Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hory přemohl, nepřítele ne. Jak kníratý šampion Tour prolil krev za mír

Francouzský cyklista Octave Lapize | foto: Profimedia.cz

12 2014
Nancy (Od našeho zpravodaje) - I barevná reklamní kolona Tour de France, jindy tak rozverná a hlasitá, mlčí. V 7. etapě, jedné ze tří vzpomínkových v tomto ročníku závodu, míjí nekonečné řady hrobů padlých v 1. světové válce a v pietním tichu si připomíná i někdejší bojovníky z pelotonu Tour. Octave Lapize, král ročníku 1910, teď z nebe kouká, jak "jeho" místem uhání "jeho" závod.

"Když jsem dokázal porazit hory," myslí si kníratý Pařížan, "tak to stejné svedu i s agresivním nepřítelem." U kniplu. Za kulometem. V kokpitu Nieuportu 23 s číslem 4 na boku. Pózor! Seržant Lapize.

Ještě než oblékne uniformu a nastoupí do leteckého kurzu, miluje jinou rychlost. Tu cyklistickou. Vydře bronz na olympiádě v Londýně v závodě na 100 kilometrů, třikrát dobude Paříž-Roubaix, šestkrát startuje na Tour de France, v níž slaví čtyři etapové triumfy, ale jen jednou ji dokončí.

Je to v roce 1910, kdy premiéru v programu Tour prožívají neprobádané Pyreneje. Lapize s nimi bojuje, na Tourmalet tlačí kolo vedle sebe a na jeho vrcholu na pořadatele křičí: "Jste vrazi. Ano, vrazi!" Ještě se nejede o čas ale na „trestné“ body a s nimi Lapize předčí Lucemburčana Fabera.

Jenže 1. světová válka končí jeho cyklistickou kariéru a byť to ještě netuší, nakonec i jeho život. Lapize nastupuje rok po vypuknutí konfliktu k letectvu, nejdřív jako pozorovatel u jednotky v Avordu, v únoru 1917 se ale přesunuje na frontu v Bar-le-Duc. Jeho eskadra si na letouny maluje zpívající kohouty a on je odvážný. Stejně jako kdysi v sedle bicyklu.

Nejdřív zachrání ohrožené letadlo svého kolegy, podruhé zase z provozu vyřadí jedno nepřátelské a velitelé jej navrhují na vojenský řád. Pak ale přichází sobota 14. červenec 1917. Ráno Lapize usedne do svého letounu a vyrazí vzhůru, do modrého nekonečna. Tam nahoře zase jednou potká soupeře, co bude silnější - letoun, co navádí německé dělostřelce.

Dvouplošníky na sebe narazí ve výšce 4500 metrů, točí se v kruhu a ve snaze dostat toho druhého do zaměřovače. "Provedl dva útoky zezadu," vypráví pak svědci. "Vypálil na něj 280 nábojů." Při třetím ataku se Lapize k nepříteli přiblíží ještě o kus blíž, aby kulky našly neminuly cíl.

V tu chvíli ale dostane sám plnou dávku z kulometů německého stroje. Padá ihned do vývrtky a několik krutých sekund se nekontrolovaně řítí k zemi. Roztříští se osm kilometrů od linie a pár hodin poté ve špitálu v Toulu svým těžkém zraněním podlehne. Je mu 29 let.

Toulem i nedalekým Verdunem, kde po 10 měsíců zuřila nejkrutější bitva války, teď projíždí Tour de France. A její kolona mlčí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze