Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Starý pes“ Bauer vyrazil na sníh pod střechu. Piluje rychlost do finišů

VENKU PAŘÁK, UVNITŘ MRÁZ. Lukáš Bauer vyrazil do sněhového tunelu v německém Oberhofu. - ilustrační foto | foto: oberhof-skisporthalle.de

8 2010
Venku pálilo sluníčko, rtuť v teploměru se šplhala k tropické třicítce. A Lukáš Bauer se jen kousek od domova klouzal na sněhu. "Byl to šok," otřepal se, když vylezl z krytého tunelu v německém Oberhofu.

Uvnitř byly čtyři stupně pod nulou a tisíc metrů čtverečních bílé peřiny.

"Sníh je úplně jiný než v zimě," líčil Bauer na svém webu. "Tam uvnitř je jiná vlhkost, takže je to cukr krupice a ne klasické vločky. Samozřejmě, mnohem lepší a hezčí je lyžování na sněhu v zimě, ale na to naše lyžování to stačí."

Dvojnásobný olympijský medailista z Vancouveru koncem minulého týdne tři dny jezdil s reprezentačním kolegou Martinem Jakšem a Jiřím Horčičkou klasicky i volně.

Na dvoukilometrovém okruhu mu v cestě stál jeden brdek s maximálním sklonem 12 procent.

Kromě Čechů se za sněhem pod střechu vydali i domácí závodníci: kondičku v Oberhofu nabíral třeba Axel Teichmann, nebo Jens Filbrich. Andrea Henkelová zase v tunelu testovala lyže na příští sezonu.

Lukáš Bauer

"První den si tělo zvykalo, když jsme po dvou hodinách vylezli zpátky do toho vedra, ale všichni jsme to přežili bez problémů," oddechl si Bauer. Vždyť jeho tělo je tak náchylné k nemocem a průdušky si musí chránit.

Během třídenního nášupu zvládli lyžaři velmi kvalitní tréninky se zaměřením na rychlost.

"Různě jsme si nastupovali, dělali krátké sprinty, každá jednotka v tunelu měla dvě hodiny," popisoval šampion letošní Tour de Ski. "Cestě do tunelu navíc předcházely čtyři dny tréninku na Božím daru zaměřené stejným stylem, akorát se jezdilo na kolečkových lyžích."

Po konci olympijské zimy si Bauer řekl: Musím se zlepšit v rychlosti, abych stačil soupeřům ve finiších.

Tohle měl být první krok k raketovému tempu.

"Využívám jiný typ tréninku než doposud a chtěl jsem nejen zrychlit trénink na kolečkových lyžích, ale přenést to i na normální lyže," říkal. "Na kolečkových lyžích se jezdí technicky trošku jinak než na normálních, takže je potřeba, abych si zvykl na rychlost i na lyžích. I proto pojedeme podobný blok ještě dvakrát, v červenci a v říjnu."

A jaké měl Bauer pocity z prvních dnů na sněhu?

"Že jsem zničený," přiznal. "Když donutíte starýho psa jezdit krátce, rychle a mnohokrát za sebou, tak to dost vyčerpává a ke konci mi docházelo. Byl jsem rád, že jsme jeli po třech dnech domů."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze