Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítkovou zbrzdil pád, Landovou ležka. A pak jsem neviděla ani lidi, řekla

MLHA. A takhle zahalila bílá tma areál v průběhu ženských štafet.. | foto: Český svaz biatlonu/Tomáš Hermann

19 2014
Anterselva (Od naší zpravodajky) - Veronika Vítková kroutila hlavou, Jitka Landová si zlehka vydechla. Eva Puskarčíková se uchýlila do servisní buňky a Gabriela Soukalová vyrazila do bílé mlhy. Střílet se v areálu v Anterselvě nedalo, rozhodčí ženskou štafetu předčasně ukončili, a tak česká biatlonistka nečekaně absolvovala rychlostní trénink.

Trenér Jindřich Šikola před startem vypravoval: "Můžeme polemizovat o složení úseku, jak to přeházet, ale myslím, že nic lepšího v českém biatlonu nemáme a jede ta nejsilnější čtyřka.“ 

Kromě čtveřice Vítková, Landová, Puskarčíková, Soukalová pozoroval při dopoledním nástřelu mlhu, která se nebezpečně valila směrem k areálu. Neustále houstla, přesto biatlonistky vyjely na trať.

Vítková měla hned zkraje smůlu na kolizi s Italkou Ponzaovou. "Nějak mi štrejchla do hole a já šla dopředu na břicho. Chvíli jsem se vzpamatovávala. Nic jsem neviděla, musela jsme zahodit brýle do lesa."

Ve startovním poli se ocitla na na konci a navíc se pořádně udeřila do ruky. "Ze začátku mě bolelo rameno,na ležku jsem přišla celá rozhozená."

Dobíjela ale jen jednou a ze sedmé pozice vyrazila opět za soupeřkami. "Stojka byla super, celé kolo jsem držela tempo, ale posledních čtyři sta metrů jsem zastavila. Myslela jsem že ani nedojedu do cíle. Udělalo se mi zle, slabo a nemohla jsem," vysvětlovala. "Asi jsem vyčerpala hodně sil, když jsem se snažila dohánět. Na konci to chybělo."

MLHA ÚTOČÍ. Biatlonový areál v Anterselvě těsně před začátkem štafetového...
MLHA ÚTOČÍ. Biatlonový areál v Anterselvě těsně po začátku štafetového závodu...

Tyto dvě fotografie dělí od sebe jediná minuta.

Landovou vyslala na druhý úsek z devátého místa. Ale mistryně světa na kolečkových lyžích pozici neudržela, hned na ležce musela na trestné kolo, spadla na 17. příčku. Mohla za to špatná viditelnost? "Ráda bych řekla, že tam mlha byla, ale nebyla. Byla jsem přesvědčená, že ležím dobře, ale asi to bylo mylné přesvědčení, protože při tom dobíjení jsem si dala lokty jinak a rány šly už dobře," přiznala. 

Než dojela na pozici vestoje, zahalila už stadion bílá tma. Jury se rozhodla závod ukončit před čtvrtou střelbou. "Jsem ráda, pro nás už bylo po závodě. Ještě by mě ukamenovali," říkala položertem. S mlhou prý obvykle problémy nemívá, jenže ta v Anterselvě byla vskutku hustá. Střílet by v ní nešlo. "Vždyť já neviděla vůbec nic. Ani lidi. Křičeli na mě, ať tam ani nejezdím."

Přijela. Ale další výstřel ze zbraně už nevyšel. Podruhé v sezoně byl ženský závod Světového poháru předčasně ukončen. V Östersundu zastavili rozhodčí stíhací závod kvůli silnému větru.Najdete na iDNES.czmobilní verze