Spurs a Mavericks mají 50 výher

• 393
New York - Favorité v NBA včera plnili svou roli - dva nejlepší týmy Západní konference San Antonio a Dallas nezaváhaly a ve svém domácím prostředí získaly 50.výhry v sezoně a vyhrál i Phoenix, který v divoké přestřelce porazil Seattle 129:120. Miami pak smetlo Utah téměř o 40 bodů. Ron Artest skvěle bránil Kobeho Bryanta a Kings prodloužili svou vítěznou sérii.

Philadelphia (31/32) - Toronto (23/41) - 97:111
(30:28, 23:26, 32:24, 12:33)
Sixers nastoupili bez Allen Iversona (kotník), který bude zřejmě chybět ještě minimálně další tři zápasy - dlouho to vypadalo, že můžou vyhrát i bez svého nejlepšího střelce, když vedli až o 11 bodů a ještě 85:78, ale v závěru se jejich hra úplně "rozpadla". Hosté otočili skóre šňůrou 16:0 a 4.čtvrtinu celkově vyhráli 33:12.

Nejlepším střelcem zápasu byl hostující Chris Bosh (31 bodů a 7 doskoků, 10/15 z pole), Darrick Martin si vylepšil letošní maxima na 18 bodů a 12 asistencí. Za domácí zaznamenal Chris Webber 23 bodů, 11 doskoků a 5 asistencí (11/21 z pole), John Salmons přidal také 23 bodů (8/14) a Andre Iguodala 19 bodů a 6 doskoků (šestky 13/15). Sixers prohráli 4 z posledních 5 zápasů.
Střelci:
76ers -
Webber 23b. a 11d., Salmons 23, Iguodala 19, Barnes 14, Hunter 8, Korver 6...
Raptors - Bosh 31, Martin 18b. a 12as., James, Peterson a Graham 14, Bonner 10, Villanueva 8b. a 14as...
střelba: 49% - 52% (trojky: 3/13 - 10/25)
TH: 28/38 - 25/26
doskoky: 34 - 37
ztráty: 21 - 16
14917 diváků

Charlotte (18/47) - Washington (32/30) - 114:119
(24:26, 25:33, 34:31, 31:29)
Bobcats podali typický kolektivní výkon (7 hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů) a téměř po celý zápas drželi krok, ale koncovka přece jen vyzněla pro favorizované hosty. Ti se spoléhali na své "velké trio" - Antawn Jamison, Gilbert Arenas a Caron Butler nastřílel dohromady 94 bodů. Jamison zaznamenal 35 bodů a 14 doskoků (13/19 z pole, z toho trojky 5/9), Arenas přidal 34 bodů a 7 asistencí (11/19 z pole, 11/11 šestky) a Butler 25 bodů a 8 doskoků (9/18).

Domácím v závěru citelně chyběl nováček Raymond Felton (17 bodů), který musel odstoupit po nešťastné ráně loktem do hlavy od Ethana Thomase. Jumaine Jones byl nejlepším střelcem domácích s 18 body (stejně jako Felton trefil 3 trojky ze 6 pokusů) a Bobcats ještě v posledních minutách třikrát snížili na rozdíl jediného koše (112:115 zhruba 50 sekund před koncem), ale v závěru chybovali a náhradník Antonio Daniels definitivně rozhodl čtyřmi šestkami ze 4 pokusů.
Střelci:
Bobcats
- Jones 18, Felton 17, Wallace 15, Knight 13, Carroll 11, Brezec a Ely 10...
Wizards - Jamison 35b. a 16d., Arenas 34, Butler 25, Haywood 8, Daniels 7...
střelba: 47% - 52% (trojky: 9/24 - 6/20)
TH: 25/39 - 33/39
doskoky: 40 - 38
ztráty: 15 - 19
13721 diváků

Miami (42/21) - Utah (30/33) - 121:83
(41:14, 21:26, 39:22, 20:21)
Heat nedali Utahu sebemenší šanci a rozhodli zápas už po několika minutách - Dwyane Wade nastřílel 19 bodů už za první čtvrtinu a Heat vedli už v 10.minutě 31:8. Hosté v zápase ani jednou nevedli, po první čtvrtině měli manko už 27 bodů (!) a v dalším průběhu prohrávali dokonce až o 41 bodů.

Wade nakonec zaznamenal 25 bodů, 6 doskoků a 4 asistencí (9/13 z pole), náhradník Alonzo Mourning přidal 19 bodů a 7 doskoků (4/5 z pole). Shaquille O´Neal tentokrát "musel" odehrát jen 17 minut, za které zaznamenal 13 bodů, 7 doskoků a 3 bloky (6/7 z pole). Domácí měli skvělou úspěšnost střelby 57%, na doskoky vyhráli 50:29 a obrovský rozdíl byl i v trestných hodech - Heat jich proměnili 42 z 48 pokusů, Jazz pouze 6 z 13.

