Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar: Pokud se budu cítit jako v posledních dnech, českou Tour protrpím

Zdeněk Štybar slaví vítězství v šesté etapě Tour de France. | foto: Reuters

13 2015
K největším tahákům Czech Cycling Tour, jež startuje dnes v Uničově, bude patřit Zdeněk Štybar. Jen dva týdny po návratu z náročné Tour de France ale sám neví, jakou formu na kole ukáže.

Seděl v autě na trase Stříbro - Uničov a po rozžhavené dálnici upaloval na start Czech Cycling Tour, nejkvalitněji obsazeného závodu silničních cyklistů u nás, který tradičně hostí Olomoucký kraj. Zdeněk Štybar, 29letý závodník belgické stáje Etixx-Quick Step, však sám nažhavený na další start v tolik nabité sezoně ještě nebyl.

Fotogalerie

Jeho letošní vysněný start na Tour de France mu totiž sebral moře sil a byť od cíle v Paříži utekly víc než dva týdny, tělo i hlava českého závodníka pořád hledají ztracenou energii. „Abych se přiznal, tak hlavu ještě pořádně nastavenou nemám,“ říkal hvězdný cyklista ze Stříbra. „Hned po Tour jsem jel klasiku San Sebastian a dodneška nejsem pořádně zregenerovaný.“

Kolik dnů po Grande Boucle jste vydechoval?
V podstatě jenom dva. V pondělí jsem cestoval z Paříže a v úterý jsem se na kolo nedostal, protože jsem měl spoustu povinností. Potom jsem jel pár potourovských kritérií, takže jsem vlastně pořád trénoval nebo jezdil závody.

Místo na dvou kolech jste hodně jezdil i na čtyřech? S kočárem?
Přesně tak, to se k tomu ještě přidalo, když teď máme malý přírůstek do rodiny. A taky tím, že jsem dva měsíce nefungoval jinak než na kole a opravdu jsem se soustředil jen na Tour de France, na závody, spoustu povinností jsem odsouval až po Tour. Všechno se to nashromáždilo a bylo toho docela dost.

Czech Cycling Tour 2015

1. etapa
dnes (20,4 km) Uničov, časovka družstev (17.00)

2. etapa
pátek (178 km) Start: Olomouc (13.30) Cíl: Uničov (cca 17.30)

3. etapa
sobota (199 km) Start: Mohelnice (11.30) Cíl: Šternberk (cca 16.00)

4. etapa
neděle (144,9 km) Start: Olomouc (10.00) Cíl: Dolany (cca 13.00)

Byla unavenější hlava, nebo tělo?
Doopravdy jsem se z Tour ještě pořádně nevzpamatoval, ale řekl bych, že to bylo tak nějak vyrovnané. Tělo bylo unavené, psychika z toho každodenního stresu taky. Všude kolem bylo pořád plno lidí a člověk tak neměl ani minutu klid. Z toho byla hlava hodně utahaná.

Nyní vás čeká čtyřdenní závod. Už jste si prostudoval, jak bude bolet a co vás čeká?
Teprve se podívám, ale vím, že profilově to asi nebude vyloženě na mě. Sobotní etapa přes Jeseníky do Šternberka bude mít 4 000 výškových metrů, to pro mě bude, myslím si, až moc těžké, abych mohl bojovat o celkové vítězství. Ale já doopravdy nevím, jak na tom budu, protože teď jsem se na kole cítil celkem mizerně, takže doufám, že se třeba po první etapě dostanu zpátky do rytmu a že mně to pojede. Protože jestli se budu cítit jako v těch předešlých dnech, tak si to asi celkem dost protrpím.

Už jste se pobavil se sportovními řediteli týmu, na koho se pojede? Jestli budete lídrem vy, nebo třeba Petr Vakoč?
Uvidíme po první etapě, kdo se jak bude cítit. Samozřejmě máme nějakou strategii nastavenou už před závodem, ale po úvodní etapě se to všechno bude upravovat. Já ale určitě nemám takovou formu, jako jsem měl na Tour.

Kdy naposledy jste v Česku závodil?
Czech Cycling Tour už jsem jednou jel, ale už nevím, jak dlouho nazpátek.

Pět let. To jste byl ještě cyklokrosař v týmu Fidea, jel jste nultý ročník, skončil celkově jedenáctý a v jedné z etap druhý.
Ale jinak, když pomineme mistrovství republiky, tak už je to pár let, co jsem před domácími fanoušky závodil.

Berete českou Tour coby restart do další části sezony, jako první krok v přípravě na mistrovství světa?
Tak. Doopravdy se budu snažit o to, abych byl na šampionátu v Richmondu v co nejlepší formě. To je pro mě jediný cíl do konce sezony a všechno, co bude předcházet, je jen a jen příprava.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze