Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stolní tenista uspěl s argumentem, jenž po dopingovém nálezu použil Contador

Stolní tenista Dimitrij Ovčarov - Německý stolní tenista Dimitrij Ovčarov pomohl svému týmu k postupu do finále olympijského turnaje družstev. | foto: Reuters

15 2010
Nadějná zpráva pro obviněného cyklistu Contadora? Stolního tenistu Dimitrije Ovčarova, který stejně jako vítěz Tour de France pozitivní test na clenbuterol vysvětloval požitím kontaminovaného masa, německý svaz od podezření z dopingu osvobodil.

Podle šéfa DTTB Thomase Weikerta s ukrajinským rodákem nebude zahájeno disciplinární řízení. Svaz k tomu dospěl na základě vlastního šetření, hráčova výslechu i negativního testu vzorku Ovčarovových vlasů.

Kauza Ovčarov

Dvaadvacetiletý Dimitrij Ovčarov odevzdal pozitivní vzorek 23. srpna při mimosoutěžním odběru. Nález potvrdila i opakovaná zkouška. Třináctý hráč světového žebříčku úmyslné užití zakázané látky popřel. Jeho argument zněl, že před pozitivním testem na clenbuterol požil při svém pobytu v Číně kontaminované maso.

Čerstvého mistra Evropy a stříbrného medailistu z olympiády i mistrovství světa v soutěžích družstev proto zprostil viny a povolil mu opět se účastnit soutěží. Světová antidopingová agentura WADA, národní NADA i světová pingpongová federace ITTF se ale mohou proti rozhodnutí svazu odvolat.

"Protože přidávání clenbuterolu do krmiv pro zvířata je známá věc, je požití znečištěného masa nejpravděpodobnějším vysvětlením dopingového nálezu. Užití za účelem dopingu je vysoce nepravděpodobné," citovala agentura DPA z analýzy expertů, které německý svaz šetřením pověřil. "Nedošlo k zaviněnému porušení pravidel. Ode dneška může Ovčarov hrát," dodal Weikert.

Zkažené jídlo? Sportovci většinou pykají

Sportovci se tímhle argumentem hájí často, ale většinou neuspějí. S odkazem na kontaminované jídlo neuspěl loni u Sportovní arbitráže polský kajakář Adam Seroczynski, který tak vysvětloval svůj pozitivní test na clenbuterol na hrách v Pekingu.

Podobně odmítla arbitráž už v roce 2000 tvrzení plavců Mediny a Majcena, že pozitivní test na nandrolon způsobilo dušené maso a vnitřnosti z nekastrovaných divočáků, které pět dnů jedli.

Kauza Contador - čtěte více

"Za 26 let jsem neslyšel, že by soud kompletně očistil obviněného sportovce, který argumentoval kontaminovaným jídlem," namítá Jean-Philippe Dubey, právní zástupce Sportovní arbitráže.

Italský cyklista Alessandro Colo uspěl aspoň částečně. Svůj pozitivní test na clenbuterol svalil na zkažené maso při závodu Kolem Mexika. "Najal jsem si právníka a biologa," líčil.

"Nemohli najít maso, které jsem před měsíci snědl, ale našli data dokazující, že 18 procent všeho masa v Mexiku je ovlivněné clenbuterolem. Soudci mi uvěřili. Přesto jsem dostal roční distanc, protože pravidla jim umožňují jen padesátiprocentní snížení běžného dvouletého trestu. Není to fér."

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze