Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svorada chce na Vysočině SP bikerů. Tam, kde v zimě řádí Bauer a spol.

Bikeři na trati závodu Merida Bike Vysočina v Novém Městě na Moravě | foto: MTBS.cz

16 2010
Nové Město na Moravě, Vysočina. V areálu, kde se v zimě prohání elitní světoví běžci na lyžích v čele s Lukášem Bauerem, by se už za rok mohl jet Světový pohár horských kol. V Česku znovu po čtrnácti letech. "Je to naším cílem, za rok už to snad vyjde," říká cyklistická legenda Ján Svorada.

Neúnavně pracuje na tom, aby se nejlepší světoví bikeři objevili v Česku právě v elitním závodu Světového poháru. A každým rokem se šance zvyšují.

"Od počátku jsme věděli, že sem Světový pohár chceme dostat," říká Ján Svorada. Zatím jediný závod SP se v Česku uskutečnil v roce 1997 ve Špindlerově Mlýně.

Bývalý špičkový silničář už třetím rokem šéfuje závodu Merida Bike Vysočina.

Areál závodu Merida Bike Vysočina v Novém Městě na MoravěAreál závodu Merida Bike Vysočina v Novém Městě na Moravě

Areál závodu Merida Bike Vysočina v Novém Městě na Moravě

Letos v červnu se závod pojede premiérově jako jeden z dílů Českého poháru, na němž přislíbila účast už i dvě esa světového cross country - José Antonio Hermida a Ralph Näf a kde by měla závodit také elitní česká špička v čele s Jaroslavem Kulhavým a Terezou Huříkovou. "Každým rokem se dostáváme o stupínek výše. Mám z toho dobrý pocit."

elitní podniky

závodů horských kol v Česku:

Světový pohár: 1997
Mistrovství Evropy: 1995, 1998

vše ve Špindlerově Mlýně

Ke kandidatuře k pořádání SP Svoradovi nahrává areál, který v zimě každoročně hostí například Zlatou lyži Vysočiny - prestižní podnik běžců na lyžích.

"Nám to přišlo logické. Ten areál má zkušenosti ze zimních sportů a byla by škoda ho v létě nevyužít."

Už loni zhlédli prostor komisaři UCI (Mezinárodní cyklistické unie). Z jejich připomínek se už pro letošní závod ČP organizátoři poučili.

"Bylo třeba ještě upravit tratě a natáhnout okruh na co nejmenší plochu. To proto, aby diváci mohli cyklisty vidět několikrát v průběhu závodu. Ještě je třeba vybudovat několik těžších úseků a sjezdů v lese. Doufáme, že komisaři budou letos spokojeni."

Alfou a omegou jsou finance. Na letošní červnový třídenní podnik ČP, v němž se pojede sprint, klasické cross country a maraton, počítá Svorada se 2,5 miliony korun. O den kratší závod Světového poháru by spolkl zhruba stejnou cifru.

Ján Svorada

"Nemyslím, že by se rozpočet zásadně lišil." Počítá, že uhradit částku nebude problém. Hlavním partnerem domácího závodu je výrobce kol Merida. "A pokud se podaří získat Světový pohár, věřím, že to bude zajímavé i pro další firmy," doufá Svorada.

K lobbingu na nejvyšších místech Svoradovi pomáhá i jeho slavné jméno. "Určitě je to výhoda," usmívá se. "Ale neřekl bych, že se společnosti posadí na zadek, když přijde Svorada. Takhle to nefunguje."

Na kolo Svoradovi moc času nezbývá

Letos dvaačtyřicetiletý někdejší vítěz čtyř etap na Tour de France má spoustu aktivit. Je společníkem cyklistického obchodu, v Česku zastupuje společnost Lampre, která dlouhé roky sponzorovala tým, v němž jezdil.

Proto se na kolo kvůli pracovním povinnostem příliš nedostane. "I když se snažím přizpůsobit čas, abych se na něj na hodinku po práci dostal."

Silnici a horská kola se snaží střídat. "Záleží na počasí. "Když vím, že pršelo a bude bláto, vyrazím zase na silnici. Naopak v létě, když je v lese chládek, vyrazím na biky."

Tratě v Novém Městě má projeté. "Znám je velmi dobře. I když se tam už nedostanu jako dřív."

český pohár horských kol 2010

17. dubna: Teplice
15. května: Kutná Hora
5. června: Nové Město na Moravě
16.-17. července: Kuřim (MČR)
21. srpna: Karlovy Vary
18. září: Pec pod Sněžkou

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze