Snowboarding - ilustrační foto

Snowboarding - ilustrační foto | foto: RED BULL

Snowboardová škola: Nejdůležitější není prkno, ale boty

  • 0
Snowboardová škola MF DNES pokračuje druhým dílem, v němž Hanka Vojtěchovská radí, jak vybírat vybavení. Radim Hovad pak popisuje, jak na trik backside boardslide.

Úplným začátečníkům doporučuji, aby si první jízdy vyzkoušeli na snowboardu z půjčovny. Koupit ho pak můžete ve specializovaných obchodech. V současné době se snowboarding dělí do dvou základních skupin, a to alpine (tvrdé prkno, boty podobné lyžařským) a freestyle (měkké vázání a boty), kterému se budeme věnovat.

Snowboardová škola MF dnes - 2. díl

Rady pro začátečníky

Základní výbava se skládá ze tří částí: bot, prkna a vázání. Řada supermarketů zákazníkům vedle pečiva, pracích prášků a vánočních sobů s parohy často nabízí sestavené komplety, o jejichž kvalitě však pochybují nejenom profesionálové, ale i mírně pokročilí jezdci, kteří měli smůlu a jeden z kompletů si koupili.

Řada lidí si myslí, že nejdůležitější částí výbavy je prkno, v horším případě pak jeho design. Ano, snowboard je z celé výbavy vidět nejvíce, nikdy však váš pocit z jízdy neovlivní tolik jako správně zvolené boty. Hlavním argumentem při jejich výběru pak není barva, ale pohodlí. Do bot je třeba investovat nejenom čas, ale i peníze, a to i za cenu kompromisu v případě nákupu dalších kusů výbavy.

Správná snowboardová bota se skládá z vnější a vnitřní části (vložky). Boty bez vyndavací vložky, která umožní snadné sušení, nekupujte.

Většina vložek je vybavena nejrůznějšími utahovacími systémy, od tkaniček až po suchý zip. Vložky se liší podle výrobců; pokud si však vyberete boty od některé renomované značky (Burton, DC, Vans, Ride), můžete si být jistí nejenom dostatečnou kvalitou, ale také anatomickým tvarováním.

Ilustrační foto

Boty si zásadně zkoušejte v tlustých zimních ponožkách, a to vždy obě dvě zároveň. Utáhněte si je a projděte se po prodejně. Pokud je vám v nich příjemně a nikde vás netlačí, kupte si je.

Nyní přichází na řadu vázání, pokud možno od stejné firmy jako boty. Jedině tak budete mít jistotu, že vám bude vázání botu správně a pevně držet.

Pokud tuto možnost nemáte a kupujete si vázání od jiné značky, je dobré přinést boty do obchodu s sebou a pečlivě vyzkoušet, jak k sobě obě části výbavy sedí. Hraje zde roli jak kompatibilita boty s vázáním, tak velikost vázání a jeho nastavení.

Příště:

Jak na oblouky?


Předchozí díly

1. díl

Dříve než do vázání investujete, pokuste se odhadnout úroveň svého ježdění a odpovězte si na otázku: "Potřebuji model stavěný pro extrémní zátěž, nebo mému ježdění odpovídá některé "obyčejnější" vázání"? Ceny vázání jsou totiž velmi rozdílné.

Poslední součástí snowboardového vybavení je snowboard. Zde přichází na řadu vaše tělesné proporce, od kterých se odvíjí délka a šířka prkna.

Potřebujete znát svou výšku, váhu a velikost nohy. Obecná poučka pro délku snowboardu, by mohla znít následovně: "Prkno postavené na patku má sahat po bradu jezdce, přičemž těžší, zkušenější a rychlejší jezdec sáhne po delším modelu, zatímco začátečník, lehká váha a člověk s méně extrémním pojetím tohoto sportu si vystačí i s kratším náčiním."

Vlastnosti prkna jsou ovlivněny jeho flexí – tuhostí. Tužší snowboard se ovládá náročněji, snese však tvrdší jízdu a odvděčí se vám přesnějším chováním. Měkké prkno je vhodnější pro začátečníky. Jeho lehká ovladatelnost je však vykoupena zvýšenou nestabilitou v rychlé jízdě.

Na závěr si ještě vyberte šířku snowboardu, a to podle velikosti chodidla. Bota by neměla přesahovat přes hranu prkna proto, aby při průjezdu obloukem nedocházelo k jejímu drhnutí o sníh.

Backside boardslide

Backside boardslide je jedním ze základních jibbingových triků. Než vás ho začnu učit na "street railu", je třeba, abyste si byli jistí, že s tím trikem nemáte problém na lehčích překážkách jako jsou bedýnky nebo menší zábradlí. Na trik jedete zády k zábradlí, a proto se nazývá "backside" boardslide.


Snowboardová škola: Backside boardslide

Jedete směrem podél něj a při odrazu dbejte na to, abyste se neodrazili do railu a nesekli se tak. Odrazte se proto podél něj. Musíte nabrat dostatečnou rychlost, abyste se dostali prknem nad něj. Pak je na řadě udělat boardslide, takže jakmile jste plochou prkna nad zábradlím, vytočíte tělo o frontside 90° a celou váhou těla mírně zasednete do pevných nohou. To zajistí, aby vám hrana prkna tzv. neustřelila a vám to nepodjelo.


Jedete v jedné poloze na railu a kontrolujete poslední metry zábradlí. Jakmile cítíte, že přichází konec překážky a odjezd, tělo vraťte do původní polohy a zase dopadněte do pevných nohou. Tímto máte trik za sebou a můžete jít pilovat dále. Vyvarujte se jen těžkých pádů na rail. Vše dělejte s klidnou hlavou a mějte dopředu jasno, jak trik provedete.


Radim Hovad, sponzorovaný jezdec


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž