Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proti Nymburku nabízíme srdce, říká svitavský křídelník Špaček

Jan Špaček (vpravo) ze Svitav útočí přes brněnského Viktora Cveka. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

6 2014
Svitavští basketbalisté završí letošní ročník Mattoni NBL dohrávaným utkáním 11. kola proti úřadujícím šampionům z Nymburka, v soutěži dosud neporaženým. Nedělní zápas začíná v hale Na Střelnici v 17 hodin a svitavský Jan Špaček slibuje, že se v něm se spoluhráči popere o co nejdůstojnější výsledek.

Nedávno se po dvouleté přestávce znovu objevil v Mattoni NBL. A ukázal, že v ní stále může být platným: ve středu proti Prostějovu byl křídelník Jan Špaček s 15 body nejlepším střelcem svitavských Turů.

"Znám zdejší kluky od nějakých šestnácti let, zapadl jsem velice snadno. Co se týče akcí, tak jsem na prvním tréninku zíral - mužstvo jich má nacvičených tak dvacet. Ale už po druhém jsem je všechny uměl, kouč (Lubomír Růžička) to má v trénincích dobře zakomponované," říká čtyřiadvacetiletý basketbalista ke svému návratu.

Předtím jste hrál nižší soutěže. Naplňovalo vás to?
Od začátku sezony jsem nastupoval v Hradci, kde jsem ze Svitav hostoval. A hrál jsem i za svitavské béčko. Do A-týmu jsem šel s vysokými ambicemi, říkal jsem si, že na to ještě mám. I první zápas (proti Ústí nad Labem) naznačil, že by to mohlo jít. Na takové tréninkové tempo jsem však nebyl zvyklý a hned přišla zranění - natáhl jsem si třísla, což mě trápilo už kdysi, a pak jsem si zvrtnul kotník. Bál jsem se, že ten měsíc v Mattonce promarodím. Ale myslím, že jsem jinak předvedl výkony adekvátní mému zdravotnímu stavu.

Znamená to, že není jisté, zda budete Mattoni NBL hrát i v příští sezoně?
To je pro mě taky velká otázka, zda do toho půjdu. Teď to byla zkouška, zda budu schopný skloubit práci s vrcholovým basketbalem. Je to na knop, stíhat tréninky je občas dost komplikované.

Stále pracujete jako burzovní makléř?
Už jenom sporadicky. Teď dělám realitního makléře.

Takže už nebydlíte v Praze?
Tohle zvládnu klidně z domova, jsem zpátky ve Svitavách.

Ještě k té burze - byl to pro vás adrenalin, jak tu profesi líčí hollywoodské filmy?
Určitě, je to dost stresová záležitost. Jsou tam sice dny, kdy se nic neděje, ale pak najednou ta procenta lítají... Obchodujeme v Americe na Wall Street, takže stačilo, když promluvil šéf Fedu (Federálního rezervního sytému, de facto centrální banky USA) Bernanke, a bylo dilema, co budeme dělat. Je to náročné na psychiku, musíte zachovat klid. Ale taky to je dobrá zkušenost. Když se ovládnete tady, využijete to i v klíčových momentech na hřišti.

Na soupisce svitavského "béčka" je i váš bratr Martin, o rok starší než vy. On nikdy netoužil po tom, zahrát si nejvyšší soutěž?
Už když mi bylo nějakých třináct let a šel jsem do Ostravy, zaměřoval se trochu jinak a basketbal pro něj nebyl tak důležitý. Momentálně studuje na doktorát.

Váš otec (Pavel Špaček) je navíc manažerem svitavských Turů. Je to i velký kritik vašich výkonů?
To vždycky byl, to jo. Jako manažer kritizuje všechno, a mě dvojnásob.

Ve středu jste v duelu s Prostějovem utrpěli vysokou porážku 81:123. Vybavíte si ze svého dřívějšího působení v lize nějaký zápas, kde by soupeři takhle napadalo do koše, na co sáhl?
Asi ne, nic takového si nepamatuji. Prostějov podal neuvěřitelně týmový výkon, nasbírali třicet asistencí. V obraně jsme proti tomu byli bezradní. I přes tu porážku jsme podali dobrý výkon, nastříleli jsme 81 bodů. Hned po zápase jsem se bavil se třemi lidmi a ty ohlasy nebyly negativní, říkali, že to nebylo - až na to skóre - špatné. S klukama jsme se divili, jak to tam Prostějovu padalo. Bylo to ubíjející.

Je něco, co vám na vystoupení Svitav v tom zápase zvlášť vadilo?
Mrzelo mě, že jsme v posledních třech minutách rezignovali. Prostějov nám potom chodil sám do koše.

V neděli přijede do haly Na Střelnici nejsilnější možný soupeř, mistrovský Nymburk. Jak budete muset hrát, abyste neschytali další debakl?
Mluvili jsme o tom už ve čtvrtek, necháme tam všechno. Může se stát, že i tak to skončí třeba o třicet. Oni mají rozpočet 100 milionů a my tak 5, hrajeme to s mladýma klukama. Můžeme nabídnout srdce. Zkusíme zabojovat, chceme diváky po Prostějovu potěšit příznivým výsledkem. Byl by sen je tady v tomhle složení "šmiknout" - kdyby se to podařilo, Svitavy by se asi zbořily a musely vystavět znovu. Ale realita je taková, jaká je.

Imponuje vám někdo z kádru Nymburka?
Dva hráči, oba křídla. Jirka Welsch byl vždycky můj vzor, zahrál si i v NBA. Chtěl jsem jít v jeho šlépějích. A (Chester "Tre") Simmons se mi líbí herním projevem. Trojky umím taky, ale neházím je s takovým klidem jako on.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze