Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stavíte golfové hřiště? Šetřete tam, kde to má smysl, radí archikekt

Práce golfového architekta Jiřího Veldena - Čertovo Břemeno. | foto: Green

27 2010
Golfový architekt Jiří Velden byl zvolen prvním předsedou nedávno ustavené České komory stavitelů a designerů golfových hřišť. Navštívil mnohokrát hřiště v USA i ve Skotsku, kde si zahrál i v kolébce golfu na hřišti Old Course v St. Andrews.

"Právě Skotsko mě podpořilo v odvaze ponechávat na hřištích netradiční přírodní, nebo lidmi vytvořené překážky, a vyzvednout je z mínusu," svěřuje se s jedním z důležitých poznatků, jichž využívá pro svou práci v Česku.

Golfový architekt Jiří Velden.Velden se Oboru golfové architektury věnuje už více než 22 let. Je mimo jiné "podepsán" pod Čertovým Břemenem u Aleniny Lhoty, pražskými Hodkovičkami, Starou Boleslaví, Krásným Dvorem, Lázněmi Kostelec u Zlína, Hořehledy, přestavbou Štiřína.

Ideální triangl

Říká, že hřiště je něco jako trojúhelník. Jednu stranu tvoří samotná hra, druhou údržba a třetí začlenění do krajiny. Každá strana musí být stoprocentní, aby stoprocentní byl i trojúhelník.

Dobře ale ví, že stoprocentní trojúhelník je jen krásný ideál. "Jakmile se jedna strana ochudí, je ochuzený celý obsah trojúhelníku. V Česku jsou hráči šizeni především ve třetím bodu," tne do živého znalec svého oboru.

Práce golfového architekta Jiřího Veldena - Stará Boleslav.

Práce golfového architekta Jiřího Veldena - Stará Boleslav.

Pro příklad nejde daleko. Zná prý případy, že někdo vidí v televizi zajímavý bunker a ihned ho nechá postavit doma. "Taková hřiště nejsou čistá," bouří se Velden, "je to slepenec všech možných stylů."

Šestašedesátiletý golfový architekt staví další nová hřiště podle náročnějších kritérií: Slapy, Bítozeves, Jihlava, Šumperk, Jeseník, Lázně Bělohrad, Boží Dar, Hukvaldy, novou etapu Staré Boleslavi.

A jeho jméno bude spojeno s dalšími projekty, jejich vznik je dosud tajen. Velden s úsměvem k tomu dodává: "Jak říká jeden věhlasný architekt: ´Golfová hřiště stvořil pánbůh, úkolem architekta je jen je najít´."

Ve jménu úspor

Sám se stal - nechtěně odborníkem - specialistou na nízkonákladová hřiště. "Bohužel za mnou nikdo s dvousetmilionovým projektem nikdy nepřišel. Šetření se teď stalo trendem, nutností. V americkém časopise jsem se dočetl, považte, že hřiště už nemusí být devítijamkové, že stačí i šesttijamkové. Z té krize je někdy ouzko," vrtí hlavou.

Samotnou devítku podle něj lze postavit za 5 až 10 miliónů, nebo i za míň. Ale: "Ať investor chce nebo nechce, hřiště s parem 36 a o délce tři tisíc metrů už musí mít závlahu, dobře založené greeny o výměře alespoň 400 metrů čtverečních. Na tom by se šetřit nemělo. Ledaže v místě je lom nebo pískovna. Pak se většinou ušetří na ceně materiálu a hlavně na dopravě."

Práce golfového architekta Jiřího Veldena - Hodkovičky.

Zásadní úspory přináší dobrý projekt, který využije konfiguraci terénu a minimalizuje zemní práce. Herní náročnost a pestrost takový projekt vytvoří unikátním zakomponováním drah do místní krajiny, nikoliv podle nějakého obecného vzoru. "Pod 15 miliónů se však žádné takové devítijamkové hřiště postavit nedá, spíš to je o částce 15 až 25 milionů," tvrdí ze zkušenosti Velden.

Výrazných úspor podle něj investor může dosáhnout, když si hřiště nenechá postavit dodavatelsky, ale pověří stavbou člověka, který zná, umí a bude na stavbě od rána do večera.

Na práci pak najme místní lidi s jejich mechanizací. "Jsou placeni od skutečně odpracovaných hodin, takže investor neztrácí peníze, když třeba týden prší," radí šéf nové komory.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze