní třetí nejlepší výkon na světě. "Zranění mě posílilo. Zjistila jsem, že vůle byla daleko silnější," říká Pospíšilová.

"Dostala jsem lekci. V zimě jsem strašně dřela a najednou jsem nevěděla, co bude. Nechtěla jsem to vzdát." A teď je tu mistrovství světa v Paříži, v jejím šťastném městě. Loni v září tady při finále Grand prix skončila druhá.

"Jenže vím, že to v Paříži nemám předplacené. Musím zamakat," říká Pospíšilová. "Když mi to vyjde technicky, můžu hodit hodně daleko. Ale disk je technická disciplína, je to tenký led. Nesmím do toho jít po hlavě."

Bude to velký boj. Proti mistryním světa Sadovové, Němce Dietzchové a Novozélanďance Famuinaové či proti Řekyni Vóggoliové, mistryni Evropy. Pospíšilová tvrdí: "Nebojím se nikoho, pro úspěch jsem udělala hodně."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze