Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čech mezi elitními arbitry. Jan Šťovíček bude jedním z rozhodců CAS

Jan Šťovíček, přední expert na sportovní právo | foto: Archiv Jana Šťovíčka

11 2015
Český sport se dočkal významného úspěchu na diplomatickém poli. Jan Šťovíček, expert na sportovní právo, se od ledna dostane na seznam rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže.

Sport se ocitl v dramatických časech. Fotbalem cloumají obvinění vrcholných představitelů z korupce. Atletiku ochromil obří dopingový skandál. Mluví se o uplácení při volbách pořadatelů olympiád či šampionátů. Zásadních sporů přibývá.

A tím také roste význam rozhodcovských orgánů. Včetně Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS). Nezávislé instituce, která sídlí v Lausanne a funguje jako nejvyšší sportovní soud.

Jan Šťovíček bude od 4. ledna 2016 jedním z jeho rozhodců. Na funkci s čtyřletým obdobím ho nominoval Český olympijský výbor a nyní jeho angažmá potvrdil ICAS, řídící orgán arbitráže.

Třiačtyřicetiletý právník se tak stane po Gerhardtu Bubníkovi druhým Čechem mezi několika stovkami arbitrů. „Je to dobrá zpráva pro všechny české sportovce či federace, kteří by se chtěli na ten soud obracet. Všechny národnosti mají tendence volit si za rozhodce svého spoluobčana,“ přiblížil Šťovíček. „Když je rozhodce ze stejné země jako účastník, leckdy rozumí lépe specifikům případu, snáz pochopí stanovisko s ohledem na národní specifičnost nebo mentalitu.“

CAS řeší velké spory mezi světovými federacemi, velkokluby či hvězdami, ale i lokální záležitosti. Věnuje se disciplinárním, statutárním či dopingovým záležitostem. Funguje jako nejvyšší orgán, k němuž se účastníci řízení odvolávají, pokud nesouhlasí s verdiktem mezinárodních federací.

V takovém případě si obě strany zvolí ze seznamu svého rozhodce podle jeho referencí, třetího arbitra vybere vedení CAS. Poté následuje řízení s podobnými pravidly jako běžný soud.

V současnosti se mluví o tom, že pravomoce arbitráže mohou vzrůst. K takovému kroku vyzval i Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru, na nedávném zasedání v Praze. „Soud by se stal jediným místem, kde by se rozhodovalo o dopingových trestech na mezinárodní úrovni,“ řekl Šťovíček. „Myslím, že by to bylo moc dobře. A jsem strašně rád, že jsem se dostal na listinu právě v této chvíli.“

Role Mezinárodní sportovní arbitráže by se navíc časem měla zakotvit také v právních systémech všech zemí. Jedním z důvodů je i dlouhá válka rychlobruslařky Claudie Pechsteinové proti nařčení z dopingu. „Byla odsouzena všemi orgány včetně CAS, ale pak poměrně úspěšně napadla pravomoc arbitráže, aby vůbec rozhodovala v jejím sporu, což je docela zásadní zlom,“ řekl Šťovíček. „Proto by měl být přijat zákon, který stanoví, že ve sportovních, antidopingových a dalších věcech se uznává pravomoc CAS.“

V těchto turbulentních časech tak Šťovíčkovo nové angažmá nabírá na významu. „Je to obrovské posílení Česka a našeho olympijského výboru,“ míní.

Muž, jehož bohatou kariéru čeká od ledna nová výzva.Najdete na iDNES.czmobilní verze