Nikdo ze základní pětky hostů nenastřílel více než 8 bodů, střelecký "prapor" držel náhradník Matt Harpring, který zaznamenal 20 bodů (9/14 z pole), Carlos Boozer přidal 12 bodů a 6 asistencí. Opory Andrej Kirilenko a Mehmet Okur tentokrát dohromady trefili jen 4 ze 17 střel. Pro Miami je výhra o 38 bodů čtvrtá nejvyšší v historii klubu.
Střelci:
Heat
- Wade 25, Mourning 19, Posey 16, O´Neal 13, Payton 12, Williams 10...
Jazz - Harpring 20, Boozer 12, McLeod 9, Williams 8, Okur a Kirilenko 7...

(23:16, 27:18, 22:20, 21:22)
Grizzlies předvedli skvělou obranu a nedali Bostonu příliš šancí - už do poločasu si vybudovali náskok 16 bodů (50:34) a ve druhé půli vedli až dvaadvacetibodovým rozdílem. Znovu hrál skvěle pivot Jake Tsakalidis, který si vylepšil letošní maximum na 19 bodů (6/10 z pole) a celkem 16 doskoky si dokonce vyrovnal osobní rekord.

Chucky Atkins přidal 18 bodů (trojky 3/4), Grizzlies naopak udrželi Paula Pierce na 15 bodech a celý tým hostů na úspěšnosti střelby 37,8%. Nejlepším střelcem Bostonu byl Wally Szcerbiak s 18 body (trojky 4/6).
Střelci:
Grizzlies -
Tsakalidis 19b. a 16d., Atkins 18, Miller 14, E.Jones a Gasol 13...
Celtics - Szczerbiak 18, Pierce 15, LaFrentz 10, Perkins 9, Allen 6...
střelba: 49% - 38% (trojky 8/14 - 10/20)
TH: 27/34 - 10/13
doskoky: 41 - 27
ztráty: 20 - 15
14271 diváků

Chicago (29/35) - Portland (20/43) - 95:66
(24:18, 22:19, 28:12, 21:17)
Také tento souboj měl zcela jednoznačný průběh - Bulls si do poločasu vybudovali vedení 46:37 a definitivně rozhodli zápas ve třetí čtvrtině, ve které smetli Blazers 28:12. Hosté v zápase ani jednou nevedli a v závěru prohrávali až o 38 bodů - jediným, kdo snese přísnější měřítko v ofenzívě, byl Zach Randolph, který zaznamenal 24 bodů a 8 doskoků (11/21 z pole). Nikdo jiný se nedostal přes 8 bodů.

Za domácí zaznamenal Ben Gordon 23 bodů a 7 doskoků (trojky 3/6), Kirk Hinrich přidal 14 bodů a 7 asistencí a Bulls vyhráli téměř po měsíci 2 zápasy po sobě. Výhra je znovu přibližuje postupovým pozicím - na osmé Bucks ztrácejí ve Východní konferenci 2 a půl zápasu, dnes večer s nimi hrají důležité vzájemné utkání.
Střelci:
Bulls
- Gordon 23, Hinrich 14, Nocioni 13, Schenscher 10, Deng 9, Allen 8...
Blazers - Randolph 25, Skinner a Miles 8, Outlaw 6...
střelba: 48% - 35% (trojky: 8/21 - 3/13)

(19:22, 15:31, 27:8, 30:26)
Cavaliers výborně začali, "rozespalým" Mavericks povolili jen 34 bodů za první půli a vyhráli ji o 19 bodů (53:34) - pak ale přišel velký nápor domácích, kteří ještě stihli zápas otočit. Dallas povolil hostům pouhých 8 bodů za třetí čtvrtinu (což se Cavs ještě nikdy v historii nestalo) a dokázal zvládnout i vyrovnaný závěr.

Zářil opět Dirk Nowitzki (30 bodů, 13 doskoků, 6 asistencí a 2 bloky, 12/28 z pole), spolu s Marquisem Danielsem nastříleli 20 bodů během úseku hry ve třetí čtvrtině, který domácí vyhráli 29:4. Daniels nastřílel celkem 17 bodů, Jason Terry 20.

Hostům nakonec nestačilo ani 36 bodů, 12 doskoků, 5 asistencí a 2 bloky LeBrona Jamese (14/27 z pole), Zydrunas Ilgauskas přidal 17 bodů a 17 doskoků. James dvěma koši ještě v závěru snižoval na rozdíl 2 bodů (84:86 zhruba 15 s před koncem), ale domácí v posledních sekundách trefili 5 ze 6 šestek a výhru uhájili.

