Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svědci: Podvádí se ve fotbale i v hokeji

3 2003
Praha - K hokeji i fotbalu v Česku patří korupce. Svědkové potvrzují, že podplácení je i v nejvyšších soutěžích běžné. Totéž platí o sázení hráčů na předem dohodnuté výsledky zápasů. „Je to jednoduché. Stačí mít peníze,“ tvrdí v exkluzivních zpovědích pro MF DNES shodně bývalí funkcionáři dvou největších sportů v zemi. Z obavy o bezpečí rodiny však chtějí vystupovat anonymně.

Skóre utkání se dá ovlivňovat uplácením rozhodčích nebo soupeřů. Hráči rovněž vydělávají tipováním v sázkařských kancelářích, na hřišti si pak sami zařídí, aby zápas dopadl, jak potřebují.

Jakou částku sudí žádají od klubů? V hokejové extralize se cena údajně pohybuje od 20 do 100 tisíc korun.

A v první fotbalové lize? „Od padesáti tisíc výš. Když se hraje o titul nebo o záchranu, tak se částka vyšplhá až k milionu,“ tvrdí funkcionář, který se v elitní soutěži pohyboval patnáct let. „Částka se dělí pěti. Část si rozdělí asistenti rozhodčího a delegát, který ho hodnotí. Zbytek má hlavní sudí.“

Bývalý fotbalista Ladislav Vízek souhlasí: „To jsou velmi přesné informace od fundovaného člověka. Když to bude číst nějaký rozhodčí, který má čest a nebude chtít lhát, musí k tomu pouze říct: No comment. Já jsem slyšel o stejných částkách.“

Téma úplatky

rozhovor:
V lize se uplácí i milionem, tvrdí Vízek
pohled:
Jak zatočit s prohnilostí
fotbal:
Peníze rozhodčím? Běžná věc
hokej:
V zákulisí se ví, kdo se nechá podplatit
Haškův životopis: prodat zápas je snadné!

všechny články na téma úplatky

A jak reagoval Milan Brabec, šéf komise fotbalových rozhodčích? „Je to naprostý blábol, to ani nemá cenu, abych se k tomu vyjadřoval...“ řekl příkře.

O korupci ve sportu se v poslední době rozproudila neslýchaná diskuse, která by mohla pomoci hokej i fotbal očistit. Zatím se však nikdo neodvážil uvést jména podvodníků.

Odpovědní zástupci soutěží se zatím zdráhají zahájit vyšetřování.

„S úplatky je to v hokeji skoro stejné. Kdo se v zákulisí vyzná, ví, že je to pravda,“ říká zdroj MF DNES. S tím názorem souhlasí i nejmenovaný extraligový sudí.

„Já všem svým mužům věřím,“ prohlašuje Pavel Halas, šéf hokejových rozhodčích.

Co může ovlivnit uplacený rozhodčí? Ve fotbale má větší moc, může nařídit penaltu, což je téměř jistý gól. V hokeji je ovlivnění výsledku složitější.

„Jistější než zaplatit sudímu je podmáznout klíčové hráče soupeře. Ale je to mnohem dražší,“ tvrdí někdejší hokejový funkcionář. „Znám hodně zkušených beků či starších gólmanů, kteří zápasy prodávají.“ Domlouvání výsledků mezi soupeři má třeba v hokeji dlouhou tradici.

Brankář Dominik Hašek ve své knize Chytám svůj život dost podrobně popisuje korupci v československé lize 80. let.

„Myslím, že v té době prodávaly všechny týmy bez výjimky. Nejvíc mužstva z klidného středu tabulky,“ uvádí Hašek v životopise.

Po pádu komunistického režimu v Česku vznikly sázkové kanceláře, s nimiž přišla nová móda: tipování hráčů na neúspěch vlastního mužstva, případně na remízu, na níž se dá nejvíc vydělat.

Nečekané výsledky v přívalu 52 kol základní části snáz zaniknou. Úspěšné týmy si mohou dovolit občas nějaké utkání pustit. O titulu se rozhoduje až v play-off, které většinou bývá čisté.

Přetrvávající podezření poškozuje kredit extraligy. Co na neblahé poměry říká její ředitel Stanislav Šulc? „Ke spekulacím se nebudu vyjadřovat. Nemáme důkazy ani o úplatnosti rozhodčích, ani o sázení.“

Podobně reagovali i zástupci fotbalového svazu. Nedávno dostali od České televize důkaz o uplácení rozhodčích v nižších soutěžích.

Uběhl týden a ještě nerozhodli o trestu...

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze