Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Střelkyně si zvyká na záludnosti norštiny

5 2003
Poreč - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Po letech strávených ve Zlíně a sezoně na hostování ve Slavii nabral házenkářský život jednadvacetileté Ivy Zámorské nový směr. V létě se stala posilou norského Norstrandu Oslo a na vlastní kůži zakouší, jak to chodí v zemi ženské házené zaslíbené. "Je to obrovská změna, po všech stránkách," pokyvuje hlavou.
Zámorská není první Češkou, která se objevila v norské lize. Průkopnicí byla další zlínská odchovankyně Erika Polozová, která v posledních třech letech oblékala právě dres Norstrandu.
 
"Erika se V létě rozhodla skončit a klub začal hledat novou levačku. Manžel Eriky, Dušan Poloz, který v klubu pracuje, jim dal tip na mě. První kontakt proběhl před finále interligy s Olomoucí," popisuje reprezentantka zrod svého přestupu.
 
"Norové neponechali nic náhodě a přijeli se na finále podívat. Strávili tu celý týden. Zřejmě jsem je přesvědčila, protože hned po kvalifikačních zápasech s Nizozemskem jsem odletěla na testy do Osla. Dohoda byla na světe rychle, čekalo se jen na pracovní povolení, což bývá v Norsku složité. Dopadlo to ale dobře a od července jsem hráčkou Norstrandu."
 
Rozplynuly se i obavy, že by přestup mohl ztroskotat na nedohodě Norů s mateřským Zlínem. "Ony totiž české hráčky bývají při přestupech na západ docela drahé. Ale naštěstí i jednání mezi kluby dopadlo dobře."
 
A tak se Iva Zámorská ocitla úplně v jiném házenkářském světě. "Všechno je úplně jinak," usmívá se. "Ať jde o způsob tréninků, nebo třeba přístup vedení. To pracuje naprosto profesionálně, udělají pro vás doslova co vám na očích vidí. Házená tu má úplně jiné postavení než u nás."
 
První měsíc v novém prostředí strávila s rodiči, pak se však už musela protloukat sama. "Hodně mi to usnadnili Erika s Dušanem, kteří mi v začátcích obrovsky pomáhali zvykat si na to, jak to v Norsku vlastně chodí. Oba tu dál zůstávají, takže se pravidelně stýkáme."
 
Pod ochranná křídla si jí vzali i kluboví funkcionáři a spoluhráčky. "Od prvních okamžiků mi všichni se vším pomáhali, a tak je to až dodnes. V Norstrandu je výborná parta, trávíme spolu hodně společného času."
 
To jí také pomáhá pronikat do tajů severského jazyka. "Norština je příšerně těžká a když mluví rychle, což je u nich normální, nemám šanci. Ale holky i trenéři se snaží vyslovovat tak abych jim rozuměla, navíc mi nakoupili spoustu dětských knížek, z nichž člověk pochytí dost. Začala jsem chodit i do kurzu norštiny, ale kvůli nabitému programu v klubu i v reprezentaci jsem tam byla vlastně jen jednou. Po Novém roce se do toho vrhnu znovu," slibuje si.
 
Ani po herní stránce si na angažmá v norském hlavním městě nestěžuje. "Docela se mi daří. Jsem druhá nejlepší střelkyně, takže jsou snad se mnou spokojeni. Také klub šlape, v tabulce nám po jedenáctém kole patří třetí místo, prohráli jsme zatím jen dva zápasy. Naposled 27:32 s Larvikem, ale nad ním snad už dva roky nikdo nevyhrál, je v Norsku suverénní," ohlíží se Iva Zámorská za prvním půlrokem v Oslu.


Najdete na iDNES.czmobilní verze