Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tai-či proti monotónnosti. Sdruženáři tak chtějí navázat na loňské úspěchy

Sdruženář Pavel Churavý | foto: ČTK

26 2009
Udržíme se na dohled absolutní špičce, věří čeští sdruženáři před prvním závodem sezony. K navázání na úspěšný minulý rok má pomoct vydařená letní příprava bez jakýchkoliv vážnějších problémů.

K úvodnímu závodu olympijského ročníku do finského Kuusama ve středu odjeli Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Slavík a Aleš Vodseďálek.

Čeští reprezentanti už mají za sebou víc než dva týdny na sněhu ve Vukokatti a v Rovaniemi, navíc stihli trénovat na můstku přímo v Kuusamu.

Zvládli i testovací závod - výborně obsazené otevřené finské mistrovství, kde se do patnáctky vešli hned tři reprezentanti. "Tím jsme si dokázali, že letní příprava byla dobrá. Jsme v tom balíku, nic nám neuteklo," řekl kouč týmu Luděk Šablatura.

Příprava přesto byla trochu odlišná, neboť vrcholem jsou olympijské hry v únoru ve Vancouveru, kde byl tým na jaře na přípravném kempu.

"Což byla velká výhoda, hrozně se nám tam líbilo, vyzkoušeli jsme tratě a také oba můstky, takže tam nepojedeme do neznáma," pochvaloval si kouč. "Všechno je před sezonou v pořádku, jen trochu bojujeme s únavou, ale to asi nyní každý."

V týmu zůstala fyzioterapeutka Petra Sobotková, která se stará o zdravotní, ale také psychickou stránku závodníků.

"Určitě je její přítomnost důležitá," prohlásil trenér, který svěřencům naordinoval mimo jiné také zpestření tréninku cvičením Tai-či. "Určitě to má na kluky pozitivní vliv i kvůli zpestření, koordinaci či psychologii. Trénink nebyl monotónní," vysvětlil.

Sdruženáři budou na rozdíl od specialistů skákat ve Světovém poháru podle nových pravidel o přepočtu délky skoku vůči síle větru.

"Udělali z nás pokusné králíky," postěžoval si Šablatura. Přitom na olympiádě se bude závodit podle starých pravidel. A skokané stejnou novinku budou testovat až v závěru sezony SP.

"Může to být nespravedlivé. Nejsem toho zastánce, děláme sport v přírodě, vlivy musejí hrát roli a diváci v tom budou mít hokej," prohlásil.

Se čtveřicí přítomnou v Kuusamu počítá trenér i na olympijské hry. Loni se nejvíc dařilo Churavému, který v celkovém hodnocení Světového poháru obsadil desáté místo.

Sdruženáři ale pokukují ještě o lepším umístění zejména ve Vancouveru. "Za medaili bychom byli hrozně rádi, ale chceme být alespoň na takových místech jako loni," připomněl dvě třetí loňská místa Churavého a stříbro a bronz Slavíka. "Umístění kolem osmého místa na olympiádě bych bral jako úspěch," uvedl Šablatura.

Událostí sezony jsou dva návraty. Vítěz Světového poháru z roku 2001 Felix Gottwald, olympijský vítěz z Rakouska, prokázal sílu při testovacím závodu v Rovaniemi, kde vyhrál před Hannu Manninenem.

Finský vítěz celkového pořadí SP v letech 2004-2007 se rovněž vrací po roční pauze. Silní budou kromě Finů a Rakušanů také Švýcaři.

Z Kuusama se sdruženáři přesunou k dalšímu závodu Světového poháru do norského Trondheimu (4.-6. prosince), pak by měl seriál v případě příznivých klimatických podmínek přivítat Harrachov 11.-13. prosince.

Program SP sdruženářů

28.-29. listopadu: Kuusamo (Fin) HS142/10 km
5.-6. prosince: Trondheim (Nor) HS140/10 km
12.-13. prosince: Harrachov (ČR) týmy a HS142/10 km
19.-20. prosince: Ramsau (Rak.) HS98/10 km
2.-3. ledna: Oberhof (Něm.) HS140/10 km
9.-10. ledna: Val di Fiemme (It.) HS134/10 km
16.-17. ledna: Chaux-Neuve (Fr.) HS100/10 km
23.-24. ledna: Schonach (Něm.) týmy a HS96/10 km
30.-31. ledna: Seefeld (Rak.) HS100/10 km
5.-6. března: Lahti (Fin.) HS130/10 km
13.-14. března: Oslo (Nor.): týmy a HS134/10 km

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze