Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stará Boleslav, to jsou golfové lázně, a brzy vyrostou

I takové malebné nástrahy čekají na golfisty ve Staré Boleslavi. | foto: Andrej Halada

14 2010
Hřiště u městě spjatého s českou historií nepatří k prestižním. Přesto byste marně hledali hráče, který by o devítijamkovém areálu mluvil špatně. Stará Boleslav je proslulá svojí civilní atmosférou a je i mimořádně úspěšná. Jen v loňském roce tu hráči odehráli více než 33 tisíc kol.

Hřiště ležící poblíž Labe, u Proboštských jezer, bylo otevřeno v roce 2005 a od začátku si získalo popularitu. Každý, kdo tu hrál poprvé, měl první devítku zdarma. A dodnes jsou tu poplatky za hru malé. Ochotná obsluha v recepci se nemění, ostatně klubovna-recepce je tak malá, že tu lidé k sobě mají blízko.

Duší hřiště je Vladimír Bouček, prezident klubu i spolumajitel společnosti Tapas Borek, která v okolí hřiště těží písek. Golf poznal jako malý kluk. Jeho otec profesor Jaroslav Bouček ve třicátých letech spoluzakládal brněnský golf. "Jeden z jeho známých přivezl z Anglie příručku o golfu, a tak to zkoušeli na vojenském cvičišti v Králově Poli. Později se přesunuli na Svratku, kde hřiště stojí dodnes," říká syn, dnes inženýr.

Jako teenager hrát nechtěl, víc ho bavil softbal. Dnes trochu lituje, prý by se líp naučil techniku: "Ale znáte to, děti neposlouchají rodiče, chtějí jít vlastní cestou."
Nakonec ke golfu přešel, k padesátinám dostal golfový set. Jeho bratři už hráli dávno – nejmladší Zdeněk má singl hendikep, prostřední Jaroslav, filmový producent, přitáhl ke golfu několik osobností filmového světa.

Hráč si tu spraví náladu

Jak vznikla myšlenka na stavbu vlastního hřiště? "Po vytěžení písku jsme nevěděli, co s rekultivovanými pozemky. Tak že bychom postavili hřiště? Byla to ale jen zkouška, žádný promyšlený komerční záměr."

Architektem areálu byl Jiří Velden a poradil si dobře. Na pouhých 11,5 hektaru vyrostlo devět jamek s jasnou koncepcí, nejsou nudné ani záludné a hráče potěší. Jsou spíše kratší, ale nejsou úplně snadné. Není tu žádný vnitřní aut a stranové "úlety" nejsou moc trestány. I proto padne Staré Boleslavi přezdívka "golfové lázně" jako ulitá.

Golfové hřiště Stará Boleslav

Většině se daří líp než jinde, spraví si sebevědomí i náladu. "Nejdůležitější je, aby hráči odcházeli spokojeni. Jen tak se budou chtít vracet," říká Bouček. "A spokojený hráč je ten, který zahraje dobře. U nás může i průměrný hráč zažít situaci, v jaké je profesionál na PGA: hraje greeny v regulaci. V Česku chce každý stavět mistrovské hřiště, ale kolik tu je pro takové hřiště hráčů? Devadesát procent golfistů má rádo spíše snazší hřiště, kratší jamky."

Jeho slova potvrzuje i denní průměr návštěvnosti Staré Boleslavi nad hranicí 90 hráčů. A to včetně zimních měsíců, protože díky teplému podnebí se tu hraje celoročně (a často na letní greeny). O jarních či letních víkendech pak hřištěm projde i 160 hráčů denně.

Chystá se druhá devítka

Od letošního roku má Stará Boleslav i novou devátou jamku, která nahradila dřívější třípar. Je zakončena efektním ostrovním greenem. Původně měla stát už v roce 2005, ale kvůli problémům s pozemky se podařilo postavit ji až nyní. Teď nemá hřiště z hlediska koncepce žádné slabé místo.

Golfové hřiště Stará Boleslav

Už od druhého roku existence si dokáže vydělat na provoz. I proto se v nejbližších letech rozroste. "Letos jsme rozšířili driving a tréninkové plochy, od příštího roku bychom rádi začali stavět druhou devítku. Bude trochu delší, ale pořád by to mělo být hřiště pro rekreanta se středním a vyšším hendikepem, pro začátečníka," vysvětluje Bouček. Architektem je opět Jiří Velden.

"Rozhodně nelituju, že jsme do toho šli a hřiště postavili," shrnuje šéf areálu. "Vždyť co může být hezčího, než když po vás něco zůstane. Hřiště není auto, to se neojezdí a neskončí ve šrotu. Naopak roste do krásy i kvality. A to je přesně to, co by měl člověk předávat dál."

Další příběhy z golfových hřišť přináší www.navzduchu.cz.

Autor: pro iDNES.cz






Grafton Recruitment Praha
Operátor/ka výroby - Slatina - 18-20 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 18 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze