Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velké stěhování přes půl světa. Strachová míří za dřinou do Ohňové země

Šárka Strachová | foto: Česká sportovní/Pavel Lebeda

13 2015
V Praze 35 stupňů, v Ushuaie od víkendu minus pět. Šárka Strachová skočí ve čtvrtek ráno do letadla a přes Řím a Buenos Aires vyrazí na tradiční třítýdenní kemp do Argentiny. "Už se těším na lyže," přiznala bronzová slalomářka letošního mistrovství světa a po povedené "suché" přípravě v Česku má zase nejvyšší ambice. V neděli se poprvé po čtyřech měsících sveze na sněhu, v pondělí začne opravdová dřina.

Velká dřina však ještě předtím čeká její tým. Zatímco 30letá závodnice vyrazí z domova s jednou taškou a fyzioterapeutkou po boku, rakouský servisman Gerald Stocker absolvuje první etapu transferu za volantem narvaného náklaďáku.

„Máme 23 kusů zavazadel,“ počítá Strachová a odhaduje: „Taková tuna nákladu to bude.“

S sebou veze 12 párů slalomářských lyží, slalomové tyče, vrtačky, servisní bedny i stůl, masážní stůl. Pak je asi jasné, proč celý „výlet“ na druhý konec světa stojí na tři čtvrtě milionu. „Za každé kilo nadváhy platíme 2,5 eura, samotná letenka je za 70 tisíc,“ říká lyžařka.

V čem jsou tamní hory jiné oproti těm českým?
Už jen to, že lyžujeme a současně bydlíme u moře, je hodně specifické. Když já jedu k moři, tak se jedu koupat, mám to spojené s vedrem a tady chodíme po pláži v bundách. Jinak hory jsou podobné Alpám, bez porostu, ale jsou nizoučké. Nejvyšší vrcholek, kde my budeme, má snad 1500 metrů a dolní stanice je 200 metrů nad mořem.

Bude to pro vás šok? Přejít z plusových teplot do mrazu?
Pro tělo to náročné je, do toho časový posun, dlouhá cesta. Ale zase je to lepší, než když v listopadu letím do Severní Ameriky. Tam je obrovská nadmořská výška, menší vlhkost, větší časový posun. Tady je to jen 5 hodin a aklimatizace bude docela rychlá.

Nebude se vám nakonec stýskat po zdejších teplotách?
Za 14 dnů budu možná vzpomínat, až se budu někde klepat zimou na startu, ale i tak se těším. Léto mívám sice kratší, ale užila jsem si ho dosyta.

Přes všechnu tu dřinu?
Hodně jsme ji změnili, přetočili. Sama jsem chtěla, protože mi bylo 30, ve sportu jsem 15 let a i Klaus (trenér Mayrhofer) říkal, že už nemůžu další rok dělat to stejné, že bych se na trénink netěšila, nebavil by mě. Takže s novinkami mi to uteklo celkem rychle. Loni už jsem dva tři týdny před odletem žvejkala, aby to bylo za mnou, ale letos jsem si všechno užívala.

Máte výkonnostní srovnání oproti loňsku?
Grafy ani tabulky neřeším, to hlavní je, jak se cítím a jak se budu cítit na konci října. Na trénincích sice zvedám větší váhy, jsem silnější, ale hlavní bude pocit na lyžích.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze