Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Radši teď závodím na kole. Synek míří na duatlon a pokračuje v oddávání

Skifařský mistr světa Ondřej Synek v cíli cyklomaratonu ČT Author Cup | foto: Ota Mrákota pro SPORT INVEST Group

7 2015
Početná flotila českého veslování se o víkendu představí na první regatě Světového poháru na slovinském jezeře Bled. Největší ozdoba, skifař Ondřej Synek, však zůstala doma a v sobotu se představí při závodě Valachy duatlon ve Velkých Karlovicích. „Nabíjím energii něčím jiným než veslováním,“ říká úřadující mistr světa před závodem v běhu, na horském kole a opět běhu.

Proč jste vlastně vynechal regatu na Bledu?
Je to na mě moc brzo. Vždycky jsme začínali sezonu až na konci května, tentokrát udělali první závod Světového poháru o tři týdny dřív. A jelikož je mistrovství světa ve Francii, kde se bude bojovat o přímý postup na olympiádu v Riu, o týden později, až v úvodu září, byla by pro mě sezona příliš dlouhá. Proto jsme s trenérem Milanem Dolečkem zvolili takový kalendář.

Jste jediný ze světové špičky, kdo sáhl po této variantě?
Nemyslím, ve skifu a několika dalších disciplínách tam velká konkurence nebude. Ale třeba dvojskif, kde pojedou David Jirka s Michalem Plockem, je jednou z disciplín, kterých se to netýká. Tudíž jsme se rozhodli, že začneme až na konci května na mistrovství Evropy v Poznani.

Takže si možná i trochu odfrknete?
Možná, ale jen od závodění. Sice říkám, že každé ráno při zavazování tkaniček svých dvaatřicet cítím, ale taková hrůza to zase není a jsem pořád v plném tréninku. Aspoň se víc rozjezdím a nebudu se unavovat závodem, kde největší soupeři nebudou. Nezapomeňte, že zářijový šampionát ve Francii bude hodně důležitý taky proto, že nám seškrtali počet lodí, které postoupí přímo do Ria - namísto jedenácti už to bude jen devět skifů, takže se nesmí nic podcenit.

Přece jen ale máte víc prostoru pro neveslařské aktivity - nedávno jste startoval v závodě seriálu Kolo pro život v Brdech, nyní se chystáte na sobotní Valachy duatlon ve Velkých Karlovicích...
Snažím se nabíjet energií něčím jiným než veslováním, doufám, že i duatlon si užiju. Taky proto, že tam budu startérem a patronem dětského závodu, což je vždycky prima. Podobné závody absolvuji v rámci přípravy, běh i kolo mají pro veslaře svůj smysl. Potom už bude prostor jen pro veslování.

Jste v neustálém pohybu - doma v Brandýse nad Labem jste předsedou tamního veslařského oddílu, působíte tam jako zastupitel a mimo jiné jste v prosinci na brandýském zámku oddal první tři snoubenecké páry. Už máte na kontě další svatby?
Jasně, poslední jsem zvládl před dvěma týdny, taky byly tři. Oddával jsem páry z Izraele, české svatby jsou spíš v létě, v tomto období nebo v zimě moc nefrčí. V Izraeli žije hodně lidí s ruskými kořeny, jenže když nemají židovský původ, tak je tam neoddají. A oddací list z Česka je jeden z mála, který jim v Izraeli uznají.

Ale proč jezdí zrovna do Brandýsa?
Nějak se tam rozkřiklo, že je to u nás dobré, líbí se jim tady.

Věděli novomanželé, kdo je oddává?
Nevěděli, jim stačilo, že měli oddávajícího. To se stalo jen loni při mojí první svatbě, když to někdo novomanželům, taky i Izraele, prozradil. Toho pána to potěšilo, protože je bývalým mistrem světa ve skocích na trampolíně.

Je pořád ve hře hvězdný dvojskif, který byste mohli vytvořit s vaším největším rivalem Mahem Drysdalem z Nového Zélandu?
Stále se to řeší, plánovali jsme to pro druhou regatu Světového poháru, která se pojede v červnu v italském Varese. Jenže do toho mají co mluvit i obě federace, česká a novozélandská, a zatím to trochu drhne. Uvidíme.Najdete na iDNES.czmobilní verze