Kouč Avery Johnson se zapsal do historie NBA, protože ve svých prvních 82 zápasech kariéry dosáhl 66 výher - dosud nejlepší byl Paul Westphal s 62 výhrami. Mavs drží krok s Detroitem a San Antoniem, tyto tři týmy mají na kontě už 50 výher.
Střelci:
Mavericks -
Nowitzki 30b. a 13d., Terry 20, Daniels 17, Stackhouse 9, Dampier 7b. a 13d...
Cavaliers - James 36b. a 12d., Ilgauskas 17b. a 13d., Murray 12, Jones 9...
střelba: 42,4% - 42,5% (trojky 2/10 - 3/9)

(31:26, 26:18, 22:21, 17:16)
Spurs se udrželi v čele Západní konference, když mají stejně jako Dallas bilanci 50/14 - proti Hornets měli utkání téměř po celou dobu pod kontrolou a už do poločasu si vybudovali dvouciferný náskok (57:44). Dařilo se Tonymu Parkerovi, který v přímém souboji přehrál hvězdného nováčka hostů Chrise Paula, a zaznamenal 20 bodů a 11 asistencí (8/16 z pole).

Tim Duncan tentokrát zaznamenal 17 bodů a 8 doskoků (6/9 z pole), stoprocentní střelbou 6/6 se blýskl náhradník Brent Barry (16 bodů) - 4 jeho pokusy byly dokonce trojkové. Za hosty zaznamenal Paul 16 bodů a 7 asistencí, Marc Jackson přidal 16 bodů a 6 doskoků (8/14 z pole). Hornets prohráli už posedmé v řadě a od All-Star přestávky mají bilanci 2/9.
Střelci:
Spurs -
Parker 20b. a 11as., Duncan 17, Barry 16, Mohammed 12, Udrih 10, Bowen 7...
Hornets - Paul a Jackson 16, West a Claxton 14, Snyder a Butler 9...

(24:31, 30:19, 29:28, 31:20)
V Arco Arena se utkali dva velcí rivalové z posledních let, kteří v současné době bojují o poslední dvě postupová místa ze Západní konference. Hosté velmi dobře začali a vyhráli první čtvrtinu o 7 bodů, ale domácí otočili skóre drtivou šňůrou 17:2 ve druhé čtvrtině. Další jejich nápor přišel v závěru - Lakers v úvodu 4.čtvrtiny snížili na rozdíl 4 bodů a ještě 6 a půl minuty před koncem prohrávali jen 87:92, ale domácí vyhráli koncovku zápasu 22:6.

Mike Bibby nastřílel 29 bodů (trojky 5/9) a zaznamenal 7 asistencí, jen o bod méně přidal Ron Artest (trojky 4/6), který navíc v klíčových chvílích velmi dobře bránil oporu hostů Kobeho Bryanta. Na 12 bodů a víc se dostala celá základní pětka domácích - Brad Miller zaznamenal 18 bodů, 11 doskoků, 5 asistencí a 4 bloky (7/11 z pole).

Bryant zaznamenal 30 bodů, 7 doskoků a 7 asistencí (12/28 z pole, z toho trojky 4/8), Lamar Odom přidal 24 bodů, 7 asistencí a 6 doskoků (9/12). Smush Parker přidal 3 trojky ze 4 pokusů (15 bodů) a Lakers trefili dohromady 11 trojek s úspěšností 52,4%, domácí byli ale ještě přesnější, když trefili 10 z 19 trojek a celkovou úspěšnost střelby ze hry měli přes 54%. Navíc trefili i 26 z 28 trestných hodů.
Střelci:
Kings
- Bibby 29, Artest 28, Miller 18b. a 11d., Thomas 14, Martin 12, Wells 7...
Lakers - Bryant 30, Odom 24, Parker 15, Brown 10, Cook 9...
střelba: 54% - 46% (trojky: 10/19 - 11/21)

(28:36, 33:31, 29:35, 30:27)
Sonics a Suns předvedli další velkou přestřelku, která měla na rozdíl od dvojnásobného prodloužení v posledním vzájemném utkání (152:149) tentokrát šťastnější konec pro Phoenix - celkem 4 hráči hostů zaznamenali přes 20 bodů,  Phoenix překonal stobodovou hranici už na konci třetí čtvrtiny (102:90) a závěr měl pod kontrolou.

Raja Bell nastřílel 25 bodů (10/13 z pole, z toho trojky 5/8), Shawn Marion přidal 24 bodů a 11 doskoků (10/19) a Steve Nash 23 bodů a 8 asistencí (10/16). Famózní úspěšnost střelby měl náhradník Tim Thomas, který trefil 10 z 11 střel (7/7 dvojky, 3/4 trojky) a nasbíral 23 bodů. Boris Diaw přidal 16 bodů, 9 doskoků a 7 asistencí.

Hostům nestačilo 33 bodů Raye Allena ((trojky 5/9), Rashard Lewis přidal 22 bodů (10/13 z pole) a Luke Ridnour 19 bodů a 13 asistencí. Oba týmy výborně střílely, Suns měli úspěšnost dokonce přes 56%. Phoenix vyhrál 13 z posledních 15 zápasů, Sonics prohráli po 2 výhrách za sebou.