Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fantazie ženské štafety nebere konce: Češky triumfovaly v Oberhofu!

TO BYLA JÍZDA. Veronika Vítková, Jitka Landová, Gabriela Soukalová a Eva Puskarčíková, se šťastně usmívají po triumfu v Oberhofu. | foto: AP

7 2015
Tak tohle byl ten nejúžasnější vstup do biatlonového roku 2015. Česká ženská štafeta triumfovala ve Světovém poháru v Oberhofu. Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková porazily o 8 vteřin druhé Francouzky!

Veronika Vítková a Francouzka Anais Bescondová si to na posledním kole rozdaly o vítězství. Češka cukla soupeřce, ta ji však vzápětí opět dotahovala. 

V závěrečném kopci Vítková znovu nastoupila, vypracovala si náskok a tentokrát ho neustále navyšovala. Ještě se ohlédla, ale ne, už se nic nemohlo stát. Česká finišmanka si s rukama nad hlavou přijížděla pro vítězství a v cíli se k ní hnaly tří jásající spolubojovkyně.

Fantastický den kvarteta trenéra Vítka měl svoji zlatou tečku.  

Po čtvrtém místě na hrách v Soči a třetí příčce v prosincovém poháru v Hochfilzenu tak vystoupaly české ženy opět výš. Až úplně nejvýš, kam mohly prozatím dosáhnout!

S trojkou, určující jejich pozici ve Světovém poháru ženských štafet, vyrážely do závodu. Příště však už budou mít na startovní číslo 1. V této pohárové klasifikaci se ujaly vedení před Běloruskem, které v Oberhofu skončilo díky velké snaze Domračevové nakonec třetí.

Fotogalerie

Bylo to teprve potřetí v historii, kdy české biatlonistky ovládly štafetu Světového poháru. Když se tak stalo před 17 lety v Kontiolahti naposledy, chodily současné šampionky z Oberhofu teprve na základní školu.

Jejich dnešní trenéři Zdeněk Vítek a Ondřej Rybář se po závodě objímali. „Jsem spokojený, šťastný, nadšený,“ říkal Vítek pro Českou televizi. „Nikoho z holek bych nevyzvedával, byl to dnes týmový výkon a všechny se toho ujaly skvěle.“

Jak se rodil český triumf

První úsek - Eva Puskarčíková: Šokem pro 15 tisíc diváků začalo vystoupení domácí německé štafety. Kummerová při úvodní střelbě čtyřikrát minula a musela na trestné kolo. Přitom právě ambiciózní Německo bylo vítěznou štafetou z prosincového Hochfilzenu.

Puskarčíková si první ležku pohlídala, zvládla ji bezchybně a střelnici opouštěla ve skupině osmi týmů, kde zatím dirigovala hru Italka Wiererová.

Vestoje Puskarčíková jednou dobila, přesto si polepšila a odjížděla pátá, jen 11 vteřin za stále vedoucí rychlopalkyní Wiererovou. V areálu, kde před pouhými třemi lety debutovala ve Světovém poháru, odvedla mladá Češka opět výbornou práci a Soukalovou vyslala do pokračování závodu na 6. místě s odstupem 11,7 vteřiny.

Naopak Norky nabraly hned zkraje 47 vteřin a Němky dokonce půldruhé minuty. První úsek dokončily na 16. místě - a už se nevzpamatovaly.

Druhý úsek - Gabriela Soukalová: Jen kilometr na trati stačil Soukalové k tomu, aby dojela čelo závodu, a na střelnici už přijela první. Vleže jednou dobíjela, při vstávání jí upadla hůlka a vyrážela znovu na trať pátá se sedmivteřinovým mankem, zatímco vedení se dočasně ujaly Bělorusky. Vpředu se brzy sjel pětičlenný vláček, odpadaly Italky.

Palbu vestoje zvládla Soukalová dokonale, při výjezdu však došlo opět ke komplikacím, tentokrát ke kontaktu s Francouzkou Habertovou, která jí přišlápla a zlomila hůlku.

Brzy však dostala Češka novou a stíhala Habertovou a Ukrajinkou Semerenkovou. Takřka tři čtvrtě minuty naopak ztratila třikrát dobíjející Běloruska Dubarezavová.

Třetí úsek - Jitka Landová: Se ztrátou 11 vteřin a na třetí pozici se vydala do dalšího pokračování štafety Landová. Její ztráta sice postupně narostla na 16 vteřin, ale po jednom dobíjení vleže už pospíchala druhá ve vláčku Ukrajina, Česko, Francie.

Na areál padala mlha, ani vítr si nedal říct a na Landovou přitom čekala kritická položka:vstoje. Jenže časy, kdy právě při ní selhávala, jsou pryč. Její jediné dobíjení bylo v nevlídných podmínkách velkou českou výhrou, vyjela ze střelnice druhá o 4 vteřiny za Ukrajinou Abramovovou.

Zato za nimi trpěly další přední štafety: Rusky musely na dvě trestná kola, Bělorusky na jedno!

Čtvrtý úsek - Veronika Vítková: Karty byly před posledním úsekem rozdány skvěle. Ukrajinky vedly o osm vteřin před Českem, třetí Francie ztrácela 16 vteřin a za ní už zela pořádná díra. Na 4. místo vytáhla Finky Mäkäräinenová, její tým však zaostával o 37 vteřin a postrádal kvalitní finišmanku. Páté Norky byly zpět o 46 vteřin.

Pro zajímavost: finská hvězda Mäkäräinenová měla předtím na třetím úseku o 48 vteřin nejrychlejší čas!

Veronika Vítková se záhy probila před Ukrajinky, vybudovala si náskok. Vleže jednou dobíjela, zůstala první, ale v patách měla Francouzku Bescondovou. Ta šla na trati před ní, pak si opět pozice vyměnily.

Ani poslední střelba ve stále hustší mlze ještě nerozhodla. Byla obtížná, dramatická a takřka simultánní. Obě vedoucí závodnice ve stejnou chvíli trefovaly terče, obě ve stejnou chvíli dvakrát minuly a obě současně dvakrát úspěšně dobily.

Česko-francouzské duo opustilo střelnici a bylo jasné, že si rozdělí první a druhou příčku, třetí Ukrajinky totiž v tu chvíli ztrácely 36 vteřin. A Norka Eckhoffová musela na trestné kolo.

Poslední kolo rozluštilo tajenku. A ta zněla:

Oberhof - štafeta žen - 1. Česká republika.

Závod SP v biatlonu v Oberhofu

Ženy - štafeta 4x6 km:
1. Česká republika
 (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) 1:16:56,0 (0 trestných okruhů + 7 dobíjení), 2. Francie (Bollietová, Dorinová-Habertová, Braisazová, Bescondová) -8,9 (0+8), 3. Bělorusko (Skorinová, Dubarezavová, Pisarevová, Domračevová) -1:06,8 (1+8), 4. Norsko -1:12,7 (1+10), 5. Itálie -1:13,7 (0+8), 6. Ukrajina -1:19,0 (0+6).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze