Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sportovní rok 2004 byl také plný kuriozit

28 2004
Praha - Sportovními událostmi nesmírně nabitý sportovní rok 2004 přinesl fandům nejen aténskou olympiádu, fotbalové Euro v Portugalsku či hokejové MS v Praze, ale vedle bojů o branky, body a vteřiny i celou řadu nevšedních událostí a kuriozit.

Třeba takový světový rekord Phillipa Rabinowitze, jenž coby stoletý kmet zvládl nejkratší atletický sprint za 30 sekund a 86 setin, může být v mnohém cennější než vystoupení jeho mladších kolegů.

Vitální staříci ale neběhají jen stovku. Ve švédském Gävle řešili závažný problém: při hokejových zápasech domácího Brynäs řádili v hledišti nezbední vandalové-důchodci. K pokřikům přidali časem házení lahví. "Nejhorší bylo, že pak ti muži i ženy - šedesátníci a sedmdesátníci - jen seděli a tvářili se jako by se nechumelilo," uvedl rozhořčený trenér Kent Forsberg.

Nenudí se ani příznivci slovenské extraligy, kde v semifinále mezi Slovanem a Zvolenem došlo ke rvačce. Vedení soutěže si kvůli určení trestů vyžádalo záznam a pomoc tlumočníka znakové řeči. Odezíráním ze rtů tak vyšlo najevo, že jeden z hráčů nabádal svého parťáka k ataku na sudí slovy "jdi ho zbít, nabij mu, nabij mu!". Nařčený hokejista původně tvrdil, že situaci uklidňoval...

Různě se řeší fotbalové spory. Lokální tým ze slovenského Stožku neplatil za nájem hřiště, takže jeho majitel, soukromý zemědělec, nasedl do traktoru a travnatou plochu přeoral napříč. "A navíc mi neplatí ani za časté překopnutí míče na můj dvůr," zlobil se muž.

V Rumunsku si zas chtěli fotbalisté druholigového Dacia Mioveni vymoci vyšší výplaty, ale zaměstnavatel se rozhodl pro jiné řešení - kompletní kádr dostal bez skrupulí 'padáka'. 

Svérázně okomentoval bitku trenérů Jozefa Adamce s bývalým koučem "belasých" Jozefem Valovičem druhý zúčastněný. O potyčce, v níž dle tisku došlo na facky, pěsti i kopance, řekl slovenskému Sportu, že "šlo vlastně o takové valentýnské vzplanutí".

Cennou památku si z pohárového duelu s FC Chelsea odnesl brankář regionálního Scarborough. Kromě slušivé prohry 0:1 získal i památečný dres podepsaný fotbalovými idoly. Jenže jeho matka, zřejmě pořádkumilovná dáma, zpocený trikot bez tázání vyprala a s ním i cenné podpisy. "Jsem zničen. Byl to výjimečný suvenýr z největšího zápasu mé kariéry a teď je nanic," takřka plakal.

Potutelné úsměvy měli naopak na tvářích hráči Heidelbergu United z australského Melbourne. Hlavním sponzorem se jim stal šestihvězdičkový nevěstinec Gotham City, který za hodinovou taxu 270 australských dolarů nabízí "zvláštní fantazie". Manažer brzy přispěchal se specifikací sponzoringu: "Ne, ne, ne. Je to pouze
finanční dohoda, žádné dodatečné služby v ní nejsou zahrnuty."

Zatímco v Čechách se musejí na prvoligové Blšany lákat diváci nabídkou párku zdarma za vstřelený gól, v Lipsku chodí na krajský přebor desetitisícové návštěvy. Druhdy slavný FC Lokomotive spadl po krachu až do jedenácté nejvyšší soutěže, zde však nemá soka. Na "šlágr kola" s druhým Grossdeubenem, který skončil výsledkem 8:0, zavítalo do ochozů 12.421 nostalgie plných diváků.

Nemilý rekord si připsal uruguayský fotbalista Walter Guglielmone. Ten v zápase mexické ligy přišel v 79. minutě na hřiště, hned nato ale skluzem "sestřelil" soupeře a po patnácti sekundách si s červenou kartou šel sednout zpátky mimo hru. 

Potíže s pořádně vysportovanými těly měli pořadatelé MS v sumó. Hoteliéři v německé Riese před nájezdem těžkotonážních hostů raději odšroubovali nohy u postelí, aby jejich majetek nepřišel k újmě pod náporem až dvoumetrákových borců.

Ohebnější než pojídači výživné kaše byl dozajista britský gymnasta Steven Jehu, jenž vypadl ze čtvrtého patra hotelu, ale po saltu a natrénovaném gymnastickém dopadu si zlomil jen kotník.

Média zaznamenala letos i novinku v boji dopingových hříšníků s komisaři a lékaři. Na trhu se objevil falešný penis, z jehož útrob vytéká požadovaný, a tedy čistý, vzorek moči. "Byl jsem z toho paf, vypadá fakt opravdově," neskrýval úžas Roland Augustin, šéf německé antidopingové agentury. Zda byli podobným vynálezem
vybaveni i proslulí "manipulátoři s močí" z LOH, se nic neví.

Zato o dvou příhodách z aténských Her je známo vše. Tunisan Muhammad Džedidí musel kopnout penaltu šestkrát, než se rozhodčí uvolil úspěšný pokus uznat. A titul Smolař roku 2004 má americký střelec Matthew Emmons. Poslední ránu, která mu mohla přinést druhé zlato v libovolné malorážce, poslal do vedlejšího terče a
klesl až na osmé místo. "Nechápu to. Já už myslel na to pivko a jak budeme s kamarády slavit," vyprávěl agentuře Reuters.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze