Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Startuje největší seriál závodů horských kol, čeká ho jubilejní sezona

cyklistika, horská kola, ilustrační foto

15 2009
Do své jubilejní desáté sezony vstupuje Kolo pro život. Největší seriál závodů na horských kolech ve střední Evropě odstartuje příští sobotu v Kutné Hoře a nabídne stejně jako v loňském roce profesionálům i ryzím amatérům patnáct závodů. Jako bonusy pořadatelé zařadili po jednom závodu v Rakousku a Polsku.

Jestliže se před devíti lety postavilo na start historicky prvního závodu úvodního ročníku seriálu Kolo pro život (KPŽ) něco málo přes dvě stovky cyklistů a za celý rok se účastnické číslo přiblížilo pěti tisícům, loni už pořadatelé operovali s podstatně vyššími čísly.

„V posledních dvou letech se na start seriálu postavilo v průměru třináct až čtrnáct tisíc lidí,“ uvedl technický ředitel seriálu Jiří Adam. „Za devět let se do seriálu zapojilo přes 100 tisíc cyklistů.“ Letos se předpokládá účast patnácti tisíc nadšenců.

Závody v délce od 50 do 120 kilometrů jsou přístupné nejširší veřejnosti, která měří síly s elitními českými bikery. „Doufám, že se na nějakém závodu v průběhu roku objevím,“ řekla juniorská mistryně světa Tereza Huříková, která se zotavuje ze zlomeniny klíční kosti.

Kolo pro život 2009

25.4. - Kutná Hora
2.5. - Příbram
16.5. - Lety
23.5. - Trutnov
6.6. - Jistebnice
13.6. - Orlík
20.6. - Dolany u Olomouce
4.7. - Holešov
11.7. - Praha - Velká Chuchle
18.7. - Bad Goisern (Rak.)
25.7. - Chrudim
1.8. - Gluszyca - Lomnica (Pol.)
8.8. - Liberec - Vesec
22.8. - Karlovy Vary
5.9. - Jeseník
19.9. - Jevišovka
26.9. - Klokočůvek u Oder

Web:

„Moc rád tady startuji, závody Kola pro život beru jako přípravu pro Světový pohár,“ doplnil biker Milan Spěšný.

Stejně jako v loňském roce připravili organizátoři patnáct závodů, které doplní partnerské závody v Rakousku a Polsku. Prvním bude příští sobotu Kutnohorská padesátka, sezonu uzavře 26. září Oderská mlýnice.

Novinkou letošního ročníku budou tzv. Fitness jízdy pro méně zkušené nebo začínající bikery.

Tyto závody budou kopírovat hlavní trasy, jejich délka však bude zhruba poloviční.

Tři závody nechyběly v seriálu od jeho založení. Holešovský Drásal, stopatnáctikilometrový Manitou Železné Hory a Olomoucká padesátka.

Šela Maraton pojede i Gary Fisher

Jubilejní desáté ročníky chystají na květen také dva významné bikerské maratony s velkou oblibou mezi rekreačními i profesionálními závodníky.

V sobotu 2. května se jede v Oderských vrších kolem Lipníku nad Bečvou tradiční Šela Maraton, o týden později se vydají cyklisté Lužickými horami na trasu Malevil Cupu.

Moravané pozvali na jubilejní Šela Maraton legendárního Garyho Fishera, který je považován za vynálezce horského kola. Devětapadesátiletý Američan nebude chybět na startu jednoho ze závodů, vybírat bude z tratí 58 a 93 kilometrů.

K novinkám Malevil Cupu patří páteční (8. května) orientační závod dvojic, na sobotní maratonské trati budou premiérově soutěžit handicapovaní bikeři. Zdravotně postižení cyklisté pojednou zkrácený závod na 45 kilometrů, pro ostatní se chystají tradiční délky 62 a 102 km.

O šest let napřed je třetí z významných masových maratonů úvodu sezony, Král Šumavy se v okolí Klatov pojede na horských kolech už po šestnácté. Závody na 45, 70 a 100 km se jedou v sobotu 30. května. 

Nová série závodů: Cyklomaraton Tour

Mezi tradičními závody a seriály se od loňského roku snaží prosadit také jedna novinka. Do okolí velkých měst cílí své trasy série Cyklomaraton Tour. Úvodní závod Okolobudějc startuje v Hluboké nad Vltavou už tuto sobotu a s výjimkou Jihlavy zavítá do všech krajských měst v republice.

cyklomaraton tour 2009

18.4. - Okolobudějc
17.5. - Okolopardubic
24.5. - Okololiberce
7.6. - Okolohradce
19.7. - Okoloplzně
26.7. - Okoloústí
9.8. - Okoloostravy
23.8. - Okolobrna
6.9. - Okoloprahy
27.9. - Hradecká padesátka
4.10. - Okolozlína 

Web:

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze