Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar vážně zvažuje mistrovství světa. Rozhodne se na poslední chvíli

7 2014
Na předběžné startovní listině jeho jméno už svítí, ale až 1. února, večer před startem mistrovství světa cyklokrosařů v nizozemském Hoogerheide, bude definitivně jasno, jestli Zdeněk Štybar v pelotonu bojujícím o duhový dres opravdu bude. Pro a proti kolem účasti někdejšího dvojnásobného šampiona je několik.

Před rokem Štybar, přestože přes vánoční svátky absolvoval sérii cyklokrosových závodů, ten nejdůležitější vynechal. Cestovat do Louisville k premiéře mistrovství na americkém kontinentu odmítl. Zato letos! Trať šampionátu leží jen pár kilometrů od jeho belgického domova v Essenu. "A to je pro Zdeňka ta největší výzva," říkal reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Ti dva spolu seděli dvě hodiny po závodě Světového poháru v Zolderu a debatovali o možnostech reprezentovat. "Jeho účast by jednoznačně přinesla oživení a taky šance na medaili by samozřejmě byla větší," uznal Bambula.

Osmadvacetiletý cyklista, člen profesionální silniční stáje Omega Pharma-Quick Step, je návratu na mistrovství světa nakloněn a říká: "Rád bych jel, ale záležet bude na spoustě okolností..."

Třeba na tom, jaké bude v týdnu před šampionátem počasí - odběhat tři čtvrtě hodiny po kotníky v blátě Štybar odmítá. Stejně tak kdyby ho postihly zdravotní potíže a měly by mít vliv na jarní misi v silničních klasikách, byl by to faktor pro neúčast.

Zato ho neodrazuje termínová blízkost závodu Trofeo Palma, kterým má hned týden po mistrovství odstartovat svou silniční sezonu, a i podoba trati v Nizozemsku je lákadlem - rychlý, jezdivý, silničářský okruh to v Hoogerheide je.

"Ale už v Zolderu mi Zdeněk tvrdil a potvrdil to po telefonu i před závodem v Římě, že se rozhodne až na poslední chvíli," dodal Bambula. Jedinou jistotou je tak nominace Bíny, Šimůnka, Petruše, Kyziváta a Bambuly.

Štybar je už třetím rokem naplno silničářem, přesto cyklokros zůstává jeho vášní a i v této sezoně si nakrátko do terénu odskočil. Nejdřív vyhrál exhibiční kros Boonen & Friends, pak byl osmý v Essenu, senzačně třetí na Světovém poháru v Zolderu, pátý v Loenhoutu, další den vyhrál v Bredene, následovalo 4. místo z Diegemu a vánoční turné zakončil druhým místem v Baalu.

Sice už to nebylo tak excelentní vystoupení jako před rokem, kdy ve všech závodech své krátké cyklokrosové návštěvy stál na pódiu, jenže tentokrát musel bojovat i s nevýhodnou startovní pozicí, kdy se dopředu prodíral třeba ze třetí řady "A někdy to stálo docela dost sil," uznal.

A jeho případné šance na šampionátu? "Štyby nepřijede na závody tak, aby nebyl připravený," zdůraznil reprezentační trenér. "Už když věděl, že pojede vánoční turné, bylo jasné, že připravený bude a to také byl. Navíc si jako někteří další nevybíral, ale objel všechny závody. A všechny vynikajícím způsobem."

Autor:


Témata: Zdeněk Štybar
Najdete na iDNES.czmobilní verze