Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řezáč trénoval více ve výšce, ve Ski Classics chce být do třetího místa

Stanislav Řezáč | foto: Tomáš Nohejl

3 2014
Lyžař Stanislav Řezáč zkusil v přípravě na další sezonu dálkových běhů novinku. Už dlouho patří ke špičce, a aby to platilo i v nadcházející zimě, strávil poprvé více dnů ve vyšší nadmořské výšce. V sezoně bude oblékat znovu i dres českého týmu: v norském elitním kádru Centric mu neprodloužili smlouvu a tak se dohodl se skupinou Silvini Madshus.

„Změna týmu byla asi k lepšímu. Budu mít před závody víc svého individuálního zkoušení lyží a budu to mít klidnější,“ řekl Řezáč novinářům. „Natrénováno mám, co jsem chtěl. Těším se, ale sezona bude hodně těžká. Přeci jen už nejsem nejmladší a cítím, že jeden týden je dobrý a další takový jiný. Nedokážu říci, jak se mnou ty závody budou cvičit,“ řekl běžec, který po sezoně oslaví 42. narozeniny.

V dálkových bězích dosáhl už nespočtu úspěchů. Třikrát vyhrál Jizerskou 50, šestkrát stál na stupních vítězů slavného Vasova běhu, ovládl sérii FIS Marathon Cup, ve Ski Classics skončil jen o bod druhý a stal se Králem bílé stopy 2012.

I v nové sezoně chce potvrdit, že stále dokáže jezdit vpředu. Hlavní pro něj je série závodů Ski Classics. „Radši bych uspěl celkově do třetího místa a třeba jeden individuální závod, kdyby se povedl do tří, tak by to bylo dobré. Kilometrově i hodinově nemám najeto míň, a když vydrží zdraví, měl bych vydržet s nejlepšími,“ řekl.

48. Jizerská 50

Zkušenosti z loňského ledna beze sněhu nenechali lyžaře-maratonce odradit a o letošní ročník ČEZ Jizerské 50 v Bedřichově je opět obří zájem. Ze 4800 startovních čísel závodu, který se pojede 11. ledna, zbývá posledních 400. Podobně jsou na tom i dva zbývající víkendové závody, do páteční třicítky volnou technikou je k dispozici 200 volných čísel, sobotní klasická pětadvacítka nabízí už jen 300 startovních čísel. Novinkou „jizerského“ víkendu je páteční sprint na 1500 metrů soupaž s kapacitou 200 míst. "A už máme přihlášeny dva odvážné hobíky," řekl David Douša z agentury Raul, která je marketingovým partnerem závodů.

Zkusil proto trénovat více ve vysokohorském prostředí. Ve výškách nad 1500 metrů strávil čtyřicet dnů. „Budeme mít tři závody nad 1500 metrů, tak doufám, že se to projeví,“ vysvětlil, proč měnil zažité zvyky. A ošemetnosti takového kroku se nebál. „Je to nebezpečné spíš pro mladší závodníky, kteří nemají tolik natrénováno ve vysokohorském podnebí. Já se trošku zadřel před měsícem, ale mělo by to být v cajku. Už jedu jenom doladit poslední týden a už tak nebudu trénovat.“

Mezi laufaři jezdil nejdříve sám za sebe a pak postupně prošel týmy Patria Direct, rakouským Skinfitem a Centricem, který se původně jmenoval Team Xtra Personel, za nějž jezdí jeho hlavní soupeři Nor Anders Aukland či Švéd Jerry Ahrlin.

„Kdyby mi prodloužili smlouvu v Centricu, tak bych tam rok zůstal, ale k tomu nedošlo, tak jsem se domluvil s Markem Pazderským,“ připomněl šéfa týmu Silvini, v kterém je profesionálem společně s Kateřinou Smutnou. „Chuť závodit ještě mám. Tým je v Jablonci a v Bedřichově, kde jsem doma, a je to pro mě velká výhoda. V cizích týmech to taky není taková pohoda, jak si lidi myslí,“ řekl Řezáč.

U norského týmu si v prvním roce zvykal na testovací místa a měl i dojem, že nechtějí, aby je porážel. „Ze začátku mi testovali lyže, jestli mi nejedou rychlejc. Chtěli mě mít pod kontrolou, aby byli Norové přede mnou, protože se tam na ně lépe shánějí sponzoři. Další rok už to bylo dobré a všichni měli lyže stejné,“ řekl.

Seriál Ski Classics se rozrostl na devět závodů. Řezáč rozšíření přivítal. „Když jeden odpadne, tak to tolik nevadí. Trénovat tři čtvrtě roku kvůli pěti závodům, to snad ani nemá cenu tenhle sport dělat,“ řekl. Sám plánuje absolvovat všechny díly, navíc vyrazí ještě na polský Bieg Piastow a francouzský La Transju’Classic.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze