Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soustředění zakončila rychlobruslařka rekordem

21 2004
Žďár n.S. - Tenhle juniorský světový rekord určitě nebude mít tak jepičí život jako ten předešlý, který zlomila koncem listopadu na Světovém poháru v nizozemském Heerenveenu. Rychlobruslařka Martina Sáblíková ze Žďáru nad Sázavou báječně zakončila svůj téměř dvoutýdenní tréninkový pobyt v italském Colalbu.

Jak? Na tamějším oválu vylepšila nejlepší výkon, jakého kdy dosáhla juniorka na pětikilometrové trati na otevřené dráze. O celé tři sekundy!

Pro srovnání. Rok 1997 také Itálie, ale Baselga di Piné: Američanka Kirstin Holum a čas 7:22,01. Letos 18. prosince - Colalbo: Martina Sáblíková - 7:19,00!

„Netajil jsem se tím, že by náš pokus o světový rekord mohl být úspěšný,“ pravil včera Petr Novák, kouč Sáblíkové a zároveň reprezentační trenér. „Ale když si uvědomím, za jakých podmínek Martina jela, je to neskutečný výkon.“

Osmnáctiletá studentka novoměstského gymnázia strhala na pěti kilometrech rekord oválu v Colalbu o neuvěřitelných sedmnáct vteřin. A to jela sama - bez soupeřky. A na ledě, který měl k dokonalosti nebetyčně daleko.

Česká závodnice byla v italském středisku na soustředění a v jeho poslední den její trenér usoudil, že by na dráze měla ostrým startem otestovat svou výkonnost. Novák využil přeborů italské mládeže, které se v Colalbu konaly, a mimo soutěž vyslal Sáblíkovou na dráhu.

Sáblíková může jet čtyři šampionáty
■ Heerenveen - mistrovství Evropy (7. až 9. ledna)
■ Moskva - mistrovství světa ve čtyřboji (5. a 6. února)
■ Seinäjoki - juniorské mistrovství světa (18. až 20. 2.)
■ Inzell - mistrovství světa na jednotlivých tratích (26.až 27. 2.)

„Chtěl jsem, aby u toho byli rozhodčí a časomíra, prostě všechno jako při oficiálních závodech. Na 5 000 metrů se venku sice vede jen neoficiální světový rekord juniorek, ale i ten jsme si přáli mít.“ A to se české dvojici také splnilo.

Organizátoři závodů nechali Sáblíkovou absolvovat její trať až na úplný závěr sobotního programu - tedy kolem půl sedmé večer. „A kdyby jen to, startovala asi tři hodiny po poslední úpravě ledu, takže ovál byl už plný sněhu. K tomu navíc foukal hrozný vítr,“ přiblížil Novák.

„No a taky byl čtyřstupňový mráz, přitom nejlépe se v Colalbu závodí při nějakých plus třech stupních.“

Dvakrát byl Sáblíkové start odložen. Na řadu přišla až po závodech na 500 a 300 metrů. „Já už ani nemám chuť to jet, led bude špatný, fouká vítr, už dvakrát jsem se rozcvičovala a zase mi to posunuli,“ povídala Sáblíková kouči.

Ten reagoval: „Zkusíš to, rozjedeš čtyři kola a uvidíme.“ A pak už nebyla šance, aby skončila. „Protože to směřovalo k tomuhle vynikajícímu času. Byl to výkon snů,“ pochválil svou svěřenkyni Novák.

Začátkem ledna čeká Sáblíkovou evropský šampionát v Heerenveenu. Právě tam (v hale) na pěti kilometrech také překonala juniorský světový rekord - ovšem vzápětí o něj přišla, neboť Japonka Ishino byla ještě rychlejší. „Můžeme jej ale už brzy získat zpátky,“ věří trenér.

V únoru bude česká rekordmanka usilovat o medaili na juniorském mistrovství světa ve finském Seinäjoki, nyní v Nizozemí na ME si však nejspíš vybojuje i právo startu na světových šampionátech v Moskvě (ve čtyřboji) a v Inzellu (na jednotlivých tratích).

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se vrátila z italského Colalba, kde se chystala na mistrovství Evropy. Na závěr soustředění překonala juniorský světový rekord.

Autoři:


Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze