Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Superstar Bolt čeká opodál. Ale o halu nestojí

Usain Bolt dobíhá dvoustovku na MS v Berlíně. (20. srpna 2009) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

12 2010
Usain Bolt je ve Spojených arabských emirátech. Ve středu tam převzal cenu pro Sportovce světa 2009. Do katarského Dauhá to odtud nemá daleko. Ale proč by tam jezdil? Proč? Třeba proto, že titul halového mistra světa je jediným, který ještě nemá.

Nebo že halovým světovým rekordmanem také ještě není. Nebo proto, že život je změna.

Jenže halový šampionát "nejlepších" atletů světa je s jistou dávkou nadsázky pod rozlišovací schopnosti toho opravdu nejlepšího. Ne, není to otázka výkonnosti.

Jistě, Bolt má pomalejší starty a v hale se běhá jen 60 metrů. Ale loni při letním mistrovství světa v Berlíně mu při stovce naměřili mezičas na 60 metrů 6,31. Tím by o 8 setin překonal stávající světový halový rekord Maurice Greena!

Nejde ani o otázku peněz. Mistrovství v Dauhá má rozpočet 2,5 milionu dolarů, ale šejkové by určitě rádi nějaký ten milion připlatili, aby přilákali krále sportovců.

Bolt však halu skutečně nepotřebuje. Poslechněte si, co říkal v Abú Zabí: "Abych se stal skutečně sportovní legendou, musím obhájit v roce 2011 své světové tituly pod otevřeným nebem a pak v roce 2012 znovu vyhrát olympiádu."

O hale ani slovo. Pochopitelně. Za halové tituly mezi legendy nevstupujete. "S trenérem Millsem se Usain dohodl, že halu nebude běhat," říká atletický manažer Alfonz Juck. "V té době je ještě v plném tréninku. Kvůli spoustě posezonních povinností začíná vždy s přípravou později."

Halové eskapády by mu osvědčený systém tréninku narušily. Když loni připravoval 1. ročník Mítinku světových rekordmanů v pražské O2 areně, Juck přece jen neodolal a Boltovi účast nabídl. "Odpovědí mi byl jen úsměv a věta: Já v hale nezávodím."

Zato už si letos zazávodil pod hřejivým jamajským sluncem, byť zatím jen na 400 metrů. Časy 45,86 a 45,38 (ve štafetě) byly jeho nejrychlejšími rozjezdy do sezony v kariéře.

Ale jen mávl rukou. "Nic jsem si tím dokazovat nechtěl. Prostě jsme se jen s ostatními atlety z klubu bavili."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze