Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár v Česku nejspíš nebude

4 2003
Praha - Každým dnem umírá naděje na pořádání Světového poháru ve Špindlerově Mlýně víc. Na horských svazích je týden před českou sjezdařskou událostí roku zelená tráva. Sníh? V nedohlednu. "Musel by ho napadnout metr... Nemá cenu otálet, v pátek rozhodneme," řekl zklamaný šéf organizačního výboru Bohumír Zeman.

Český šlágr sezony, tedy obří slalom a slalom v nejprestižnější kategorii, bude podle všeho kvůli teplému počasí zrušen. Stejně jako Evropský pohár, který měl být generálkou již o tomto víkendu. "Původně měl poslední ortel až v neděli vyslovit technický delegát, ale my jsme svolali schůzku pořadatelů už na pátek. Je inverzní počasí, meteorologové očekávají mírné ochlazení jen na dva tři dny, pak bude zase teplo. Situace vypadá hodně špatně," uvedl smutný Zeman.

Pořadatelé usilovali o udělení akce přes deset let. Pokud jim tentokrát příprava slalomu a obřího slalomu nevyjde, příště příležitost zřejmě jen tak nedostanou. "Termín jsme si vybírat nemohli, počasí neovlivníme," povzdychl si Zeman. "Je to škoda, na domácím kopci se umím vyhecovat a zajet. Hodně jsem se těšila," řekla česká reprezentantka Eva Kurfürstová.

Špindlerův Mlýn není zdaleka jediný, kdo má starosti s nedostatkem sněhu. Světový pohár ve sjezdovém lyžování čeká nejistá sezona v celé Evropě. Ve čtvrtek byl přeložen sjezd mužů z francouzského Val d'Isere do amerického Beaver Creeku a stejný osud zřejmě nemine ani další závody.

Ve francouzském středisku se má jet 14. prosince obří slalom, ale nezvykle teplé počasí v Evropě dělá činovníkům Mezinárodní lyžařské federace (FIS) vrásky. O osudu tohoto závodu se rozhodne v neděli a podle organizátorů je velmi nepravděpodobné, že se skutečně v Savojských Alpách pojede.
 
Francouzi nejsou sami, kdo marně vzhlížejí k nebi. Holé stráně deptají také pořadatele ženského slalomu ve slovenské Vrátné, který se má jet 11. prosince. Ohrožen je také sjezd a superobří slalom mužů v italské Val Gardeně, který se má konat 20.prosince.
 
Závodní ředitel sjezdařů FIS Günther Hujara má z těchto potíží hlavu jako střep. "Celou noc jsem prochodil tam a zpátky. V této chvíli nemáme žádnou záruku, že se v Evropě nějaký závod pojede," prohlásil německý funkcionář. "Například v Itálii je strašně teplo, navíc je tam vysoká vlhkost. Doslova to požírá sníh. Říkali, že se ochladí, ale věřte tomu..." dodal skepticky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze