Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Samková o startu: Jsem v dobrý pohodě, výsledky se taky přikutálejí

Eva Samková na archivním snímku. | foto: www.evasamkova.cz

17 2016
Mise s názvem Pchjongčchang 2018 startuje. Eva Samková, česká šampionka z her v Soči, naplno rozjela předolympijskou sezonu. V trénincích a kvalifikacích válela, pak ji ale pád odsunul až na 5. místo. „Všichni jsme asi čekali bednu, ale pocit mám dobrý,“ říká v rozhovoru snowboardcrossová hvězda.

Jako by ji poháněl vítr. V měřených trénincích byla skvělá, v kvalifikaci dominantní... Ale na stupně vítězů to nakonec nebylo. „Po takovém průběhu se s jen pátým místem, bráno v uvozovkách, těžko smiřuje,“ přiznala Eva Samková po prvním závodu Světového poháru v sezoně.

V rakouském Montafonu si před rokem poškodila rameno, které ji pak neustále trápilo. Nyní ji potkal pád: „Nejspíš kombinace špatného pohybu a toho, že se mi prkno lehce chytlo na hranu. S tím už se pak těžko něco dělá.“

Ale chmury? Kdepak. České eso pro olympiádu 2018 si zase jednou uvědomilo: Jde mi to, daří se. „Je to dobrý náznak. Cítila jsem se dobře, bavilo mě to, v průběhu tří dnů jsem nikde neměla žádný výpadek,“ líčí.

Klíčová otázka: zdraví drží?
Musím to zaťukat, ale zatím dobrý. V minulé sezoně jsme přitom rameno řešili pořád, každý závod - jestli vypadne, nebo ne.

Co vám tedy start předolympijského roku ukázal?
Nemám takovou fyzičku jako před olympiádou v Soči, ale technicky jsem na tom líp. Nejhodnotnější je, že si provedení udržuju po všechny jízdy. Ne že bych zajela jednou skvěle a pak hrozně špatně.

Vyrovnanost je důležitá?
Vyváženost je to hlavní, co pak člověk může zúročit. Pokud jsem unavená, samozřejmě pak jízda taková není, ale jinak jsou si hodně podobné, na vysoké úrovni. Žádná houpačka. Cítím se dobře, dobré postavení mám už automatičtější.

Co z toho může v předolympijské sezoně vyplynout?
Těžko dělat předpověď, ale na druhou stanu je lepší vypadnout teď na začátku, než později. Třeba to pak vyjde na mistrovství světa. Nechci to nijak zlehčovat, ale necítím, že bych byla nějak na hraně, olympijská kvalifikace by měla dopadnout.

V takovém přístupu můžete být celkem osamocená. Pro většinu závodníků jsou zimní hry 2018 hlavní tahák - i psychické břemeno.
Já v tom jsem uvolněnější, řeším to závod od závodu. Jsem ráda, že to mám víc na háku, nepočítám body, tolik to nevnímám. Jsem v dobré pozici. Když budu jezdit normálně, Pchjongčchang by mě neměl minout.

Však jste v nadsázce říkala: Hrotit to nebudu.
Ono je dobře, že kvalifikace dlouho. Nejen v této sezoně, ale i v několika závodech té příští. Času je dost. Když se budu soustředit na to, že chci jezdit hezky, dobře a být sama spokojená, ruku v ruce přijdou i umístění na bedně. A pak i kvalifikace na olympiádu. Když budu v dobrý pohodě, což jsem - baví mě to a mám radost - přikutálejí se i výsledky.

Trenér Samkové: Nakonec jsme byli spokojení

Pocity to byly celkem rozporuplné. Je 5. místo v premiéře dobrý start, či naopak po skvělé kvalifikaci neúspěch? „Když Evka spadla, všem nám zatrnulo. Ale jedno vítězství není extra důležité. I když to nedopadlo podle představ, jsme nakonec spokojení,“ líčí kouč Samkové Marek Jelínek. Proč? „Poté, co loni právě v Montafonu poničila rameno a celou zimu jsme to museli hodně řešit, bylo tohle křest ohněm. Vypadá to, že je ready. Hlavní je, aby zůstala zdravá. Ostatní holky nebojují s ní, udržela si nadvládu - snaží se dojet za Evkou a čekají, jestli spadne.“

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze