Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tahle tragédie se neměla stát, říká motocyklista Pešek o smrti v Misanu

Šoja Tomizawa (vepředu) během osudné Velké ceny San Marina. V závodě měl smrtelnou havárii. | foto: AP

7 2010
Ve zpackané sezoně to pro něj byl konečně závod, ze kterého měl radost. Tedy jen do chvíle, než se v cíli Lukáš Pešek dozvěděl, že jeden z jeho soupeřů, Japonec Šoja Tomizawa, v tomto závodě po pádu tragicky zahynul.

"Pak člověk na nějaké výsledky a své radosti zapomene a vidí jenom to špatné. To, co se nemělo stát," říkal motocyklista Pešek den po smrtelné nehodě, kterou v neděli viděly v televizi miliony diváků v přímém přenosu.

Co se dělo po závodě v depu?
Ticho a velký smutek. Stala se obrovská tragédie a věc, která by se prostě stávat neměla, a už vůbec ne v přímém přenosu televize. Bohužel je to tak, jak to je. My musíme jezdit dál, musíme dělat to, co jsme dělali doteď. Nehoda nesmí naše závodění ovlivnit.

Přesto si asi člověk uvědomí, že byl blízko smrti. Že v motocyklových závodech jde o život.
V celém životě jde o život. Lidi umírají na ulici a nikdo to neřeší, protože o tom nikdo neví. Nestane se, že by to zrovna vysílala televize. Motorky jsou nebezpečný sport, což všichni víme. A proto v něm dochází k pádům, i proto ho lidi sledují. Riziko tam je v každém závodě, ale nikdo z nás nemyslí na to, že může umřít.

Tomizawa spadl při výjezdu ze zatáčky, následně ho přejeli dva soupeři za ním. Kde se stala chyba?
Jediná chyba je to, že Tomizawa spadl. To, co se odehrálo za ním, za to nikdo nemohl. Zaprvé v rychlosti okolo 250 kilometrů v hodině, kterou se v tomto úseku jezdilo, se dá s motorkou těžko manévrovat. A už vůbec s ní nejde zareagovat ve zlomku vteřiny.

Když ho pak záchranáři odnášeli z tratě na nosítkách, ještě ho upustili.
Pořadatele bych z ničeho nevinil. I okruhy jsou velmi bezpečné, únikové zóny obrovské. Japoncův pád je spíše neskutečně smutná náhoda.

Přitom vy o vaší třídě Moto2 říkáte, že jsou to jatka. Jede ji 40 jezdců, často dochází na strkanice lokty. To roli nesehrálo?
Nemyslím si to. Kdyby se to stalo v první zatáčce po startu, řeknu, že na tom velký počet jezdců má podíl. Ale tahle tragédie by se klidně mohla stát, kdyby za sebou jeli jenom tři. Nedalo se tomu zabránit.

Byl to nejsmutnější závod, který jste v životě jel?
Pro mě to byl jeden z nejlepších v sezoně, ale jen do doby, než jsem přijel do cíle a v boxech se dozvěděl, co se stalo. Povedlo se nám nastavení motorky, spokojený mohu být i s výkonem, když jsem se ze 30. místa dostal až na patnácté. Ale když mi pak řekli, co se stalo, tak na nějaký závod okamžitě zapomenete. Vidíte jen to špatné.

Bavil jste se už s ostatními, jestli nějak uctíte památku Tomizawy v příštím závodě?
Bezprostředně po závodě byli všichni jako opaření, nikdo to nečekal. Ale myslím, že k nějaké vzpomínce při příští Velké ceně (jede se za dva týdny v Aragonu) dojde. Tomizawa byl jedním z těch sympatičtějších soupeřů, v depu vždycky pozdravil. Byl to hodný kluk, pokaždé se zeptal, jak se mám. Jsme v šoku a ještě dlouho budeme.

Co se stalo v Misanu


Japonský motocyklista Šoja Tomizawa (19 let) spadl v 15. kole z celkových 26 při nedělním závodě třídy Moto2 Velké ceny San Marina. Bezprostředně za ním jel Alex de Angelis a Scott Reding, kteří už se mu nestačili vyhnout.

Japonci ihned přestalo tlouct srdce, záchranářům se ho sice podařilo oživit, ale zhruba po hodině a půl zemřel. Měl vážná zranění hrudní a břišní krajiny s vnitřním krvácením a proraženou lebku.

Tragédie se stala jen týden poté, co v doprovodném závodě MS v Indianapolisu zahynul teprve 14letý Peter Lenz. Posledním účastníkem MS, který zahynul přímo na trati, byl Japonec Kató v roce 2003.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze