Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štěpánek už porazil únavový syndrom. Tělo rozhodne, kdy se vrátím na kurty

AŤ UŽ JSEM ZPĚT. Tenista Radek Štěpánek přemýšlí po nemoci o návratu na kurty. | foto: AP

17 2010
Jsou to dva měsíce, kdy mu tělo po vyřazení z turnaje v americkém Sunrise řeklo: Stop, už nemůžu! Únavový syndrom tenisty Radka Štěpánka ale pomalu střídá velká chuť k návratu na dvorce. O víkendu na kurtech Sparty ve Stromovce jednatřicetiletý hráč hlásil: Jdu pracovat. S raketou se pak po antuce proháněl 45 minut.

Byla to dřina, nebo už zase zažitá tréninková rutina?
Jsem teprve na začátku přípravy. Po dvou měsících, kdy jsem nedělal nic, musím zvyšovat dávky postupně. Až se dostanu do úplného zápřahu, tak uvidím, jak bude tělo reagovat.

Kolik toho teď vydržíte?
Zatím hraju jednou za den tenis, odpoledne věnuju po malých dávkách fyzičce.

Na kolik procent vlastní top formy se odhadujete?
Jsem na začátku.

A natěšený na návrat na kurty?
Mám obrovskou chuť, ale ta nemoc byla zrádná v tom, že nesmím tempo přepálit, aby se nevrátila. Budu obezřetný. Ale hlad a nadrženost hrát zápasy mám obrovskou. Stejně tak motivaci, takže aspoň v tomhle ta pauza byla pozitivní.

Jaké byly projevy únavového syndromu - nechuť hrát, fyzická únava, nebo kombinace obojího?
Nebyla to nechuť, chuť jsem měl pořád obrovskou. Trápil mě EB virus, vlastně infekční mononukleóza, byl jsem vyčerpaný, měl jsem nulovou imunitu, každé ofouknutí byl problém. Neustále jsem si musel dávat pozor, hodně spát, odpočívat. Tělo stávkovalo, bylo třeba počkat, až výsledky testů krve budou v pořádku. Od té doby zase můžu trénovat.

Teď už je všechno v normálu a neměl by hrozit další kolaps?
Doktoři mi dali zelenou. Ale samozřejmě je to proces, a ne že za tři dny budu mít natrénováno to, co jsem během dvou měsíců ztratil. Tak to nefunguje, budu muset pracovat každý den, abych se dostal do kondice a formy, v jaké jsem byl. Jsem natěšený, ale taky jsem rád za každý den, kdy můžu zase trénovat.

Když ne tři dny, tak kolik jich budete potřebovat?
Na tohle odpoví tělo, až bude v největší zátěži. Musím být citlivý v přístupu a nic neuspěchat.

Původně jste plánoval návrat při Roland Garros. Teď už víte, co bude opravdu první turnaj po nemoci?
Až budu připraven, tak oznámím, že se vracím na dvorce. Byl bych rád, kdyby to bylo na turnaji v Prostějově (challenger na konci května), abych se mohl představit před domácími fanoušky, před kterými hraju jenom při Davis Cupu. K Prostějovu mám navíc blízko, strávil jsem tam pár let své tenisové kariéry. Ale tohle rozhodnutí má v moci mé tělo.

A červencové čtvrtfinále Davis Cup s Chile? Do něj zbývají dva měsíce.
Něco jiného je hrát na dva, něco jiného hrát na tři vítězné sety, navíc na antuce. Vůbec nemá cenu hledat termíny. Až budu připravený, tak to řeknu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze