Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špotáková získala nejtvrdší trofej. A taky nejtvrději vybojovanou, dodává

Barbora Špotáková s trofejí za celkové vítězství v Diamantové lize. | foto: ČTK

22 2010
Rozhodnutí Barbory Špotákové změnit trenéra zastínilo jiná její slova. Slova o uplynulé sezoně světové rekordmanky v hodu oštěpem. A rekapitulovat si už česká atletka troufá. Výhra v Diamantové lize, kterou završila čtvrtečním druhým místem v Curychu, její sezonu nejspíš ukončí.

Jaké letošní léto bylo? Plné zranění. Bronzové díky letošnímu třetímu místu na mistrovství Evropy v Barceloně. A diamantové zásluhou triumfu v premiéře prestižního seriálu.

Diamant, nejtvrdší kámen, jako by symbolizoval obtížnost vítězství. Špotáková se na tiskové konferenci přitulila k novému přírůstku mezi svými trofejemi a poznamenala: "Je nádherná. Moc si jí vážím. Je asi nejtvrději vybojovaná."

Jak nyní hodnotíte své rozhodnutí zúčastnit se mítinků Diamantové ligy?
Rozhodně to chyba nebyla, nelituju toho. Diamantová liga je podnik, který nemá v atletice obdoby, spousta disciplín je teď daleko víc vidět. A finále v Curychu bylo jedním z nejlepších mítinků. Stálo to za to.

Kvůli zraněnému lokti jste se chtěla soustředit na první pokus. V Curychu vám ale tato taktika nevyšla. Co jste si pomyslela?
Bylo to docela krutý. Nejdřív jsem si myslela, že to zvládnu podobně jako v Londýně. Ale když si člověk něco představuje, bývá všechno jinak. Naštěstí jsem se postupem přesvědčovala, že ten loket zase tolik nebolí. Začínala jsem tomu věřit a v posledním pokusu jsem do toho docela dala ránu.

Sledovala jste pozorněji Američanku Pattersonovou, která vás jako jediná ještě mohla ohrozit?
Já ji vždycky sleduju tak po očku. Při rozcvičování vypadala dost bídně. Ale já věděla, že se rozháže. Tentokrát ale asi měla hodně špatnej den. Vůbec se jí nedařilo. Já jsem seděla a najednou koukám, že si po třech pokusech sundavá boty. V tu chvíli mi došlo, že mám diamant. Bylo to, jako když vám spadne kámen ze srdce. Když už jsem věděla, že jsem tam za královnu, mohla jsem si to užít.

Letos proběhl první ročník Diamantové ligy. Byl to dobrý krok? Vždyť ani v oštěpu se nepotkávali ti nejlepší.
Koncept je to myslím úplně přelomový. Kamarádi byli absolutně nadšení. Rozvažovali, jestli jet na mistrovství Evropy, nebo na finále Diamantové ligy. Po závodě mi říkali, že mnohem lepší je to v Curychu. Příští rok to ale bude mnohem složitější. Je to každého volba. Já zkusila jít obojí, oboje se podařilo. Proto si té trofeje tak vážím. Ukazuje, jak jste konzistentní po celou sezonu.

Barbora Špotáková líbá trofej za celkové vítězství v Diamantové lize.

Mohla byste prosím vybrat jednu nejhorší věc a jednu nejlepší věc na Diamantové lize?
Nejlepší bylo to zjištění, že diamant už mám. Když víte, že jste práci dokončili, že to všechno klaplo. A nejhorší byl asi moment, kdy mi Eugene nepřijela zavazadla. Od Američanů to byl absolutní nezájem. Sama jsem si musela shánět věci, abych vůbec mohla závodit.

Oproti původnímu plánu se nedával pravý diamant, ale finanční prémie. Přivítala jste tuto změnu?
Abych pravdu řekla, moc jsem to nesledovala. Je to asi lepší. Odpadají starosti. Já jsem v životě diamant neviděla. Musela bych přemýšlet kam s ním. Prodat? Takhle je to asi pro spoustu atletů lepší.

Co vás čeká nyní? Léčení, anebo vaše sezona ještě bude pokračovat?
Nejspíš přijde čas léčení. Loket jsem trápila už moc. Vypadala jsem jako masochistka, která si stále obnovuje zranění. Chce to odpočinek. Ještě mám chvilku na rozhodnutí, ale vypadá to zasloužený odpočinek pro mě i pro loket.

sezona Barbory špotákové

Výsledky v Diamantové lize

Dauhá - 2. místo, 67,13 m
Řím - 1. místo, 68,66 m
Eugene - 3. místo, 61,12 m
Gateshead - 3. místo, 62,02 m
Monako - 3. místo, 65,76 m
Londýn - 1 místo, 63,50 m
Curych - 2. místo, 65,34 m

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze