Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladík Conner běžel o život. Nádor překonal a zase zápolí na hřišti

James Conner, dnes naděje amerických fotbalistů Pittsburgh Steelers | foto: Profimedia.cz

8 2017
Patřil k nejnadějnějším hráčům amerického fotbalu na univerzitě v Pittsburghu. Lámal klubové individuální rekordy. Jako running back táhl svůj tým na výsluní. V roce 2014 byl mladík James Conner dokonce vyhlášen nejlepším univerzitním hráčem. O pár měsíců později ale jeho slibně rozjetá kariéra nabrala zcela jiný směr...

Na začátku třetí sezony si Conner přetrhal vnitřní postranní vazy v koleni. Diagnóza jasná - konec sezony pro talentovaného hráče amerického fotbalu.

To však bylo pouze předzvěstí daleko horších věcí. Zničený Conner se o pár týdnů později dozvěděl jinou zprávu. Byl mu diagnostikován Hodgkinův lymfom. Nádor lymfatické tkáně ohrožoval funkci srdce.

Jednalo se o léčitelnou, ale zároveň smrtelnou formu rakoviny.

„Blbě jsem spal. Při námaze mě začala intenzivně bolet hlava. Bylo to najednou k nesnesení,“ popisoval příznaky.

Doporučení doktorů: nástup na intenzivní léčení a konec se sportem.

Možnost vzdát se fotbalu pro Connera ale neexistovala. Rodák z Erie okamžitě nastoupil k intenzivnějšímu způsobu chemoterapie. Tři čtvrtě roku bojoval se zákeřnou chorobou. Nikdy však nepřestal myslet na milovaný sport. Když se jeho stav zlepšoval, vrátil se opět do tréninku s týmem. Po fyzicky náročném léčení nikdy neměl dost a rovnou odjížděl na trénink.

„Ostatní spoluhráči ho ihned následovali. Byl inspirací pro všechny. Když viděli Jamese, nikdo si najednou nestěžoval,“ popisoval trenér Pittsburghu Pat Narduzzi, jehož otec zemřel na rakovinu.

„Cítil jsem, že jsem přišel do Pittsburghu, abych Jamesovi pomohl se s tím vyrovnat,“ říkal zkušený trenér.

Nechtěl se skrývat

Talentovaný sportovec se z těžkou situací popasoval po svém. Nejen, že bojoval se zákeřnou nemocí, v nemoci ještě podporoval další pacienty s jejich těžkým bojem.

O svém léčení mluvil otevřeně do médií. Nechtěl najednou jen zmizet. Spojil se s dalším osudem zmítaným hráčem amerického fotbalu. Ian Malesiewski si ve wrestlingovém zápase poranil páteř a ochrnul. Oba sportovci se navzájem podporovali v nejtěžších životních chvílích.

„V takové situaci je důležitý, aby v tom člověk nebyl sám,“ vysvětloval Conner důvody.

23. května 2016 se dočkal zprávy, která se rovnala zázraku: „Jste zcela vyléčen,“ hlásil doktor.

O čtyři měsíce později už hvězda Pittsburgh Panthers nechyběla v sestavě. Conner nevynechal ani v jedno utkání a za sezonu si připsal úctyhodných 20 touchdownů, což jej před draftem NFL řadilo mezi nejlepší running backy v ročníku.

Conner se ale přesto bál, že zdravotní trable v minulosti mohou týmy v NFL odradit od jeho výběru na dražbě talentů.

Rozeslal tedy všem 32 týmům v lize kopie své zdravotní dokumentace a čekal.

Dočkal se. Nakonec po něm sáhl tým, který jej znal z univerzitních let nejlépe. Domácí celek Pittsburgh Steelers ve třetím kole zkusil štěstí.

„Prožil jsem si toho tolik. Byl jsem ochotný obětovat velké množství věcí, abych se dostal až sem. To zřejmě přesvědčilo vedení Steelers, aby si mě vybrali,“ usmíval se Conner na draftu.

Mladík nevzdal svůj boj s životními překážkami a teď už jej od premiéry v NFL dělí jen dny.

Autor:


Témata: Pittsburgh
Najdete na iDNES.czmobilní verze