Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bronzová tečka. Maslák a spol. skončili v rekordní bitvě štafet třetí

8 2015
Fantastický konec parádního šampionátu! Kvarteto Němeček, Šorm, Tesař, Maslák překonalo v závěrečném závodě halového evropského šampionátu v Praze na 4x400 metrů výkonem 3:04,09 vteřiny české maximum, což však stačilo „jen“ na bronz. Vítězní Belgičané totiž zbourali evropský rekord, pod jehož starou hodnotu se dostali i druzí Poláci.

Daniel Němeček, Patrik Šorm, Jan Tesař a Pavel Maslák obhájili bronzovou medaili z předchozího šampionátu v Göteborgu (tehdy ve složení Němeček s Maslákem, Petr Lichý a Josef Prorok), navíc o více než dvě vteřiny pokořili patnáct let starý český rekordní počin, který vytvořila čtveřice Jiří Mužík, Jan Poděbradský, Štěpán Tesařík, Karel Bláha v roce 2000 na HME v Gentu.

Tehdy šlo v českých podmínkách o výjimečnou čtvrtkařskou generaci, jenže současní reprezentanti už před atletickým svátkem v O2 areně ukazovali, že mohou myslet ještě výš. Vyšplhali se do horních pater letošních evropských tabulek a současnou formu potvrdili Maslákovým zlatem v individuálním závodě a dalšími dvěma semifinálovými účastmi.

Český tým zakončil halové ME s bilancí dvou zlatých, jedné stříbrné a tří bronzových medailí. Lepší v tomto ohledu byl naposledy šampionát v Gentu v roce 2000 (3-2-1).

„Jdou pro zlato! Budou třetí... Ne vyhrají,“ zněly ve vysočanské hale odhady před štafetovým dramatem. Češi každopádně patřili mezi favority, závod ale ukázal, že soupeři byli ještě lepší.

Od úvodního úseku vedli Poláci, kteří nakonec pokořili evropský rekord svých krajanů z roku 1999. Jenže Belgičané, v jejichž sestavě zazářili hned tři sourozenci Borléeovi, umazali z kontinentálního maxima ještě víc a jeho hodnotu vylepšili na 3:02,87. Šampion Maslák, který běžel čtvrtý závod za tři dny, už na posledním úseku předchozí ztrátu nestáhl, jeho pronásledovatelé zároveň zůstali desítky metrů vzdáleni.

„Mám z toho super pocit, je to medaile. Paráda,“ radoval se Maslák. Národní rekord ho naproti tomu nechal poměrně chladným. „Já jsem chtěl medaili a bylo mi jedno, za jaký to bude čas,“ vysvětlil čtyřiadvacetiletý atlet pražské Dukly.

Po medaili sahaly i české čtvrtkařky Denisa Rosolová, Helena Jiranová, Zdeňka Seidlová a Zuzana Hejnová, k zopakování bronzové radosti jim chybělo 18 setin. Vyhrála Francie před Británií a Polskem.

Vedení po prvním úseku Rosolové sice čerstvě dvacetiletá Jiranová a teprve sedmnáctiletá Seidlová neudržely, Hejnová ale převzala kolík v kontaktu s ostatními týmy.

Až na medaili tým posunout nedokázala. „Měla jsem před sebou hradbu těl. Jsem docela naštvaná, protože to na bronz bylo,“ litovala mistryně světa nad překážkami. 

Výsledky štafet na halovém mistrovství Evropy v atletice

4x400 metrů:

MARNÝ FINIŠ. Zuzana Hejnová se pokouší posunout české kvarteto na bronzovou...
BRONZOVÁ ČTYŘKA. Jan Tesař, Patrik Šorm, Pavel Maslák a Daniel Němeček po...
DIVOKÁ PŘEDÁVKA. Patrik Šorm přebírá od Daniela Němečka kolík v závodu štafet...
NA TRATI. Pavel Maslák v závodu štafet na HME v Praze.
BRONZ JE NÁŠ. Pavel Maslák v cíli závodu štafet na HME v Praze.
BRONZOVÁ RADOST. Pavel Maslák po závodu štafet na HME v Praze.

Muži: 1. Belgie (Watrin, D. Borlée, J. Borlée, K. Borlée) 3:02,87 - evropský rekord, 2. Polsko 3:02,97, 3. ČR (Němeček, Šorm, Tesař, Maslák) 3:04,09 - český rekord.

Ženy: 1. Francie (Gueiová, Diarraová, Raharolahyová, Gayotová) 3:31,61, 2. Británie 3:31,79, 3. Polsko 3:31,90, 4. ČR (Rosolová, Jiranová, Seidlová, Hejnová) 3:32,08.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze