Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion z maringotky se ukáže na ploché dráze v Praze

23 2015
Tři roky žila rodina Tai Woffindena v maringotce, aby mohla finančně dotovat kariéru mladého plochodrážníka. Dnes bude 24letý Brit a nejmladší mistr světa v novodobé historii hlavním favoritem Grand Prix v Praze.

Když prochází bezpečnostním rámem na letišti, většinou se ozve alarm. Tai Woffindena vždy přibrzdí pozůstatky svých zranění. Už měl zlomenou holenní i lýtkovou kost, žebra, ruce. O mnohokrát poškozené klíční kosti nemluvě. A teď vysvětlujte ochrance, kde všude má šrouby.

Do Prahy se lídr světového šampionátu plochodrážníků úspěšně dostal a bude útočit na hattrick. Na Markétě vyhrál už v minulých dvou letech, takže dnes může vyrovnat sérii Jasona Crumpa, který v Česku vítězil v letech 2002–2004.

„Samozřejmě bych rád vyhrál, ale rekordy jdou mimo mě,“ ohlásil Woffinden po příjezdu do Prahy. „Hlavně chci co nejvíc bodů.“ S Crumpem mají leccos společného. A nejde jen o skvělé výkony ve sportu levých zatáček.

Oba se narodili ve Velké Británii, ale s plochou dráhou začínali v Austrálii. Rodina Woffindenů se přestěhovala do Perthu poté, co Rob, Taiův otec, ukončil plochodrážní kariéru. Synovi v šesti letech pořídil motokrosovou motorku, ta ho na šest let zabavila.

Když však u kamaráda v koutu garáže shodou okolností viděl zastrčený plochodrážní stroj, běžel domů a naléhal: „Prodejte motorku na motokros. Chtěl bych zkusit plochou dráhu!“

Byl vyslyšen a rychle začal prokazovat talent po otci. Šlo mu to tak dobře, že se rodina vrátila do Anglie, aby Tai mohl závodit na evropských tratích. Kvůli vysokým nákladům Woffindenovi tři roky bydleli v maringotce.

V šestnácti už jezdil anglickou ligu, ohromoval talentem. Nakonec se vyrovnal i s životní ránou, když v roce 2010 jeho otec ve 47 letech podlehl rakovině. „Chtěl jsem skončit, protože jsem dělal plochou dráhu s tátou pro zábavu. Bez něj to byla rána.“ Přesvědčil ho sportovní psycholog a za tři roky už se Woffinden stal nejmladším mistrem světa v novodobé historii.

„Neuvěřitelný pocit!“ vzpomíná potetovaný mladík. „Miluju umění. Kdykoliv vidím prázdnou kůži, chci si na ni nechat něco vytetovat.“

Stejně rychle se plní i jeho vitrína s poháry.

Přidá do ni dnes třetí trofej z Prahy?Najdete na iDNES.czmobilní verze