Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svaz se Bauerovi omluvit nemusí, řekl soud. Teď jsou ve hře ušlé prémie

8 2010
Lyžařský svaz sice při předloňské Tour de Ski nedostatečně hájil vaše práva, jak tvrdíte, ale žalobu musím zamítnout, uslyšel lyžař Lukáš Bauer. Dvojnásobný bronzový medailista z olympiády ve Vancouveru se omluvy nedočká.

Soud jeho žalobu zamítl z procesních důvodů. Trojnásobný olympijský medailista by podle soudce Tomáše Novosada jen těžko mohl dokázat, že by svaz v případném sporu s Mezinárodní lyžařskou federací uspěl.

Robert Čepek, zástupce Bauera, který se z jednání omluvil, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, ale nejspíš se proti rozsudku odvolá. Případ by potom řešil Vrchní soud v Praze.

"Kdyby bylo na mně, tak se odvoláme, a myslím si, že i Lukáš to bude chtít dobojovat do konce. Aby bylo jasné, že svaz nepostupoval správně," řekl Čepek.

Obě strany se dostaly do sporu kvůli nejasnému výkladu pravidel při předloňské Tour de Ski. Bauer vyhrál druhý a čtvrtý závod s handicapovými starty, mezinárodní federace FIS ale zpětně vyhlásila vítězem běžce s nejrychlejším časem v etapě. Bauer proto musel vrátit prémie za vítězství a přišel o 82 bodů do Světového poháru.

Svaz podal protest, který ale FIS zamítla. Následné odvolání později svaz stáhl, což lyžaři vadí. "Žalobce nedal dostatek důkazů, že by žalovaný ve svém sporu s FIS mohl být úspěšný. Není jasné, že by bylo dosaženo změny výsledků," komentoval rozsudek Novosad.

Na Bauerovi bylo, aby to prokázal. "To není v našich silách dokázat," uvedl Čepek. S Bauerem kontaktovali funkcionáře FIS, kteří by v případném sporu rozhodovali. Ti však nechtěli předjímat výsledek takového boje u zeleného stolu. "To slouží svazu ku prospěchu, což je podle mě nesprávné," řekl Čepek.

Soud připustil, že svaz se nechoval správně, a proto musí uhradit své soudní výlohy. "Náhrada nákladů na řízení se nepřiznává," prohlásil Novosad. "Podle soudu svaz nedostatečně hájil práva žalobce tím, že ho nehájil ve sporu s FIS, byť to bylo jeho povinností, tak jak o tom hovoří stanovy a smlouvy. Překvapuje mě, že tak neučinil, a domněnky o tom, jak by to dopadlo, nejsou případné," řekl soudce.

Podle jeho slov měl svaz možnost bojovat o Bauerova práva u několika instancí i u švýcarského arbitrážního soudu. "Není vyloučeno, že by uspěl. Možná se svaz tak zachoval proto, aby měl před mistrovstvím světa v Liberci dobré vztahy s FIS, ale nakolik to bylo prozíravé, nechť si každý udělá obrázek sám," dodal.

Čepek nebyl verdiktem překvapen, spíše čekal jednoznačnější zamítnutí žaloby. "Soud část našich argumentů uznal," konstatoval Bauerův zástupce. Připustil ale, že pokud se odvolají, mohou v další fázi boje dopadnout stejně.

"Pokud další soudce na to bude pohlížet stejně. Možný výsledek boje o Bauerova práva ale zhatil svaz svým postupem. Pokud by bojoval a u FIS prohrál, žalobce by svazu nic nevyčítal," prohlásil.

Bauer se rovněž domáhá zaplacení škody 12.000 švýcarských franků za prémie a 8000 eur a 39.000 korun za sponzorské smlouvy. Žaloba na finanční odškodnění se bude teprve řešit, termín stání zatím nebyl stanoven.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze