Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sydney - Hobart vyhrála australská Skandia

28 2003
Hobart - Šestnáctý start v jachtařského závodu Sydney - Hobart proměnil ve své premiérové vítězství Grant Wharington z Austrálie. Majitel a kapitán lodě Skandia se svou posádkou v dramatickém závěru 58. ročníku odsunul na druhé místo novozélandskou Zanu.

Skandia do cíle dorazila v neoficiálním čase dva dny, 15 hodin a 14 minut, což je o téměř čtyřiadvacet hodin horší čas, než je rekord závodu. Ten drží dánská loď Open Nokia, která před čtyřmi lety urazila 630 námořních mil za jeden den, 19 hodin a 48 minut.

Posádky obou favorizovaných lodí byly po celý závod od sebe v takových vzdálenostech, že neměly přehled o tom, jak si vede jejich rival. Zana se dostala do čela průběžného pořadí krátce po startu, ale pak už tradičnímu jachtařskému klání dominovala Skandia.

Do cíle v Hobartu nedorazila jachta Nicorette, která závod vyhrála před třemi lety. Její majitel a kapitán Fin Ludde Ingvall měl znovu políčeno na vítězství a najal kvůli tomu novou posádku v čele s bývalým vítězem Amerického poháru Willem McCarthym.

Krátce po sobotní půlnoci středoevropského času ale Ingvall oznámil, že se zlomil nový kýl a poničil trup lodi. Nicorette byla v té době na průběžném čtvrtém místě.

Švédská jachta Nicorette pluje kolem jižního pobřeží Austrálie při závodu Sydney-Hobart, 27. prosince 2003.

Australská jachta Skandia (vlevo) porazila ve finiši v Hobartu Zanu z Nového Zélandu.

Autoři: ,


Témata: jachtink, Nokia, Sydney
Najdete na iDNES.czmobilní verze