Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sto tisíc bral Iraklion

Dostihy, kvalifikace na Velkou pardubickou - HOP DOLŮ. Čtveřice koní Juniusz, Juventus, Retriever, Cieszymir (zleva) zdolává drop při úvodní kvalifikaci na Velkou pardubickou. | foto: Radek Kalhous MF DNES

29 2006
Pardubice - Pád obral Retrievera o možnost bojovat o vítězný hattrick. Vlastní zběsilé tempo zase pohřbilo naději Red Dancera. Ani jeden ze dvou hlavních favoritů se nestal hrdinou úvodní kvalifikace na letošní 116. Velkou pardubickou. Koncovku Velké ceny města Pardubic měl plně ve své režii jedenáctiletý valach Iraklion ze stáje Votava Zámecký vrch z Ostrova u Lanškrouna.

Svěřenec Jaroslava Votavy si nikým neohrožován doběhl zcela jasně pro triumf a stotisícovou prémii.

"Před dostihem mi trenér řekl jediné - je to starý pardál, on si vše vyřeší sám. A byla to pravda," smál se vítězný jezdec Jan Korpas, který těsně před startem nahradil v sedle zraněného Lukáše Kasla.

Začátek kvalifikace nebyl nikterak překvapivý. Red Dancer nasadil tryskový úprk a brzo si získal obrovský náskok. Podobně jako při letošním zahajovacím mítinku v Pardubicích, kdy zvítězil stylem start - cíl.

"Zůstal jsem v klidu. Vyhrát dvakrát po sobě v takovém tempu je strašně těžké. Už minule mu ke konci docházely síly," podotkl Korpas.

Nemýlil se. Favorizovaný svěřenec trenéra Čestmíra Olehly sice dlouho vedl, leč soupeři se na něj postupně dotahovali.

"Tentokrát měl trošku problémy se skákáním. Když se mi ho povedlo vzít trošku zpátky, neskákal tak bohovsky, jak je u něj zvykem," řekl žokej Jan Faltejsek, jenž vedl Red Dancera. "Možná byla chyba i ve mně. Nevím, musíme to s trenérem rozebrat."

Pořadí v čele zůstalo nezměněno až do náběhu na travnatý ovál před cílem. V tu dobu už ve startovním poli chyběl Retriever s žokejem Josefem Váňou. Pád na živém plotu u hangáru v závěru znamenal pro obhájce vítězství z minulých dvou let konec a vůbec první nedokončený dostih v kariéře.

Cesta k triumfu se otevřela pro Irakliona. "Když jsem se v poslední oranici dostal za Red Dancera, věřil jsem tomu, že vyhrajeme," prohlásil Korpas.

Na oválu proměnil svá slova ve skutek. Red Dancera nejen dostihl, ale rychle se přes něj přehnal.

"Bylo vidět, že má dost sil. Red už toho měl dost. Kdyby zůstal vedle nás, mohli jsme ještě bojovat. To se ale nestalo," řekl Faltejsek.

Iraklion nepřipustil žádné drama. Sebral unavenému favoritovi vedení a záhy bylo jasné, že mu vítězství už nemůže uniknout. Cílem proběhl s náskokem třinácti délek. "S Iraklionem jsem příliš nepočítal, hodně mě překvapil," prohlásil Faltejsek.

S Red Dancerem doběhl druhý. Třetí skončil Cieszymir. Kvalifikační podmínky pro start ve Velké pardubické splnili ještě Juventus, Juniusz, Laneret a Troubadour.

Faltejsek se však stal nejúspěšnějším mužem mítinku. Vyhrál tři rámcové dostihy a upevnil si vedení v šampionátu překážkových jezdců.

Velká cena města Pardubice (5800 m, 200.000 Kč, 1. kvalifikace VP): 1. Iraklion (ž. Korpas, tr. Votava, maj. Votava-Zámecký Vrch), 2. Red Dancer, 3. Cieszymir. Dále se kvalifikovali: Juventus, Juniusz, Laneret, Trubadour. Výrok: 13-daleko-10. Čas: 7:30,50
Rámcové dostihy:
I.
Ja Klaudisz (ž. Faltejsek)-Sever Rings-Krok Wprost,
II. Tresh (ž. Línek)-Sater-Arctony,
III. Mega Hit (ž. Havelka)-Honor-Vulkán,
IV. Maldini (žk. Benš)-Rubín-Profit,
V. Baggio (ž. Faltejsek)-Archea-Theoden,
VI. Profil (ž. Köhl)-Montgomery-Senita,
VII. Lakreg (Mátl)-Valesa-Cesort,
VIII. Sonoda (ž. Faltejsek)-Laurianna-Novolar.

Starý pardál si vše vyřeší, slyšel žokej. A pak vyhrál

Měl mít pauzu. V klidu si lehl na stůl, aby se nechal namasírovat před svými dalšími starty. "Zničehonic za mnou přiběhl kolega Lukáš Sloup a volá na mě vstávej, jedeš Irakliona," usmál se Jan Korpas. Kvalifikační dostih na Velkou padubickou měl sledovat jen jako divák.

Narychlo musel změnit plány a zanedlouho slavil náhradník za zraněného Lukáše Kasla svůj nejcennější triumf na překážkách.

Irakliona jste dosud v žádném dostihu nevedl. Je to tak?
Často jsem ho sledoval v televizi, ale v životě jsem na něm neseděl.

To pro vás určitě nebylo jednoduché. Jaké jste dostal pokyny před dostihem?
Řekli mi jediné - je to starý pardál, on si vše vyřeší sám. Ty se jen snaž zajet co nejlépe (úsměv).

Asi to byla pravda, když Iraklion vyhrál. Vyřešil si vše?
Zpočátku mě dost tahal, což stojí dost sil. Snažil jsem se ho vzít dozadu a schovat ho za koně, aby se uklidnil. Povedlo se mi to. Třičtvrtě dostihu jsme se jen vezli za ostatními. Zatímco jim docházely síly, my jsme jich měli dost a mohli jsme zaútočit.

Favorizovaný Red Dancer začal už tradičně velmi zostra. Nelekl jste se jeho rychlého tempa?
Viděl jsem ho při minulém mítinku v Pardubicích, kdy tímto stylem zvítězil. Ke konci mu už docházely síly. Vyhrát v takovém tempu dvakrát po sobě je strašně těžké.

Tentokrát už asi opravdu neměl síly, aby vám v závěru víc vzdoroval...
Podle mě to není otázka jen sil, ale i nervů. Také jsem třikrát nebo čtyřikrát po sobě vyhrál stylem start - cíl, a tím to skončilo. Často to sice vypadá strašně lehce, ale koně to stojí hodně sil.

Kdy vám bylo jasné, že vyhrajete?
Jakmile jsem si za Red Dancera sedl v oranici, věděl jsem, že vyhraju. Ostatní museli své koně pobízet, já ne. Iraklion byl stále v pohodě.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze