Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pilot Šonka je mistr Evropy. Je skvělé, když hrají tu naši, říkal

Martin Šonka vyhrál na evropském šampionátu v akrobatickém létání kategorii freestyle. | foto: Red Bull

1 2014
V soutěži Red Bull Air Race, akrobatickém létání mezi pylony, se letos dere mezi špičku. A že to za kniplem a ve vzduchu rozhodně umí, ukázal pilot Martin Šonka na evropském šampionátu v akrobatickém létání, kde vyhrál kategorii freestyle!

"Musím říct, že je to opravdu úžasnej pocit, když vám zahrají na stupních vítězů tu naši. Konečně jsem se dočkal i já," říkal nadšeně na letišti v maďarském Kecskemétu.

Fotogalerie

Freestyle, ve kterém už Šonka získal stříbro a bronz na mistrovství světa, je čtyřminutová volná sestava, v níž si piloti sami tvoří figury. Podobá se vystoupením při leteckých show, jen mají prvky jasně stanovená pravidla a hodnocení.

Šonka však v Maďarsku prožil i zklamání. V klasickém akrobacii skončil na 12. místě, jeho krajané Kopfstein 16. a Hyka 30. V soutěži týmů se pak Češi umístili na čtvrtém místě.

"V týmech jsme chtěli medaili a já se chtěl dostat do první desítky. Ale udělal jsem pár drobných chyb, a to v takové konkurenci, jako byla tady, zkrátka nestačilo. Čekal jsem, že po odchodu z armády budu mít dostatek času na trénink, ale závody Red Bull Air Race, vystoupení  na leteckých dnech, a taky generálka motoru mi v kalendáři příliš času na trénování nenechali," uvedl Šonka, jenž závodil s letounem Extra 300SR.

Zároveň už plánuje, že příští rok před světovým šampionátem se s ostatními českými akrobatickými piloty zúčastní několika intenzivních tréninkových kempů, aby uspěli.

Akrobacie v oblacích. Šonka předvedl pro iDNES.cz svůj speciál:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze