Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár v Harrachově byl zrušen, počasí nepustilo skokany na můstek

ZAVÁTÁ DRÁHA. Organizátory netrápil jen silný vítr, ale i husté sněžení. | foto: AP

12 2010
Jury závodů došla trpělivost, skokanům na lyžích, kteří přijeli do Harrachova bojovat o body do Světového poháru, v neděli odpoledne definitivně potvrdila: Můžete jet domů, počasí nás na můstek nepustí.

Organizátoři původně plánovali, že v neděli se odskáčou dva závody - jeden v půl desáté ráno jako náhrada za zrušenou sobotu, druhý podle původních plánů ve dvě hodiny.

Už od rána ale bylo jasné, že kvůli počasí znovu sáhnou k odkladům. Nakonec padlo rozhodnutí, že dopolední program se ruší a závodit by se mohlo odpoledne.

Ani pak ale uragán a husté sněžení neustalo a harrachovský závod byl definitivně, podobně jako před rokem, zrušen. Čertova hora znovu dostála své pověsti větrného kopce.

Harrachovměl pojistku

Zrušení obou závodů nebude mít zásadní vliv na rozpočet Světových poháru v Harrachově, organizátoři mají pojistku. Zaplatili za ni více než milion korun a zahrnuje i závody SP v letech v příštím roce 8. a 9. ledna. "Takže se zatím nedá mluvit o žádných částkách," řekl Rostislav Jozífek, šéf skokanského úseku lyžařského svazu.

Pořadatelé však přijdou o případné sponzorské zisky a příjem z prodeje televizních práv, neboť se neodvysílala z víkendu ani minuta přenosu.

Případný příjem ale bude chybět. "Nebudou peníze na další roky, abychom tento vysoký standard udrželi," prohlásil Jozífek. Měl na mysli zejména testovací závod mistrovství světa v letech na lyžích v roce 2013.

Přívaly sněhu a silný vítr narušily celý víkendový program. Páteční dvě tréninková kola a kvalifikace byly přesunuty na sobotu, kdy se jeden trénink a boj o postup do hlavního závodu stihl odskákat dopoledne. Od té doby se harrachovský můstek pouze uklízí od nové vrstvy sněhu.

"Dneska už jsem se ani nerozcvičoval, protože podesáté za víkend už to na ty moje starý kosti nebylo dobrý," žertoval dvaatřicetiletý Jakub Janda.

"Foukalo pořád, je to velká škoda, ale nedá se nic dělat. Taky jsem to dneska tušil a ani jsem se nerozcvičoval," uvedl Roman Koudelka.

Šéf úseku skokanů mezinárodní federace FIS Walter Hofer přiznal porážku od přírody. "Hráli jsme s ní dlouho hru, spíš jsme s ní bojovali, ale byla silnější. Bohužel jsme nemohli za těchto podmínek garantovat bezpečnost skokanů," prohlásil Hofer.

Čertova hora je pro skoky snad prokletá. Naposledy se v Harrachově regulérní závod odskákal před pěti lety, kdy vyhrál Janda. O rok později byly závody zrušeny kvůli nedostatku sněhu, stejně jako loni. Před dvěma lety se ze dvou závodů SP v letech na lyžích odskákalo vinou větru jediné kolo.

Za poslední čtyři roky bylo v Harrachově zrušeno celkem deset závodů ve skocích na lyžích nebo v severské kombinaci. Problémem je i častý a velmi nešťastný prosincový termín, neboť většinou nebyl sníh. Tentokrát je ho moc v kombinaci se silným větrem.

Důvodem je podle kouče české reprezentace Davida Jiroutka i skutečnost, že Čertova hora je prvním krkonošským kopcem směrem od Liberce. Když začne foukat západní nebo severozápadní vítr, je zle. "Přes to údolí se to točí nahoru," vykládal.

Ke špatným podmínkám přispěla i skutečnost, že se postavila na kopci sjezdovka a vykácel se les. "Ten pak umřel a musely se u můstku vykácet vysoké smrky. To nespasí ani protivětrná síť," řekl.

Existuje teoretická možnost, byť malá, že by se místo harrachovského klání konal v pátek závod navíc ve švýcarském Engelbergu, kam se skokané přesunou. To však musí schválit zástupci Mezinárodní lyžařské federace.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze