Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství Sáblíkové? Trenér je prý magor

6 2006
Praha - V čem tkví tajemství rychlobruslařky Martiny Sáblíkové? "Možná jsem začala dříve než ostatní. Nebo to bude tím, že jsem byla strašně pohyblivá, když jsem byla malá," tvrdí osmnáctiletá závodnice. "Jo a trenér je magor," uvedla v žertu další důvod své hvězdné formy v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Trenér Petr Novák, sedící v pražské redakci iDNES vedle čtvrté rychlobruslařky zimních olympijských her, pouze rezignovaně zakroutil hlavou.

Odpovědi Martiny Sáblíkové čtěte ZDE

Osm let trvá jejich rychlobruslařské kouzlení. Trenér objevil Martinu Sáblíkovou jako dceru své účetní poradkyně a aktivní basketbalistku.

"On a máma mě přivedli k rychlobruslení a jsem jim za to vděčná," zdůraznila jedna z nejmladších hvězd českého sportu.

Závodění na dlouhých nožích věnuje veškerý čas. Její koníčky? Taky sporty - běhání, jízda na kole, bowling. "Ale plavání nemusím."

Na gymnáziu v Novém Městě na Moravě dostala individuální studijní plán. V budově školy se objevila před několika dny - jako host slavnostní besedy. V místní tělocvičně nebylo k hnutí. "Normálně se mi klepala kolena, i slza ukápla. Vůbec jsem nebyla schopna promluvit, musel trenér," přiznala.

Doma si pak pečlivě schovala památku - napodobeninu olympijské medaile. Ta bronzová ji v závodě na 5000 metrů utekla o 81 setin sekund. "Moje medaile je trochu menší, ale nádherná."

Olympijské hry a následný světový rekord na 10 000  metrů přinesly útlé gymnazistce ze Žďáru nad Sázavou nečekanou popularitu. "Třeba při nakupování jsem slyšela lidi: To je ona, to je ona. U "mekáče" si zase byly děti pro podpisy. Ale vždyť já nejsem celebrita, ale normální holka. Popularitu si nepřipouštím."

Zástupy ctitelů prý taky odhánět nemusí. "Ani po olympiádě žádní nepřišli. Navíc, jsem pořád pryč, takže bych ani neměla čas," dodala.

Navzdory úspěchu zůstává skromná, při čtvrteční návštěvě na pražské Dukle ji překvapila gratulace od trojnásobného mistra světa v desetiboji Tomáše Dvořáka.

Zaužívaný model spolupráce ve dvojici s trenérem Novákem ji vyhovuje, žádné extra podmínky Martina Sáblíková nevyžaduje. "Někteří rychlobruslaři mají možná lepší materiál, ale nestěžuju si. Jestli by byly zárukou lepšího výsledku brusle, nevím. Je to hlavně v tréninku," je přesvědčena.

Nová rychlobruslařská hala, první v České republice,  by ji však potěšila.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Autoři:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze