Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koukalová má další glóbus, poslední závod sezony vyhrála Eckhoffová

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová s malým křišťálovým globem za celkové prvenství v závodech s masovým startem. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

19 2017
Třicátého listopadu biatlonistky sezonu ve švédském Östersundu zahájily vytrvalostním závodem, nyní ji tím hromadným v norském Oslu uzavřely. A byl to pro Česko závěr křišťálový. Malý glóbus za hromadný závod totiž díky druhému místu Gabriely Koukalové putuje do Česka. Závod opanovala Tiril Eckhoffová, čtvrtá dojela Veronika Vítková.

Na ikonickém stadionu v Holmenkollenu tentokrát nepražilo slunce. Bylo zataženo, teplota kolem nuly.

Ale pro český biatlon to byl znovu jeden z těch slunečných dnů.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Po poslední střelecké položce odjížděla na prvním místě Tiril Eckhoffová a v patách jí byla Gabriela Koukalová. Pouhá vteřina byla mezi oběma biatlonistkami.

Na stíhání Norky už ale česká biatlonistka neměla síly. Eckhoffová si tak s přehledem jela pro druhé vítězství v letošní sezoně. Norskou vlajku si vzala už před příjezdem do cílové rovinky, mohla si to dovolit.

Za ní se ale naposled v této sezoně odehrávala bitva o poslední malý křišťálový glóbus.

„Chci si ten poslední závod sezony vychutnat, ale udělám samozřejmě to nejlepší, co budu moci, tak jako vždy. I když já zase ani nevím, kolik bodů mezi námi je,“ tvrdila po sobotní stíhačce česká biatlonistka.

GLÓBY GABRIELY KOUKALOVÉ

Velký:

za celkové prvenství 2015/16

Malé:

vytrvalostní závod 2013/14

smíšená štafeta 2013/14

štafeta žen 2014/15

sprint 2015/16

stíhací závod 2015/16

hromadný závod 2015/16

sprint 2016/17

hromadný závod 2016/2017

Mezi ní a Laurou Dahlmeierovou bylo v hodnocení hromadného závodu rozdíl 11 bodů.

A jelikož Koukalová do cíle spěchala na druhém místě, Dahlmeierová potřebovala k udržení prvního místa dojet na třetím místě. Za čtvrté už by obě biatlonistky měly stejný počet bodů a glóbus by díky většímu počtu vítězství v hromadném závodu získala Koukalová.

Jenže Dahlmeierová byla od třetího místa daleko. Znovu to v Oslu nebyl její den, třikrát kroužila po trestném kole a v posledním kole už svůj boj vzdala – dojela devátá.

Koukalová tak získala už osmý malý glóbus kariéry, navíc má i jeden velký za celkové vítězství Světového poháru, který získala v minulé sezoně.

„Mám v životě asi větší kliku, než bych si myslela,“ řekla Koukalová v cíli pro Českou televizi. „Dneska to bylo extra těžké, ale motivovala mě Verča Vítková, která jela skvěle. Byl to poslední závod, chtělo to tam nechat úplně všechno.“

Povedený den pro český biatlon navíc čtvrtým místem ozdobila Veronika Vítková.

Už ve sprintu dojela pátá, ve stíhačce pak desátá a na hromadný závod se těšila. „Je to určitě příjemný bonus,“ nechala se slyšet.

Od úvodních metrů se pohybovala v první skupině biatlonistek, dlouho jela i o stupně vítězů a v posledním kole ještě předstihla Franzisku Hildebrandovou. V posledním závodu sezony si dojela pro nejlepší výsledek.

Fotogalerie

Hromadný závod naopak nevyšel Evě Puskarčíkové. Šestadvacetiletá biatlonistka sice na střelnici chybovala pouze dvakrát, ale běžecky nestačila, dojela pětadvacátá.

Jak se vše odehrálo

Odstartováno. Hned po výjezdu ze stadionu se na první místo dostala Kaisa Mäkäräinenová, která pak celou dobu určovala tempo prvního kola. V jednom ze sjezdů pak došlo k prvním pádu – na zemi skončila Francouzka Aymonierová, která zlomila pažbu své zbraně.

Povedený start. Všechny tři české biatlonistky zvládly úvodní položku vleže bez větších potíží. Za první Dunkleeovou odjížděla na čtvrtém místě Koukalová, sedmá byla Vítková a devátá Puskarčíková. Naopak vítězka Světového poháru Laura Dahlmeierová musela na trestné kolo a odjížděla dvanáctá.

Aymonierová pokračovala. I přes obří ztrátu v závodě dál pokračovala Francouzka Aymonierová, která dostala náhradní zbraň, se kterou ale při první ležce čtyřikrát minula a ztrácela necelé tři minuty. Za aplausu fanoušků pak dorazila do cíle se ztrátou téměř sedmi minut.

Puskarčíkové to nejelo. Česká biatlonistka se vinou pomalého běhu neudržela v první skupině, kde se o tempo dělily Justine Braisazová s Tiril Eckhoffovou. V závodě se pak dál propadala.

Vítková dál bezchybná. Z vedoucí sedmičky musela na trestné kolo pouze Koukalová, která se tak propadla na desátou příčku. Naopak čistě střílela Veronika Vítková, která už jela na třetím místě. Podruhé na střelnici chybovala Laura Dahlmeierová a znovu se pořadím sunula dolů.

Veverka vs. Braisazová. Těsně před Justine Braisazovou v jednom ze sjezdů přeběhla trať veverka, ale Francouzka celou situaci ustála a vedoucí šestice zůstávala pohromadě.

Hildebrandová ujíždí. Z vedoucí šestice zvládla první střelbu vestoje bez chyby pouze Němka Hildebrandová, která tak ujížděla zbytku světa. Všechny další biatlonistky musely na trestné kolo, Vítková přesto odjížděla na druhém místě, už znovu čistě střílející Koukalová byla čtvrtá a Dahlmeierová jela devátá.

Slavící Eckhoffová i Koukalová. Zatímco Hildebrandová si stupně vítězů odstřelila poslední ranou, v závěrečných metrech se na ně dostala Kaisa Mäkäräinenová před Veronikou Vítkovou. Nejvíc ale slavily první dvě ženy – Eckhoffová druhou výhru v sezoně a Koukalová další malý glóbus.

Světový pohár v biatlonu

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Eckhoffová (Nor.) 34:23,1 (1 trest. okruh), 2. Koukalová (ČR) -22,6 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -34,5 (2), 4. Vítková (ČR) -36,1 (2), 5. Hildebrandová (Něm.) -39,0 (1), 6. Laukkanenová (Fin.) -40,0 (2), 7. Bescondová (Fr.) -43,4 (3), 8. Domračevová (Běl.) -48,5 (2), 9. Dahlmeierová (Něm.) -54,2 (3), 10. Džimová (Ukr.) -57,9 (1), ...25. Puskarčíková (ČR) -2:25,8 (2).

Konečné pořadí závodů s hromadným startem (po 5 závodech): 1. Koukalová 265 b., 2. Dahlmeierová 254, 3. Mäkäräinenová 207, 4. Džimová 162, 5. Wiererová (It.) 156, 6. Dorinová Habertová (Fr.) 147, ...10. Puskarčíková 124, 20. Vítková 95.

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Dahlmeierová 1211, 2. Koukalová 1089, 3. Mäkäräinenová 971, 4. Dorinová Habertová 856, 5. Wiererová 719, 6. Braisazová (Fr.) 706, ...13. Puskarčíková 504, 25. Vítková 389, 53. Charvátová 101, 92. Davidová (všechny ČR) 13.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze