Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sudová na světovou medaili nedosáhla, v boulích skončila šestnáctá

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu. Česká reprezentatka Nikola Sudová při jízdě v boulích. | foto: Svaz lyžařů ČR

18 2015
Byla už druhá, z mistrovství světa akrobatických lyžařů má také bronz a Kreischberg byl pro Nikolu Sudovou možná jednou z posledních šancí konečně dobýt titul. Jenže finálová jízda letošního šampionátu v Alpách byla pro českou boulařku i tou poslední, do superfinále pro šest nejlepších se neprobila a skončila šestnáctá.

Dvaatřicetiletá Sudová byla v celém startovním poli nejstarší a nejzkušenější a v ranní kvalifikaci, kterou několikrát přerušila mlha, díky čisté jízdě obsadila šesté místo, které by na postup do další fáze stačilo.

Do finále měla plán: „Musím od začátku naplno, je to jednoduchý kopec a všechny holky pojedou na krev. Abych se dostala do šestky, musím to odpíchnout, jet rychle a riskovat.“

Stejně jako v kvalifikaci zařadila Sudová helikoptéru s roznožkou na horním můstku a salto s krosem na tom spodním, jenže byla pomalejší než v kvalifikaci a navíc si mezi můstky v boulích přišlápla špičku lyže, což ji na chvíli rozhodilo z rytmu a rozhodčím chyba neunikla.

Fotogalerie

Za svou jízdu posbírala Češka 73,41 bodu, což bylo třetí nejhorší skóre finále, a k postupu do boje o medaili ji dělilo víc než šest bodů.

„Jsem na sebe naštvaná, udělám takovou chybu,“ řekla Sudová ČTK. „Byla to taková rána z čistého nebe, ani nevím, jak se to stalo. Skoky dobré, rychlost dobrá, ale v jedné bouli jsem najednou měla zkřížené špičky.“

Šestnácté místo je při osmé účasti na světovém šampionátu její třetí nejhorší výsledek. Hůře skončila jen dvakrát při premiéře mezi elitou před 14 lety ve Whistleru, pak skončila vždy v desítce včetně stříbra z roku 2005 a bronzu z roku 2009.

Kanaďanka Justine Dufour-Lapointeová, olympijská vítězka ze Soči, přidala do své sbírka další medaili, ve Štýrsku po bezchybné jízdě oslavila první titul mistryně světa. Druhou Američanku Hannah Kearnyovou předčila o 1,59 bodu, třetí skončila Australanka Britteny Coxová.

MS v akrobatickém lyžování v Kreischbergu (Rakousko)

Jízda v boulích

Muži: 1. Benna (Fr.) 86,89, 2. Kingsbury (Kan.) 86,54, 3. Smišljajev (Rus.) 85,68, 4. Deneen (USA) 85,64, 5. Gagnon 84,78, 6. Marquis (oba Kan.) nedokončil 2. finálovou jízdu, ...v kvalifikaci 37. Honzig (ČR).

Ženy: 1. J. Dufourová-Lapointeová (Kan.) 87,25, 2. Kearneyová (USA) 85,66, 3. Coxová (Austr.) 81,98, 4. M. Dufourová-Lapointeová (Kan.) 80,92, 5. Gališevová (Kaz.) 79,30, 6. Rachimovová (Rus.) 78,47, ...16. Sudová (ČR) 73,41.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze