Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Henry, Džeko a další vyzývají: pomozte zaplaveným zemím Balkánu

Letecké snímky zaplaveného bosenského města Orašje (18. května) | foto: Reuters

19 2014
Obrovskou vlnu solidarity také mezi sportovci vyvolaly katastrofální záplavy v Srbsku a Bosně a Hercegovině. A nejen mezi sportovními vyslanci těchto zemí. "Moje srdce je teď s těmi, které záplavy postihly. Zůstaňte silní," vzkázal slavný francouzský fotbalista Thierry Henry prostřednictvím sociální sítě Twitter.

Fotbalista, který nyní obléká dres týmu New York Red Bulls, rovněž uvedl informace, jakým způsobem je možné zapojit se do poskytování pomoci.

Fotbalové, basketbalové a další soutěže v Srbsku a Bosně byly kvůli záplavám přerušeny, sportovci však nezůstali stranou. Na stadionech bělehradských klubů Partizan a Crvena zvezda zasedají povodňové štáby. Vedení Partizanu podle agentury Tanjug zakoupilo už v sobotu dva kamiony, které do postižených oblastí rozvážejí vybrané šatstvo, stravu, léky, vodu, hygienické potřeby, deky a další nezbytnosti.

Solidarita je silnější než nenávist

Podle deníku 24 hodin došlo u stadionu Partizanu k nevídané události: fanoušci Partizanu a Crvene zvezdy, dosud nesmiřitelní, společnými silami plní pytle pískem a nakládají je na automobily. Ve dne i v noci. "Teď není čas na nevraživost," řekl jeden z nich.

Basketbalové haly nyní slouží jako noclehárny pro lidi z postižených oblastí. Stejně tak Beograd arena, ve které se hrají utkání Davis Cupu. Ve všech pracují desítky dobrovolníků, převážně studentů. Basketbalové haly slouží zároveň jako místa, odkud se od soboty vypravují desítky autobusů s dobrovolníky do postižených oblastí, což jsou zejména města Obrenovac, Šabac, Sremska Mitrovica a jejich okolí.

Jaka Blažič, slovinský basketbalový reprezentant působící v CZ Bělehrad, zaslal prostřednictvím slovinské televize krátký, ale výstižný vzkaz všem svým krajanům: "Jsem Jaka Blažič, hráč Crvene zvezdy. Srbsko je kvůli záplavám v katastrofální situaci. Jestli můžete, pomozte, a to buď prostřednictvím Červeného kříže, anebo peněžními dary. Ty můžete zaslat na bankovní účet, který spatříte na konci videa."

Stranou ale nestojí ani bývalí či současní sportovci jiných národností. Mezi tenisty se jako vůbec první ozval Boris Becker, trenér Novaka Djokoviče, a potom se rozjela masová akce pod vzkazem Pomozte Srbsku a Bosně.

Jeho svěřenec Djokovič ještě v sobotu v Římě prohlásil, že se vedoucí světová média jako BBC či CNN zdráhají zveřejňovat na předních místech zprávy a záplavách v Srbsku a Bosně.

Nezapomněl ani Veselý

"Vždyť tam lidé trpí, nejhůř je v Obrenovaci, obětí jsou desítky," reagoval pak na výzvu britského novináře. "Na nikoho neukazuju prstem, nikoho neobviňuju. Jen chci využít svého jména k tomu, aby si veřejnost konečně všimla krizové situace, která nastala," řekl v rozhovoru pro BBC.

A Djokovič není sám. Prostřednictvím Twitteru se ohlásil také útočník mistrovského Manchesteru City Edin Džeko, který vyzval "všechny lidi dobré vůle k pomoci pro svou Bosnu a sousední Srbsko", zatímco Italové se o možnostech podpory dozvěděli od někdejší hvězdy Interu Milán Dejana Stankoviče.

Číslo bankovního účtu, na který lze posílat pomoc pro postižené země, zase zveřejnil v USA hráč NBA Jan Veselý. "Ještě nedávno jsem oblékal dres bělehradského Partizanu, nemůžu zůstat lhostejný."Najdete na iDNES.czmobilní verze