Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stolní tenisté míří na šampionát do Budapešti. Věří v úspěch ve čtyřhrách

Česká stolní tenistka Hana Matelová v olympijském utkání proti Zhang Mo z Kanady. (6. srpna 2016) | foto: AP

13 2016
Celkem sedm českých hráčů a hráček se představí od 18. - 23. října na mistrovství Evropy jednotlivců v Budapešti. Muži absolvují závěrečnou přípravu v rakouském Schwechatu, ženy trénují individuálně a před odjezdem stihnou ještě jedno kolo extraligy a bundesligy.

Trenér Jindřich Panský využil možnosti nominovat čtyři hráče, takže do Maďarska pojedou Tomáš Konečný, Lubomír Jančařík, Dmitrij Prokopcov a čerstvý vítěz juniorského turnaje TOP 10 Tomáš Polanský. „Neděláme si přehnané ambice, ale budou se hrát dvouhry, čtyřhry i mix, takže možností udělat nějaký úspěch je víc. Navíc, jsem přesvědčen, že ve smíšené čtyřhře je šance opravdu velká. Vždycky jsem tvrdil, že soutěž smíšené čtyřhry do programu mistrovství Evropy patří a tahle medaile je rovnocenná kterékoliv jiné,“ tvrdí Jindřich Panský, mistr Evropy z roku 1986 právě z mixu.

O formě svých svěřenců nepochybuje. Věří, že na týdenním soustředění v Rakousku vyladí formu a především zapracují na čtyřhře. „Je to sice málo, my jsme byli zvyklí před takovou akcí trénovat společně tři týdny, ovšem současný kalendář je tak nabitý, že jsem rád i za ten týden. Na poslední akci kluci nedopadli nejlépe, to je mi jasné. Jenže, Tomáš Konečný byl týden po skvělém triumfu na turnaji World Tour v Bulharsku, Dima Prokopcov s Lubošem Jančaříkem se naopak celé léto připravovali na olympiádu v Riu. Teď to bude jiné a rádi bychom v turnaji zůstali co nejdéle,“ dodal Panský.

Mistrovství Evropy jednotlivců 2016, Budapešť - česká nominace

Muži - dvouhra: Tomáš KONEČNÝ (36. na evropském žebříčku), Lubomír JANČAŘÍK (47.), Dmitrij PROKOPCOV (52.), Tomáš POLANSKÝ (112.), čtyřhra: Prokopcov-Konečný, Jančařík-Polanský
Ženy - dvouhra: Renáta ŠTRBÍKOVÁ (36.), Hana MATELOVÁ (38.), Dana ČECHOVÁ (55.), čtyřhra: Matelová-Barbora Balážová (Sloven.), Štrbíková-Čechová.
Smíšená čtyřhra: Matelová - Konečný, Štrbíková-Polanský.

V kategorii žen první vrchol sezony vynechává ze zdravotních důvodů žebříčkově stále česká jednička Iveta Vacenovská, ale také kadetka Zdena Blašková, která dala přednost prestižnímu Světovému poháru v čínské Šanghaji, vypsanému právě pro její kategorii.

Trenér Pavel Krpec proto bude koučovat pouze trio Renáta Štrbíková, Hana Matelová a Dana Čechová. „Hovořit o ambicích je před turnajem vždycky hodně složité. Ale obecně se dá říct pouze to, že ve dvouhrách to bude těžké. Každé vítězství nad hráčkou, která je žebříčkově výš, bude úspěch. Jestli se ovšem některá z hráček probojuje alespoň mezi šestnáct nejlepších, to je těžké odhadnout,“ řekl Krpec.

I on si myslí, že mnohem větší naděje mají české reprezentantky ve čtyřhrách. „Hanka Matelová nastoupí společně se Slovenkou Barborou Balážovou, se kterou hrává na turnajích světového okruhu. Určitě mají šanci postoupit do závěrečných bojů, třeba i o medaile. Podobné je to i v mixu, kde Renáta Štrbíková bude hrát společně s Tomášem Polanským. Určitě do toho dá všechno, protože když jsme tuto možnost navrhli, ihned souhlasila. To je pro mne znamení, že bude obhajobu zlata z posledního šampionátu ve smíšené čtyřhře brát hodně vážně.“

Trenér ženského národního týmu připomíná, že evropský šampionát se koná dva měsíce po olympijských hrách a mohlo by se zdát, že někteří přední Evropané tento turnaj nebudou brát vážně nebo ho dokonce vynechají. Opak je pravdou. „Na soustředění v Düsseldorfu jsme se ptali německých kolegů, které z nejlepších hráček budou v Budapešti chybět. Trochu mě překvapilo, když odpověděli, že jedou v kompletní sestavě a na únavu z náročného léta už dávno zapomněli. Předpokládám tedy, že šampionát bude opět skvěle obsazen,“ dodává Pavel Krpec.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze