Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šváb s Wolffem ve slánském finále

28 2003
Slaný - Problémy s odloženým závodem Grand prix ve švédském Göteborgu se promítly do podoby startovního pole sobotního finále mistrovství Evropy na ploché dráze ve Slaném. Na startu se neobjeví dva z favoritů, Hans Andersen z Dánska a David Ruud ze Švédska, kteří jsou smluvně vázáni k účasti v prestižním seriálu.

Díky jejich absenci bude mít Česko ve startovní listině dva jezdce. Antonína Švába, jenž si vybojoval postup šestým místem v semifinálovém závodě v ukrajinském Lvově, s Richardem Wolffem, jenž původně figuroval v pozici druhého náhradníka. Na ní se posunul další domácí plošinář Josef Franc.


"Čím víc Čechů se ve finále představí, tím víc diváků přijde," komentoval spokojeně ředitel závodu František Čipera. Přestože termín evropského finále koliduje s šestým podnikem Grand prix, ve Slaném se sjede výtečná konkurence.

Mezi startujícími nechybí ani jeden z loňských medailistů šampionátu v polském Rybniku - obhájce titulu Švéd Magnus Zettertstrom a polští jezdci Andrej Kasprzak s Rafalem Szombierskim.

"Vzhledem k tomu, že slánská dráha Švábovi sedí, mohl by se stát překvapením a bojovat o přední umístění. Bylo by krásné slyšet na konci závodu českou hymnu, ale startovní pole je mimořádně kvalitní a vyrovnané. Na medaili může myslet polovina jezdců," odhaduje svazový mluvčí Petr Moravec.

Švába poslední dva roky sužují zranění. V červenci sice vybojoval bronz na domácím šampionátu ve Mšeně, ovšem při víkendovém mistrovství světa na dlouhé ploché dráze v Anglii se mu nedařilo, když skončil dvacátý.

Závod se uskuteční na dráze, která v loňském roce hostila finále světového šampionátu juniorů. "Udělali jsme maximum pro to, abychom připravili stejně kvalitní závod," prohlásil Čipera.

Loňský juniorský šampionát vyhrál Lukáš Dryml, těžké zranění po pádu v Grand prix ve slovinském Kršku mu však zabránilo ve Lvově bojovat o účast v evropském finále.

Stejně dopadl i veterán Bohumil Brhel, vítěz premiérového ročníku mistrovství Evropy z roku 2001 v Belgii. Místo nich se na Ukrajině představili Šváb s Brhelem, v italském Lonigu neúspěšně usilovali o postup Franc se Suchánkem.

Brány slánského stadionu se pro diváky otevřou již v 9 hodin, samotné evropské finále začíná ve 14.45 hodin.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze