Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Strongman Šíma získal v Aši už svůj šestý mistrovský titul

Nejúspěšnější český profesionál mezi současnými strongmany Čestmír Šíma právě zvedá jednu ze 150 - 190kg betonových koulí. | foto: Jan Šimeček

13 2017
Strongmen's Games Aš. Už šestý ročník soutěže v extrémních silových disciplínách se o uplynulém víkendu uskutečnil v areálu letního kina v Aši. Pořadatel, kterým není nikdo jiný než současný nejúspěšnější český profesionální strongman Čestmír Šíma, si se svým zkušeným týmem pro diváky opět připravil show.

Ta je svojí náročností ojedinělá nejen v celé České republice, ale svou pověst má už i ve střední Evropě, odkud přijíždějí již několik let vyzyvatelé s cílem získat prvenství na prestižním klání a ukrojit si díl z finančních prémií pro ty nejsilnější, které i letos činily v součtu více než sto tisíc korun. V cestě jim ale každoročně stojí několik tun zátěží a hlavně dosud neporažený šampion.

Diváci si ale přišli na své už v dopolední „zahřívací“ části, která nabídla klání šestnácti amatérských strongmanů. Na startu se postavili vedle sebe začínající závodníci i zkušení strongmani, ověnčení úspěchy z předchozích klání a napínavé souboje společně s vyrovnanými výkony dávaly od začátku tušit, že se bude v každé disciplíně bojovat naplno.

Diváci mohli vidět zdvihy činek (mrtvý tah) o váze až 280 kilogramů, převracení masivní 450kg pneumatiky, nebo zdvih 110kilové železné klády a po necelých třech hodinách byl znám vítěz dopolední části soutěže. Stal se jím Matouš Fritsch, který si letos vyměnil medailové umístění s loňským šampionem Janem Gruszkou. Bronz si odvážel Jakub Šebek.

Na startu klání profesionální divize, které se stejně jako dopolední měření sil konalo pod záštitou Českého svazu silových sportů, se představilo osm závodníků - pět českých elitních strongmanů, dva reprezentanti Polska a jeden strongman z Ukrajiny.

Dva zástupci Slovenské republiky se bohužel krátce před soutěží omluvili z důvodu zranění. V žádném případě to ale neznamenalo, že Čestmír Šíma bude mít cestu k šestému titulu snadnou, protože jedním z polských strongmanů byl Rafal Kobylarz, který přijel do Aše už potřetí a byl největším konkurentem domácího závodníka už v roce 2015.

Druhým pak byl jeho týmový kolega Janusz Kulaga, který se v minulosti zúčastnil i nejprestižnější světové soutěže World’s Strongest Man. S pořádnou formou a dávkou motivace přijel do Aše například i špičkový český strongman Jiří Vytiska ze Sušice, který bude už za necelé dva týdny reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa ve zdvihu klády.

Hned první disciplína bohužel znamenala zúžení startovního pole, když pro zranění odstoupil jeden z nejmladších českých profi strongmanů Michal Tichý. V podání ostatních sedmi závodníků pak mohli diváci vidět přenášení neskutečných 560 kilogramů zátěže, zvedání 150 - 190kg betonových koulí, zdvihy 160kg železné klády nad hlavu, nebo finální zvedání 220, 240 a 280kg bloků železa do schodů.

Zcela zaplněné hlediště hlasitě podporovalo všechny závodníky, ale nejvíc hnalo k maximálním výkonům samozřejmě domácího šampiona a doslova místního hrdinu Čestmíra Šímu, který v řadě disciplín sváděl těžké a vyrovnané souboje s polským silákem Kobylarzem.

Ani letos ale titul pryč z Aše neputoval a naprosto vyčerpaný Čestmír Šíma, který se po závodě společně s dalšími českými strongmany ocitl v obrovském obležení fanoušků, zvedl nad hlavu už pošesté trofej pro vítěze nejtěžší soutěže ve střední Evropě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze