Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stolní tenisté byli nejlepší z Evropanů

23 2003
Praha - Z prvního ročníku světového šampionátu stolních tenistů se čeští hráči v úterý vrátili se zdviženou hlavou. V soutěži družstev totiž vybojovali výborné výsledky, junioři i juniorky byli nejlepší z Evropanů. Dívky si přivezly bronzovou medaili, mladíci skončil pátí. Před nimi byli v obou kategoriích jen Asiaté.

"Je to obrovský úspěch," znělo unisono od funkcionářů, trenérů i hráčů a hráček, kteří se dnes z chilského Santiaga vrátili domů. "V obou případech jsme nejlepší z Evropy. Třetí a páté místo je skvělé," radoval se předseda asociace stolního tenistu Zdeněk Šváb.

Především juniorky potvrdily v Jižní Americe pozici předního evropského celku. Sestava Martina Smištíková, Lenka Harabaszová, Iveta Vacenovská a Kateřina Pěnkavová loni získala titul mistryň Evropy a letos skončila třetí

"Ale to nejde se světem srovnávat. Mistrovství světa bylo poprvé. Nevěděly jsme, co od toho můžeme očekávat, ale v medaili jsme doufaly. Povedl se bronz a jsme všichni šťastní," radovala se jednička družstva Vacenovská.

Ve skvělé formě odehrála šampionát Harabaszová, posledním rokem juniorka. Vyhrála sedm z devíti zápasů a v utkání o třetí místo porazila rumunskou jedničku. "Myslím, že jsem družstvo podržela. Bylo to fajn a po těch nevýrazných výsledcích jsem ukázala, že hrát umím," doufala Harabaszová.

"Nadchla a myslím, že překročila vlastní výkonnostní stín," chválil ji Šváb.

Juniorky předčily pouze velmoci stolního tenisu Čína a Japonsko, které Češky vyřadilo v semifinále. "K finále chybělo hodně. Asiatky jsou jinde. Pingpongově o dost výš, asi jedna třída tam bude," uvažovala Vacenovská o herním rozdílu.

Kvarteto juniorů Tomáš Konečný, Jan Urbánek, Jakub Kleprlík a Lubomír Žiga pátým místem překvapilo. "Jsme maximálně spokojeni. Porazili jsme mistry Evropy Švédy a Němce, před námi skončili jen Asiaté. Je to super výsledek," rozplýval se kouč Pavel Steffek a vyzdvihl skvělou partu a zlepšení Urbánka.

Podle Steffka by evropští hráči již od juniorského věku potřebovali konfrontaci s asijským stylem. "Kontakt směrem za hranice Evropy není. Chce to s nimi hrát častěji. Pomohla by společná příprava, abychom se jim mohli časem vyrovnat," řekl Steffek.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze