Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští muži o dvě příčky překonali ženy. Štafeta biatlonistů dojela pátá

Biatlonista Ondřej Moravec v Ruhpoldingu. | foto: AP

9 2014
Ještě lépe než ve středu české ženy si vedli ve štafetě Světového poháru v Ruhpoldingu jejich mužští reprezentační kolegové. Kvarteto Šlesingr, Krčmář, Soukup, Moravec vybojovalo po výborném výkonu 5. místo.

Podobně jako ve středečním závodě žen byla obrovskou devizou Čechů skvělá střelba. Za celý závod jen dvakrát dobíjeli a stali se tak jednoznačně nejlépe střílející štafetou závodu. Francie, druhá v této bilanci, nasbírala pět dobíjení.

Konečným umístěním zároveň čeští muži vylepšili 7. a 9. místo z úvodních štafet tohoto pohárového ročníku. Také oni ukázali, že za optimální konstelace mohou v Soči bojovat minimálně o umístění v Top 6.

Přitom v týmu stále scházel Zdeněk Vítek, laborující s bolavými zády. "Zdeněk ale už trénuje a pevně věřím, že v Anterselvě už bude s námi," uvedl pro server biatlon.cz reprezentační kouč Zdeněk Rybář.

Michal Šlesingr naopak doléčil nemoc, v Oberhofu se vrátil do reprezentace a nyní i na svůj tradiční první úsek štafety.

"Michal závod rozjet umí, má zde největší zkušenosti. Na tomhle úseku nechci experimentovat," podotkl Rybář.

Šlesingr jej nezklamal, jednou dobíjel vleže, ani jednou ve stoje a poslal Čechy do dalších bojů na 7. místě s odstupem 20 vteřin. Přitom se na trati musel potýkat i se zlomenou pravou holí, chvíli jel bez ní, než dostal náhradní.

Michal Krčmář, bojující s Tomášem Krupčíkem o olympijskou nominaci, sice na 2. úseku běžecky ztrácel, nicméně na střelnici si to vynahrazoval. Také on dobíjel pouze jednou vleže a na 9. místě přivezl odstup 54 vteřin.

Jaroslav Soukup nechyboval na střelnici dokonce ani jednou a vytáhl Čechy na 5. místo, byť ztráta na čelo závodu zůstala víceméně stejná.

Ondřej Moravec vzápětí napodobil svého krajana, zasáhl všechny terče a udržoval tým v bitvě o elitní šestici.

Poslední osmá položka závodu svedla proti sobě v přímém souboji o prvenství tři vedoucí štafety: Rakouska, Německa a Ruska. Rus Šipulin vyčistil terč a vyrazil na trať s malým náskokem na Rakušana Landertingera a domácího Schempfa. Za nimi ujížděl Švéd Bergmann a s odstupem 35 vteřin po perfektní rychlé položce Moravec, který se pral o 5. místo s Italem Hoferem.

Koncovka patřila po strhujícím souboji Rakušanům, Landertinger o jedinou desetinu přespurtoval Schempfa. Němci tak čekají na triumf v Ruhpoldingu dál, už od roku 2006.

Moravec odolal tlaku dotírajícího Hofera a pojistil na cílové rovince pátou příčku, o 41 vteřin za vítěznými Rakušany.

Nešťastníkem dne byl na 1. úseku Johannes Böe, hrdina předvánočního pohárového víkendu ve Francii. Po položce vleže musel Nor na tři trestná kola a předal štafetu až na 22. místě s odstupem 1:51 minuty. Zbývající Norové pak korigovali jeho selhání jen na konečné 9. místo.

Výsledky SP v biatlonu v Ruhpoldingu

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Rakousko (Sumann, Mesotitsch, Eder, Landertinger) 1:15:40,9 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení), 2. Německo (Stephan, Birnbacher, Lesser, Schempp) -0,1 (0+9), 3. Rusko (Volkov, Usťugov, Malyško, Šipulin) -14,9 (0+7), 4. Švédsko -25,1 (1+7), 5. ČR (Šlesingr, Krčmář, Soukup, Moravec) -41,4 (0+2), 6. Itálie -47,3 (0+7).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze