Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bikeři se dočkali. Je tu nejlepší závod celého Světového poháru

Světový pohár bikerů v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

22 2014
Zbytečnou skromnost stranou! Nejlepší závod Světového poháru horských kol cross country pořádá Česká republika, konkrétně Nové Město na Moravě. Ne, nejde o žádné přehnané sebevědomí, ani o přílišný nacionalismus.

Závod, který se na Vysočině pojede počtvrté (letos v termínu 23.-25. května), ve všech předchozích ročnících právě takto ohodnotila samotná Světová cyklistická unie UCI! "Ocenění, které vychází od závodníků, novinářů a týmů, nás těší. Ale je to i závazek," připouští generální sekretář závodu Petr Vaněk.

Světový pohár horských kol

Pátek 23. května
9.30 kvalifikace XCE
17.00 finále XCE
Sobota 24. května
11.00 XCO juniorky
13.00 XCO junioři
15.00 XCO ženy U23
Neděle 25. května
9.00 XCO muži U23
11.00 XCO ženy Elite
13.15 XCO muži Elite  

Doprovodné závody
Sobota 24. května
9.00 Birell Bike Vysočina
(maraton na 53 km)
21.00 TOI TOI Night Race
(noční závod)

"Myslím si, že Nové Město je top třída. A tohle si ocenění si opravdu zaslouží," říká bikerka Tereza Huříková. "Jsem na ně hrdá, protože jsem Češka. A jen se prsím, když se bavíme o svěťácích a většinou slyším, že se jezdci do Nového Města těší." "Místní atmosféra dělá hodně a člověka žene dopředu," pochvaluje si olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý.

Jenže nejde jen o tradičně perfektní fanoušky. Úspěch podniku ve Vysočina Aréně se může opřít hned o několik pilířů. Za prvé: organizační tým Za druhé: skvělé zázemí Za třetí: atraktivní trať "Myslím si, že tam všechno funguje na sto procent," pochvaluje si Kulhavý. "Ať je to zázemí – biatlonový areál je úplně perfektní – organizace a samozřejmě trať," pokračuje.

"Fanouškům dávají závody jako na podnose. Vše je přístupné, diváci mohou plynule přejít ze sjezdu do výjezdu, trať je zamotaná na malém prostoru. Takže nás mohou vidět hned několikrát, což většina tratí nenabízí," líčí Huříková. Závodníci si však pochvalují také samotné zpracování trati. "Pořadatelé ji postupně dovedli k úplné dokonalosti," říká Huříková.

TVRDÝ ZÁVOD. Ve Světovém poháru bikerů v Novém Městě na Moravě se hodně padalo.
ZÁVODÍ DOMA. Biker Jaroslav Kulhavý vyhrál závod Světového poháru horských kol

Zvláštní kapitolou je prostor startu a cíle. "Nikdo z nás bikerů není zvyklý končit závod, kde jsou tribuny zaplněné lidma," připouští Kateřina Nash. "Diváci zde vidí průjezd cílem a navíc mají obrovskou obrazovku, kde náš závod dávají," pochvaluje si Huříková, jež si pochvaluje i přímý přenos České televize. "V hotelu často vidím náš realizační tým, jak u televize pije kávičku a dívá se."

A vysílání si užívají také fanoušci v zahraničí. "Co vím od lidí v Americe, kteří na Vysočinu nemůžou přijet a dívají se na Red Bull TV na internetu, jsou naprosto uchvácení tím, jak Česká televize dokáže závod zpracovat," chválí Nash.

Jenže tu pravou neopakovatelnou atmosféru špičkového podniku poznáte pouze přímo v areálu Vysočina Arény. "Atmosféra je jedinečná. I zahraniční závodníci se na tyhle závody hodně těší," pochvaluje si Ondřej Cink. "Diváci jsou zde opravdu neskuteční. Dokáží nás tak vyhecovat, že výkon může být ještě o stupeň vyšší."

Jak "vaří" novoměstský kotel, se už od pátku můžete přesvědčit i vy osobně. V ideálním případě přímo ve Vysočina Aréně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze