Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Partu nám všichni závidí, vyzdvihla před MS stolní tenistka Štrbíková

Renáta Štrbíková | foto: ČAST - František Zálewský.

27 2016
Šestnáct let uteklo jako voda a stolní tenistka Renáta Štrbíková se vrátila "na místo činu", do Kuala Lumpuru. V roce 2000 startovala v metropoli Malajsie na svém druhém světovém šampionátu v životě, bylo jí dvacet. A také teď jde o mistrovství světa družstev, které začíná v neděli.

„Popravdě řečeno už si na to moc nevzpomínám,“ přiznala před odletem. „Byla jsem tam tenkrát jako mladá holka s Janou Dobešovou, Alčou Vachovcovou a Hankou Plachou, je to opravdu hrozně dávno. Teď se na šampionát těším, protože soutěže družstev jsou mnohem záživnější.“

Na mistrovství světa v roce 2000 kralovaly Číňanky, od té doby se poměr sil ve světovém stolním tenise příliš nezměnil. Jen se ještě zvětšila dominance Číňanek i Asiatek obecně.

„Evropská družstva to mají těžké, před šampionátem se jen těžko mluví o nějakém konkrétním umístění. Ve skupině s Japonskem, Německem, KLDR, Thajskem a Brazílií můžeme skončit od druhého do čtvrtého místa. Je to hodně otevřené,“ přemítala mistryně Evropy ve smíšené čtyřhře z roku 2013.

Za velkou neznámou označila družstvo KLDR. „Jsou to nepochybně výborné stolní tenistky, jenže málo objíždějí turnaje série World Tour. Pro nás je výhodné, že s nimi hrajeme až poslední zápas ve skupině. Alespoň si je můžeme v úvodu turnaje omrknout,“ pokračovala šestatřicetiletá reprezentantka.

Hned na startu prověří šampionky

České družstvo čeká v Kuala Lumpuru ostrý start. Hned v úvodu, v neděli, se v základní skupině elitní divize utkají s favorizovanými týmy Japonska, jež bude obhajovat stříbro z mistrovství světa v roce 2014, a Německa, což jsou mistryně Evropy.

„Je určitě dobře, že začínáme právě s nimi. Čas na aklimatizaci je dost krátký, jen tři dny, takže se bude hodit, že důležitější zápasy budeme hrát až v dalších dnech. Ale družstvo máme už několik let velmi dobré, takže můžeme uhrát slušné výsledky,“ mínila rodačka z Havířova, která od léta obléká dres mistrovského celku z Hodonína.

Český tým, který loni vybojoval bronzové medaile na premiérových Evropských hrách v Baku, hraje až na jednu výjimku ve stejném složení řadu let. Právě tuto skutečnost označila Štrbíková, vedle níž tvoří družstvo Iveta Vacenovská, Hana Matelová a Dana Čechová, za výhodu.

„Dobrou partu nám závidí i hráčky z jiných zemí. Dokážeme si pingpongový život zpestřit i nějakou společnou zábavou, případně si zajdeme na kávičku. Pohoda v družstvu je důležitá, věřím, že nám nebude chybět ani Malajsii,“ dodala zkušená hráčka, kterou v Kuala Lumpuru čeká již patnácté mistrovství světa v kariéře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze