Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svitavy vzdorovaly basketbalistům Děčína jen jednu čtvrtinu

Tomáš Teplý ze Svitav střílí na děčínský koš. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

4 2016
Když křídelník Jan Špaček zakončil zcela sám sólo téměř přes celé hřiště, rozsvítil se na světelné tabuli ve svitavské hale Na Střelnici stav 13:10. Basketbalisté domácích Turů byli v euforii a trenér hostujícího Děčína Pavel Budinský ihned reagoval oddechovým časem. Po něm favorit a aktuální vládce ligy zabral a dovedl utkání k jednoznačné výhře 93:49.

„Byli jsme jednoduše dravější, fyzičtější, rychlejší, kompaktnější a také jsme lépe spolupracovali. Kromě pár hluchých minut na začátku utkání jsme se trefovali z dálky. Vytvářeli jsme si dobré pozice pro zakončení. Když jsme je začali proměňovat, nebyl o naší výhře pochyb,“ prohlásil kouč vítězů z Děčína.

Tuři drželi děčínské střelce při zemi jen do konce první čtvrtiny, kterou prohráli přijatelným dvoubodovým rozdílem 13:15. Pak se hosté rozstříleli z dálky a celkem si pomohli deseti trojkami. Ještě skvostnější bilanci měli při trestných hodech, kde minuli jediný ze čtrnácti pokusů. Tuři se museli obejít bez svého ústředního rozehrávače Jonese a absence jedné z opor byla znát. Přes tvrdou obranu děčínských Válečníků se prosazovali složitě a často jejich útoky končily i zbytečnou ztrátou míče.

„Na to, že Děčín hraje dobře v obraně, jsme se připravovali. Ale na hřišti jsme ji neuměli překonat. Když jsme si vytvořili volnou pozici, soupeř nás fauloval a šli jsme na trestné hody, takže jsme prakticky žádné normální koše v zápase nedali,“ řekl svitavský trenér Stanislav Petr.

Teplý: Vývoj zlomily trojky

Ani jeho devět bodů nepomohlo Turům odvrátit dvanáctou porážku v ročníku. Že je Děčín momentálně herně o stupeň výše, svitavský kapitán Tomáš Teplý nezastíral. Moc dobře si uvědomoval, že se spoluhráči musí zvládnout bitvy se soupeři stejné úrovně. „Máme důležitější zápasy, které potřebujeme vyhrávat,“ řekl Teplý.

Byl Děčín nejtěžším protivníkem, který vás v této sezoně doma prověřil?
Věděli jsme, že mají svoji kvalitu a široký kádr. Protočili dvanáct hráčů a i ti, kteří přijdou z lavičky, j sou schopni dát trojku. Naše rotace je užší, takže jsme si byli vědomi, že bude obtížné Děčín udržet na hratelném odstupu. V koncovce bychom si na ně věřili, ale bohužel nám utekli hodně.

Na začátku jste se ale drželi statečně. Hráli jste podle představ?
Bylo by dobré, pokud bychom takhle vydrželi celý zápas. Jenže oni pak uskočili na deset bodů, dali těžké i lehké trojky a tam se to zlomilo. Sice jsme ztrátu ještě stáhli, ale ve třetí čtvrtině se to pak rozhodlo.

Už o poločase jste prohrávali dvojnásobným rozdílem. Co o přestávce zaznělo za pokyny?
Chtěli jsme stav snížit a přiblížit se třeba na nějakých deset bodů, což se nepovedlo. Několik jsme dokázali hned po pauze ubrat, ale oni poté proměnili dvě rychlé trojky a zase to bylo špatné.

Měli jste kvůli losu delší vánoční pauzu. Přišla vhod, nebo byste raději hrál už dříve?
Bylo by to lepší hrát i to kolo předtím. Tréninky jsme měli, ale zápas je zápas a je vhodnější se udržovat v tempu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze